7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lipatova Maryna).
Stres, problémy so spánkom a život v behu vám nedovoľujú skutočne si oddýchnuť a chytiť rovnováhu? Možno vám na pomoc prídu staré dobré bylinky. Pozrite si najlepšie bylinky a odvary, ktoré vám pomôžu upokojiť sa a pokojne spať.
Bylinky môžu výrazne zlepšiť vašu pohodu a účinne vám pomôcť pri miernej nespavosti alebo následkoch stresu. Na rozdiel od mnohých chemických prípravkov nespôsobujú závislosť a sú pre telo oveľa šetrnejšie.
Mnohé obľúbené bylinky, ktoré sa pijú vo forme roztoku pravidelne počas niekoľkých týždňov, môžu účinne ovplyvniť kvalitu nášho života a zmierniť bežné ochorenia.
Hoci pri používaní byliniek nemôžeme počítať s okamžitými výsledkami, oplatí sa im dať šancu a zabezpečiť dôslednosť.
Bylinky sú vynikajúcim prostriedkom na obnovenie narušenej rovnováhy a neoceniteľným pomocníkom v boji proti stresu, napätiu a problémom so spánkom. Nepodceňujte ich účinky, majú množstvo účinných látok a je na nich založených mnoho liekov a výživových doplnkov. Preto sa oplatí dať im šancu! Na to, aby účinne pomáhali, je však potrebná určitá dôslednosť a trpezlivosť.
Bylinky, ktoré vám pomôžu, keď vám život dáva príliš veľa zabrať
- Medovka (Melissa officinalis)
Číslo jedna medzi prírodnými metódami na upokojenie a utíšenie rozbitých nervov. Medovka lekárska obsahuje dôležité éterické oleje citronellal a citral. To však nie sú všetky cenné účinné látky tejto bylinky; obsahuje aj fenolacidné a flavonoidné látky, seskviterpény a kyselinu rozmarínovú.
Medovka je užitočná aj pri miernych poruchách spánku a bdenia, nervových stavoch, žalúdočných problémoch a poruchách trávenia. Má dekongestívny a vetrotvorný účinok.
- Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
Valeriána lekárska má na tom veľkú zásluhu. Je jednou z najdôležitejších zložiek väčšiny prírodných liekov a doplnkov na spanie alebo bylinných sedatív. Napriek svojim vlastnostiam navodzujúcim spánok valeriána nemá na náš organizmus návykový účinok.
Valeriána lekárska dobre pôsobí aj v boji proti stresu, napätiu, príznakom menopauzy, únave, nespavosti, PMS alebo bolestiam spôsobeným kŕčmi. Hlavnými účinnými látkami tejto rastliny sú bornyl acetát a valepotriáty, ktoré sa nachádzajú v éterickom oleji valeriány lekárskej.
- Chmeľ obyčajný (Humulus lupulus)
Aj keď sa z chmeľu dá vyrobiť pivo, existuje oveľa lepší spôsob, ako si s pomocou tejto rastliny oddýchnuť. Chmeľové šištičky sú už po stáročia známe svojimi vlastnosťami, ktorých majú pomerne veľa. Chmeľ sa používal ako diuretikum a ako prostriedok na povzbudenie chuti do jedla. Extrakt z chmeľových šišiek má však aj upokojujúci účinok, uľahčuje zaspávanie, zlepšuje náladu alebo zmierňuje nepríjemné príznaky menopauzy.
Najlepšie pôsobí v kombinácii s inými bylinami. Chmeľ obsahuje účinné látky, ako sú humulón a lupulón, fenoly (rutín, kvercetín, proantokyanidíny) a éterický olej.
- Harmanček (Matricaria recutita)
Ak vám babička odporúčala šálku harmančeka na všetky možné neduhy alebo smútok, mala pravdu! Je to rovnako bežná ako účinná bylinka, je čas začať si ju vážiť. Je výborný na uvoľnenie nervového napätia a v dôsledku toho aj na ľahšie zaspávanie. Harmanček bude mať pozitívny vplyv aj na vašu pečeň.
Obsahujú flavonoidy, kumarínové deriváty a cholín. Odvar z harmančeka je dobré piť pravidelne hodinu alebo dve pred spaním.
- Levanduľa (Lavandula officinalis)
Už samotná vôňa levandule nás dokáže uvoľniť a zlepšiť nám náladu. Niet divu, že je všade – od vonných sviečok až po parfumy do domácnosti alebo masážne prípravky. Levanduľa skrýva svoju silu vo svojom esenciálnom oleji.
Nálev z levandule má upokojujúci účinok a mierne sťahujúcu chuť. Vďaka svojim účinným látkam znižuje aktivitu nervového systému, čo zmierňuje stres a uľahčuje relaxáciu a zaspávanie. Je vynikajúca aj pri vonkajšej aplikácii vo forme aromaterapie – levanduľový kúpeľ alebo rozprašovanie vône levandule v miestnosti vás ukolíše k spánku.
Hoci levanduľa pochádza zo Stredomoria, možno ju úspešne pestovať aj vo vlastnej záhrade.
Väčšina uvedených byliniek spolu dobre spolupracuje; ak chcete mať istotu, že používate správny pomer, požiadajte o radu svojho bylinkára (fytoterapeuta) alebo si kúpte hotovú bylinkovú zmes.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Levanduľa na balkóne môže kvitnúť počas celej sezóny. Stačí niekoľko jednoduchých krokov
Rozpustite vo vode a vypite pohár na lačný žalúdok. Bojovník proti vírusom, plesniam a baktériám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.