4.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jarun Ontakrai).
„Zvýšené hladiny cholesterolu sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete – a vo všetkých častiach sveta,“ vysvetľuje Ruth Frikke-Schmidtová, profesorka na Kodanskej univerzite a šéfka dánskej štátnej nemocnice Rigshospitalet. Priamymi príčinami smrti sú ateroskleróza a srdcové choroby, ktoré sú spôsobené vysokým cholesterolom. Odborníci odporúčajú rastlinnú stravu, ktorá má obrovský vplyv na udržanie tohto faktora na uzde.
Vegetariánska a vegánska strava je spojená s nižšou hladinou cholesterolu a tukov v krvi. Autori štúdie, ktorá bola publikovaná v European Heart Journal, tvrdia, že to znamená, že rastlinná strava môže hrať významnú úlohu pri znižovaní zablokovaných tepien. To zase znižuje riziko ochorení srdca a krvných ciev, ako je mŕtvica a srdcový infarkt. A to je celosvetový problém, keďže každý rok zomiera 18 miliónov ľudí na kardiovaskulárne ochorenia.
Diétny recept na príliš vysoký cholesterol. Zaveďte tieto návyky pred 40. rokom života
V boji proti týmto ochoreniam má veľký význam druh stravovania: v prvom rade prispieva k zníženiu cholesterolu, a to aj o niekoľko percent. Osobitná pozornosť bola venovaná vegánskej a vegetariánskej strave.
Ak človek prejde na rastlinnú stravu po 40-ke, vo veku asi 55 rokov, riziko aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení u tohto človeka klesne o 20%. To je dôležitá výhoda takejto diéty, hovorí Ruth Frikke-Schmidt, profesorka na univerzite v Kodani a šéfka dánskej štátnej nemocnice Rigshospitalet, ako aj spoluautorka štúdie o vplyve cholesterolu na organizmus a choroba.
Dodáva, že ak chcete používať rastlinnú stravu, mali by ste sa držať oficiálnych stravovacích pokynov. Vtedy prijímame správne živiny a vitamíny a udržiavame správnu hladinu cholesterolu v krvi. Rastlinná strava, ktorá obsahuje veľa vysoko spracovaných sacharidov, môže zase nepriaznivo ovplyvniť telo.
Dobré účinky vegánskej a vegetariánskej stravy. Výskumy potvrdzujú priaznivý účinok
Dobré účinky používania rastlinnej stravy potvrdzujú výskumy. Účastníci 30 štúdií boli náhodne zaradení do vegetariánskej alebo vegánskej stravy, pričom zvyšok pokračoval v jedle všetkého, vrátane mäsa a mliečnych výrobkov. Dĺžka diéty sa pohybovala od 10 dní do piatich rokov, v priemere 29 týždňov.
Zistilo sa, že v porovnaní s ľuďmi používajúcimi diétu tzv. V štúdii všežravcov zaznamenali tí, ktorí dodržiavali rastlinnú stravu, priemerné zníženie hladín celkového cholesterolu o 7 % v porovnaní s hladinami nameranými na začiatku štúdie. Okrem toho sa im znížil LDL cholesterol o 10 percent, a došlo k 14 % zníženiu hladín apo-B.
„V krajinách s nižším stredným príjmom je prevalencia srdcových ochorení dlhodobo na vzostupe. V západných krajinách sa miera znížila, potom zostala stabilná a teraz sa opäť zvyšuje. Na prevenciu srdcových ochorení teda musíme využívať účinnejšiu prevenciu.“
– vysvetľuje Ruth Frikke-Schmidtová.
Bezmäsitá strava vhodná pre klímu
Ale to nie je jediný význam rastlinnej stravy, pretože v čase postupného otepľovania klímy naberá na význame používanie bezmäsitej stravy, či dokonca obmedzovanie konzumácie mäsa.
„Na základe pomerne komplexnej analýzy už vieme, že všeobecné zníženie domácej spotreby mäsa znižuje uhlíkovú stopu o 20 až 30 percent a v prípade úplného prechodu na vegánsku stravu môže toto zníženie dosiahnuť 40 až 50 percent.“
– hovorí profesorka.
Dôležitou otázkou je možné použitie iných liekov na zníženie cholesterolu v krvi.
,,Statíny alebo iné lieky, ak vám ich lekár predpísal, je dôležité ich naďalej užívať, pretože sú oveľa účinnejšie ako rastlinná strava. Ale pre bežnú populáciu je dôležité prejsť na zdravšie návyky a rastlinná strava je vo všeobecnosti dobrá pre každého, ak sa uistíme, že obsahuje živiny, ktoré potrebuje.“
– dočítali sme sa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
9 toxických typov – vyhýbajte sa týmto ľuďom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.