Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Plesne na potravinách – obmedziť alebo radšej vyhodiť? Prvou možnosťou je riziko vážneho ochorenia

5.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese). Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí,...

5.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese).

Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí, ktorí si myslia, že riešením problému je odrezať časť napadnutú plesňou. Z tejto situácie existuje len jedno východisko. Druhá možnosť predstavuje vážne zdravotné riziko.

Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese

Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí, ktorí si myslia, že riešením problému je odrezať časť napadnutú plesňou. Z tejto situácie existuje len jedno východisko. Druhá možnosť predstavuje vážne zdravotné riziko.

Čo je pleseň na potravinách?

Plesne sa nazývajú vláknité huby. Rastú vo forme mnohobunkových vlákien nazývaných filamenty. Sú veľmi rozšírené a ich výskyt je plošný. Ako plesne sa zvyčajne označuje mycélium, ktoré sa objavuje na rôznych potravinách. Medzi jej charakteristické znaky patrí predovšetkým rýchly rast. Okrem toho sa nebojí vyvíjať v rôznych podmienkach a na rôznych substrátoch.
Najľahšie sa jej však darí vo vlhkom prostredí a pri zvýšených teplotách. Väčšina potravín obsahuje spóry alebo úlomky mycélia. Nevhodné skladovanie potravín podporuje ich rast, čo vedie k vzniku plesní.

Môže sa pleseň rozkladať?

Plesne sa najčastejšie vyskytujú napríklad na ovocí, zelenine, chlebe, mäsových alebo mliečnych výrobkoch a konzervách. Zvyčajne je viditeľná na jednom mieste, takže mnohých potom napadne plesňou napadnutú časť jednoducho odrezať. Odstránenie viditeľnej plesne z výrobku však nie je riešením, a to všetko kvôli mycéliu, ktoré preniká hlboko do výrobku. Okrem toho existujú zdraviu škodlivé mykotoxíny, ktoré vznikajú v procese sekundárneho metabolizmu.

Toxíny plesní sú dôvodom, prečo by sa výrobky s viditeľnými plesňami mali vyhodiť. Majú škodlivý vplyv na zdravie. Vedú k alergiám, infekciám a ochoreniam dýchacích ciest, ako aj k vredom a ochoreniam pečene. Konzumácia plesnivých potravín aj po odstránení plesní predstavuje riziko mykotoxikózy, t. j. otravy toxínmi.

Ako sa prejavuje otrava plesňami?

Mykotoxikóza sa často vyskytuje po konzumácii plesnivých potravín, ale treba poznamenať, že k otrave môže dôjsť aj vdýchnutím. Pobyt vo vlhkých a plesnivých miestnostiach preto predstavuje značné riziko.

Otrava plesňami sa môže prejaviť mnohými spôsobmi. Nepodarilo sa stanoviť typické príznaky, ktoré by mohli bezprostredne indikovať mykotoxikózu. Príznaky závisia od požitého toxínu a požitého množstva. V najhorších prípadoch vedie mykotoxikóza k smrti. Po kontakte s toxínmi plesní sa najčastejšie vyskytujú tieto príznaky:

  • gastrointestinálne problémy – bolesť brucha,
  • vracanie,
  • hnačka
  • únava
  • podráždenosť
  • závraty
  • problémy s pamäťou koncentráciou
  • strata vedomia

Mykotoxíny majú negatívny vplyv na organizmus a môžu v ňom spôsobiť množstvo zmien. Predovšetkým sú karcinogénne, a preto prispievajú k vzniku rakoviny. Okrem toho majú škodlivé účinky na obehový, imunitný a nervový systém, ale tým to nekončí.

Prax odrezávania plesní a konzumácia postihnutého výrobku spolu s toxínmi môže viesť k poškodeniu pečene, kože a slizníc, ako aj k vzniku pľúcneho edému. Okrem toho nie je ľahostajný ani vplyv na obličky, ktorých funkcia môže byť potom narušená.

Ak dôjde k otrave plesňami, odporúča sa vyhľadať lekára. Mykotoxikóza je závažná otrava, ktorá si v niektorých prípadoch vyžaduje hospitalizáciu.

Ako zabrániť otrave plesňami?

