10.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TTstudio shutterstock/Dr.MYM).
Zdá sa, že koniec leta je momentom, kedy si môžeme vydýchnuť, pretože nám nehrozí stretnutie so sršňom? Nie je to celkom pravda a stále treba byť ostražitý. Hmyz, na ktorého pohľad a jeho charakteristické, hlasné bzučanie vám behá mráz po chrbte, môže byť aktívny aj do novembra. Uistite sa, že viete, čo robiť po bodnutí sršňa, ak s ním prídete do príliš blízkeho kontaktu.
Sršeň ako agresor – populárny mýtus o hmyze
Dĺžka tela sršňa je zvyčajne tri centimetre. Pravdepodobne to najskôr budete počuť a potom uvidíte. Hlasné a tiché bzučanie okamžite postaví na nohy všetkých – nielen ľudí, ktorí majú hrôzu zo všetkého hmyzu. Ukazuje sa, že v blízkosti sršňov je najlepšie zachovať pokoj. Od prírody nie sú agresívni a majú tendenciu vyhýbať sa ľuďom. Čo priťahuje sršne a môže spôsobiť nechcenú konfrontáciu?
- Hmyz miluje zrelé ovocie, najmä hrušky, jablká a hrozno. Z tohto dôvodu sa často objavujú v sadoch a záhradách, kde môžu nájsť svoju pochúťku. Buďte opatrní pri zbieraní ovocia, ktoré spadlo na zem. Ak prekvapíte hodujúceho sršňa, odvďačí sa vám bodnutím. Vyhnite sa tiež chôdzi naboso po tráve.
- Sršne priťahuje vôňa – najmä živica ihličnatých stromov. Nájdete ich v blízkosti vŕb, briez, jaseňov a orgovánov. Koruny týchto druhov sa pre ne môžu stať miestom na stavbu hniezda. Na jeho obranu sú sršne schopné rýchlo zaútočiť.
- Často žijú v blízkosti vodných nádrží. Môžu to byť záhradné jazierka, fontány, ale aj sud na zachytávanie dažďovej vody.
- Sršne sú aktívne cez deň aj večer. Stáva sa, že vletia do domov, keďže sú priťahovaní svetlom. Aby ste tomu zabránili, zvážte inštaláciu siete proti komárom. Pozor si dávajte aj pri večerných posedeniach v záhrade – lampáše a iné zdroje svetla môžu sršne prilákať.
Umiera sršeň po bodnutí?
Tieto znalosti sú nevyhnutné pre bezpečnosť a vyhnutie sa opätovnému útoku. Sršeň nezanecháva žihadlo, takže po uštipnutí je pripravený na ďalší pokus. O to viac, keď sa rozzúril. Mávanie rukou a iné prudké reakcie to môžu len zhoršiť. Ak vás uštipne, snažte sa čo najrýchlejšie vzdialiť z miesta činu – aspoň 50 metrov. Je vysoká pravdepodobnosť, že iný hmyz bude upozornený a príde na pomoc svojmu spoločníkovi.
Je bodnutie sršňom nebezpečné?
Veľkú hrozbu predstavuje pre ľudí alergických na sršňov. Alergické reakcie môžu mať rôzne formy a nie vždy sú bezprostredne spojené s anafylaktickým šokom, ktorý je nebezpečný pre zdravie a život. Najmiernejší priebeh zahŕňa začervenanie, svrbenie a opuch. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy dýchania, hnačka, vracanie a búšenie srdca. Alergia na jed sršňa si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.
Kedy pomôžu domáce lieky na bodnutie sršňom?
Ak nie sme alergici, uštipnutie sršňom neohrozí život, aj keď to stále nebude príjemný zážitok. Typickými príznakmi sú opuch, začervenanie a bolesť. Okrem toho nezmiznú okamžite – môžu pretrvávať niekoľko dní.
Okrem toho sa často objavuje pocit neporiadku, podobný príznakom prechladnutia. Bolesti hlavy môžu byť spojené aj s príliš blízkym kontaktom s hmyzom. V takýchto situáciách vám pomôžu domáce lieky na štípance, ktoré vám prinesú úľavu a pomôžu vám rýchlejšie sa dostať späť do formy.
A čo bodnutie sršňom? Okamžite konajte prírodnými metódami
Po opustení miesta incidentu skúste ísť na tienisté miesto. Silné slnečné lúče môžu zosilniť bolesť a pálenie – tomu sa chcete vyhnúť. Netlačte na seba, vyhýbajte sa fyzickej námahe. Odstráňte aj všetky ozdoby a šperky z okolia miesta bodnutia. Ak niekoho poznáte, koho napadol sršeň, nenechávajte ho na pokoji. Je dôležité sledovať príznaky – ak sa vaša pohoda náhle zhorší, budete sa musieť poradiť s lekárom.
Čo robiť, keď bodne sršeň? Domáce prostriedky vám umožnia okamžite konať, bez toho, aby ste museli navštíviť lekáreň
Umyte miesto bodnutia mydlom a vodou. Priložte studený obklad pomocou ľadu, handričky navlhčenej studenou vodou alebo kovového predmetu. Na zmiernenie bolesti a pálenia použite tradičné prostriedky priamo z lekárničky starej mamy. Z hrubého plátku cibule alebo petržlenovej vňate si môžete pripraviť obklad na bodnutie. Môžete použiť aj rebarboru. Úľavu prinesie aj obklad z kyslého mlieka.
Miesto uštipnutia je dobré vytrieť aj dezinfekčným prostriedkom – takýto prípravok by mal byť v každej domácnosti alebo v príručnom ruksaku, keď idete von. Po kontakte so sršňom sa oplatí užiť aj protizápalové lieky, napr. aspirín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozhrabáva váš pes pred spaním pelech? Dôvod vás možno prekvapí
Mal to byť “dokonalý pes” a stala sa tragédia. Mýty o vzťahu psa a dieťaťa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.