7.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alina Kruk).
Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne traja z desiatich Slovákov, astmu má jeden z desiatich ľudí a tieto čísla budú podľa odborníkov ešte stúpať. Najťažšie je pre postihnutých obdobie jari a leta, ale niektoré príznaky sa prejavujú po celý rok. V jesennom období alergie neprestávajú, a to v dôsledku viacerých faktorov, ktoré ovplyvňujú alergické reakcie pacientov. Ako možno zmierniť príznaky a aké metódy môžu pomôcť?
Alergia ako civilizačná choroba v 21. storočí
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa príznaky alergie vyskytujú až u 40 % populácie na celom svete, preto bolo toto ochorenie uznané za civilizačnú chorobu.
Počas jari a leta sa objavuje najviac alergénov, čo mnohým alergikom sťažuje život. Medzi typické príznaky patria slzenie očí, kašeľ a kvapkanie z nosa, ktoré alergikom znepríjemňujú život. Bohužiaľ, alergické príznaky môžu pretrvávať až do neskorej jesene vďaka niektorým alergénom, ktoré stále pretrvávajú vo vzduchu.
Príznaky inhalačnej alergie
Inhalačná alergia je reakcia imunitného systému na bielkoviny, ktoré sa do ľudského tela dostávajú cez dýchací systém. Tieto bielkoviny vedú k zápalu, ktorý sa prejavuje ako:
- suchým, mučivým kašľom,
- opakovanou nádchou,
- zápalom spojiviek,
- škrabaním a svrbením v hrdle,
- zhoršením kožných lézií (AD).
U niektorých alergikov dochádza k zhoršeniu celkovej pohody: objavujú sa bolesti hlavy, pocit horúčky, podráždenosť a chronická únava.
Čo je na jeseň prašné? To je najviac alergizujúce
Keď sa dni ochladzujú a kvitne čoraz viac rastlín, niektoré z nich začínajú peľovať a môžu mať silný vplyv na pohodu alergikov. Najviac invazívne sú v tomto období buriny, ktorých peľ má nepriaznivý vplyv na alergikov.
Palina
Na jeseň je pre alergikov najproblematickejšou burinou pŕhľava. Jej najsilnejší účinok sa prejavuje v auguste a trvá počas septembra až do začiatku októbra. Po trávach a breze je to najalergénnejšia rastlina na Slovensku. Rastlina spôsobuje alergickú nádchu so zápalom slizníc a zápal spojiviek.
Lupinus
Lupinus je ďalšia rastlina, ktorá koncom augusta a začiatkom septembra práši a spôsobuje nepríjemné ťažkosti alergikom. Rastie divoko a používa sa aj ako krmivo pre zvieratá.
Skorocel kopijovitý
Dobre známa burina, ktorá je tiež alergénnou rastlinou, pokračuje v prášení koncom leta. Hoci ľudia citliví na peľ skorocelu pociťujú prvé príznaky už v máji, stále im hrozí suchý kašeľ a chronická nádcha.
Žihľava
Alergie na žihľavu sú zriedkavé, ale to neznamená, že neexistujú alergici, ktorí na túto burinu silne reagujú. Žihľava má veľmi dlhú peľovú sezónu, pretože začína v máji a končí až koncom septembra.
Žihľava je bežná rastlina, takže tí, ktorí sú citliví na jej peľ, budú stále pociťovať nepríjemné respiračné príznaky.
Alergia na roztoče sa zvyšuje na jeseň
Klesajúce teploty vzduchu a vyššia vlhkosť sú ideálnymi podmienkami pre roztoče a plesne v interiéri. Nepriaznivé počasie za oknom znamená, že sa čoraz častejšie zdržiavame v interiéri, kde sme vystavení škodlivým účinkom týchto alergénov.
Alergici sa častejšie sťažujú na škriabanie v hrdle, zápal spojiviek a nádchu. Na minimalizáciu príznakov je dobré znížiť vlhkosť v interiéri – pravidelne vetrajte, nesušte bielizeň v miestnostiach, kde spíte. Dbajte tiež na pravidelné utieranie prachu a vysávanie čalúneného nábytku. Oblečenie, posteľnú bielizeň a prikrývky perte pri vysokých teplotách, aby ste sa zbavili pretrvávajúcich roztočov.
Ako znížiť príznaky alergie?
Alergie si vyžadujú špecializovanú liečbu a stálu starostlivosť odborníka. Pacienti so závažnými alergickými reakciami by mali pravidelne užívať lieky vrátane inhalačných liekov v prípade astmatikov. Určité preventívne opatrenia môžu minimalizovať riziko vzniku závažných príznakov alergie:
- vždy po daždi vyvetrajte byt, pretože vtedy je koncentrácia peľu najnižšia;
- vykonávajte fyzickú aktivitu v interiéri (doma, v telocvični), aby ste boli čo najmenej vonku;
- po návrate domov si umyte tvár, aby ste mohli zmyť peľ z citlivých oblastí okolo očí,
- nosa a úst;
- investujte do čističky vzduchu, ktorá odstráni alergény zo vzduchu v byte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takéto správanie psa poukazuje na vážne zdravotné problémy. Radšej choďte k veterinárovi
Máte doma nejedáka? Dáme vám návod, ako si poradiť!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.