Pri prevencii otravy plesňami je kľúčové okamžite zlikvidovať potraviny napadnuté vláknitými hubami. Toxínov sa nezbavíte ani tepelnou úpravou.
Je potrebné poznamenať, že existujú prípady, keď sa tento charakteristický výkvet neobjaví na povrchu výrobku a potom vyvoláva falošný dojem, že je vhodný na konzumáciu. Preto sa oplatí napríklad ovocie rozkrojiť a skontrolovať, či sa vo vnútri, napríklad na kôstke, nezačala vyvíjať pleseň.

Druhým bodom je správne skladovanie potravín podľa odporúčaní výrobcu a pravidelné umývanie chladničky. Aby sa predišlo otrave plesňami, výrobky a jedlá by sa nemali nechávať odkryté. To všetko kvôli riziku šírenia spór plesní vzduchom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na tomto mieste všetci uchovávame mlieko. Z tohto dôvodu rýchlejšie stráca svoju čerstvosť

Nezvyčajné použitie rúžu. Naneste ho na dvere chladničky. Výsledky vás prekvapia


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nevyhadzujte škrupiny z vajec! Ukrývajú poklad pre vaše kosti, pleť aj záhradu

5.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BOKEH STOCK). Obyčajné vaječné škrupiny, ktoré bežne končia v koši, sú skutočným zlatom pre vaše zdravie aj domácnosť. Obsahujú…

Takto vyčistíte metlu za krátky čas. Stačí ju večer posypať týmto prípravkom a ráno bude ako nová

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maliflower73) Pri odstraňovaní nečistôt z podlahy nič nenahradí vysávač, ale často siahame po metle, aby sme sa rýchlo zbavili…

Zabudnite na mastné vlasy. Jediné, čo musíte urobiť, je použiť túto metódu

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mariia Boiko). Nadmerne mastné vlasy môžu predstavovať veľký problém. Často je na vine nesprávna starostlivosť. Existuje skutočne dosť metód,…

Prečo má balená voda dátum spotreby? Radšej ho neignorujte

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alliance Images). Balená voda sa môže javiť ako ideálne riešenie – je praktická, ľahká a vhodná na každodenné nosenie.…

Slováci túto zeleninu milujú. Ukázalo sa, že pomáha pri depresii

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bogdan Sonjachnyj). Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v našej krajine. Čoraz častejšie ich pravidelne kupujeme a konzumujeme…

Auto Trendy

Clá zasiahli automobilový priemysel: Automobilka zatvára továrne a tisíce zamestnancov prichádzajú o prácu

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Donald Trump a jeho politika v podobe cel na importované produkty priniesli prvé tvrdé dopady. Automobilka Stellantis už oznámila dočasné pozastavenie výroby vo svojich továrňach…

Zákulisie pneuservisu: 10 najčastejších prešľapov pri výmene kolies!

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Výmene kolies a pneumatík každý vodič dôverne pozná, no táto rutina prináša viac rizík, než si myslíte. Mechanici v zhone často robia chyby, ktoré môžu…

Hybridné Toyoty miznú z ponuky: Nedostatok magnetov predlžuje čakanie na nové autá

5.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hybridy od Toyoty sa tešia rekordnému záujmu a stali sa obľúbenou alternatívou k dieselovým motorom. No tento úspech má svoju odvrátenú stránku – nedostatok kľúčových…

Kde mizne prúd? Odhaľujeme tajomstvo vybíjania autobatérií!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Máte pocit, že váš akumulátor stráca šťavu rýchlejšie, ako by ste čakali? Nový akumulátor nepomohol a po pár dňoch nečinnosti auto odmieta poslušnosť? Za týmto…

Nová éra SUV: Dacia Bigster na testovacích trasách Rumunska

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Dacia Bigster nás pozýva na dobrodružstvo, ktoré nepozná hranice. Najväčší a najsofistikovanejší SUV tejto značky si vzali pod lupu na rumunských cestách, aby zistili, čo…

Odpoveď Nemcov je jasná: Elektromobily? Nie, ďakujeme!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Napriek masívnemu marketingu, politickým tlakom a nekončiacim kampaniam si Nemci stále držia zdravý odstup od elektromobilov. Nové prieskumy ukazujú, že väčšina z nich odmieta prechod…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov