6.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sea Wave).
V 80. a 90. rokoch 20. storočia bol vo výbave každej domácnosti, ale neskôr ho nahradili pracie prostriedky dovážané zo Západu. A hoci sa už nejaký čas vracia, môže byť najmä pre mladšiu generáciu zložitým hlavolamom. Škrob na prádlo je tekutina s vynikajúcimi vlastnosťami, ktorú si môžeme ľahko vyrobiť sami doma.
Čo to je tekutý škrob?
Pred niekoľkými desaťročiami sa škrob v domácnostiach veľmi často používal na škrobenie tkanín – posteľnej bielizne, posteľného prádla a odevov. Takáto úprava sa vykonávala na hygienické účely, pretože tkanina neabsorbovala toľko vlhkosti a prachu, a preto bola odolnejšia voči baktériám.
Ako vyrobiť škrob na prádlo?
Hoci si vo väčšine obchodov môžete kúpiť hotový škrob, môžete si ho vyrobiť aj sami doma. Najobľúbenejším typom je tekutý škrob na báze zemiakového škrobu. Je ideálny na škrobenie posteľnej bielizne, obrusov a košieľ.
- Do hrnca nalejte liter vody a priveďte ju do varu
- Do polovice naplňte pohár vodou izbovej teploty a vsypte doň polievkovú lyžicu zemiakového škrobu a dôkladne premiešajte, aby vznikla hladká kaša
- Keď voda v hrnci zovrie, vypnite hrniec a pomaly, po častiach, nalejte kašu do pohára, pričom občas premiešajte, aby sa nevytvorili hrudky
Ak chcete škrobiť v automatickej práčke, nalejte takýto odvar do nádoby určenej na zmäkčovač tkanín a nastavte príslušný program plákania.
Iným spôsobom je namočiť tkaninu do misky so škrobom a vodou. Po vypraní tkaniny ju vložte do misky s vodou a škrobom a namočte ju na niekoľko desiatok sekúnd. Preneste ju do práčky a zapnite program odstreďovania na nízke otáčky.
Škrob do kúpeľa
Škrob používali už naše babičky ako vynikajúcu prísadu do kúpeľa pre bábätká. Upokojoval kožné lézie, podráždenie, potničky a zapareniny, pálenie a svrbenie.
Do vody vo vani nalejte uvarený, ale vychladnutý škrob a dôkladne premiešajte. Tento kúpeľ by mal trvať maximálne 5 minút. Škrob z pokožky neoplachujte, ale jemne ju osušte uterákom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Meníte obliečky a pyžamá každý týždeň? V týchto prípadoch je to chyba. Radšej to nerobte
Vedci už vedia, či je káva škodlivá pre pečeň. Výsledky výskumu sú prekvapivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.