10.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).
Pestovanie a hnojenie pelargónií poteší najmä tých, ktorí sú priaznivcami ekologického pestovania a zástancami prírodných záhradných prostriedkov. Prečítajte si o najlepších domácich hnojivách, vďaka ktorým bude vaša rastlina kvitnúť ako blázon. Viete, ako často ich môžete aplikovať? Dajte si pozor, aby ste neprišli o všetky kvety.
Najlepšie hnojivá pre pelargónie si môžete vytvoriť zo surovín, ktoré nájdete na lúke alebo na kuchynskej poličke. Objavte recepty na organické prostriedky, ktoré udržia vaše muškáty krásne.
Môže sa na zalievanie muškátov použiť banánové hnojivo?
Prírodný kondicionér na zalievanie muškátov možno vytvoriť zo šupky banánu. Najprv šupku dôkladne umyte pod tečúcou vodou, aby ste sa zbavili pesticídov. Potom ju nakrájajte na menšie kúsky, vložte ich do nádoby a zalejte vlažnou vodou. Nádobu pevne uzavrite a nechajte ju na tmavom mieste aspoň 2 dni. Po tomto čase môžete zmes precediť. Zrieďte ju v pomere 1:1 s vodou a zalejte rastliny.
Hnojivo na muškáty z cibuľových šupiek
Hnojivo pripravené z cibuľových šupiek bude tiež vynikajúcim špecifikom. Na 2 litre vody budete potrebovať približne 50 g cibuľových šupiek. Prísady zvarte a nechajte aspoň niekoľko hodín vychladnúť. Po uplynutí tejto doby preceďte. Kondicionér je pripravený na použitie.
Žihľavový hnoj je tiež výborným hnojivom. Nielenže dodá rastline ďalšie živiny, ale zároveň ju ochráni pred prípadnými škodcami a chorobami.
Recept na prírodné hnojivo pre muškáty. Ako vyrobiť žihľavové hnojivo?
Na prípravu žihľavovej kaše budete potrebovať;
- 1 kg čerstvých stoniek žihľavy (namiesto žihľavy môžete použiť aj prasličku poľnú)
- 10 litrov vody
Žihľavová kaša – ako ju pripraviť:
- Prípravu hnojiva začneme tým, že stonky rastlín nakrájame na menšie kúsky.
- Potom ich vložíme na dno vedra alebo suda a zalejeme vodou – môže to byť bežná voda z vodovodu alebo dažďová voda.
- Nádobu prikryjeme gázou. Je dôležité, aby mal odvar prístup na čerstvý vzduch, ale bol chránený pred hmyzom.
- Takto pripravený hnoj nechajte na tmavom mieste aspoň týždeň. Nezabudnite tekutinu každých niekoľko dní premiešať.
- Po týždni alebo dvoch bude hnojovica pripravená na použitie.
- Kvapalinu zmiešajte s vodou v pomere 1:10 a použite ju na zalievanie rastlín.
Hnoj sa môže použiť aj ako postrek, keď má rastlina problémy so škodcami alebo chorobami. Živný roztok s daným množstvom zložiek by nám mal vystačiť na celú sezónu.
Ako zalievať muškáty žihľavovou kašou?
Ak chceme, aby naše muškáty krásne kvitli, sú nevyhnutné živiny a prírodné hnojivá. S hnojením rastlín môžete začať už na začiatku jari. Oplatí sa v ňom pokračovať až do prvých mrazov. Tekuté hnojivá je najlepšie aplikovať každých 10 až 14 dní, najlepšie pri zalievaní.
Žihľavová kaša je mimoriadne bohatá na živiny. Pri pravidelnom používaní budeme mať istotu, že muškátu dodáme všetky látky, ktoré potrebuje, vrátane vápnika, draslíka, kremíka, horčíka, železa a minerálnych solí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pelargónie nekvitnú? Dodržiavajte tieto tri pravidlá
Pelargónie budú kvitnúť až do októbra. Zalejte a pohnojte. Vašim susedom spadne sánka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.