10.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Chcete, aby vaše uteráky dlho vydržali a zachovali si svoju nadýchanosť? Je to možné, pokiaľ sa s nimi správne vysporiadate. Analyzujte svoje návyky pri umývaní uterákov. Malé zmeny môžu spôsobiť, že materiál bude vyzerať ako nový vždy, keď ho vyberiete z práčky. Ako vyprať uteráky, aby sa z nich nestala hrubá handrička, ktorú s radosťou využijete len na umývanie podláh? Držte sa základných pravidiel.
Častou chybou je špinavá práčka
Predtým, ako prejdeme k tomu, ako prať uteráky, musíme vyriešiť dôležitý problém, ktorý sa často prehliada. Udržiavanie práčky v čistote je základom nielen hygieny, ale aj efektívneho prania všetkých materiálov – uterákov, bielizne a posteľnej bielizne.
Pravidelne čistite bubon práčky, aby ste odstránili všetky zvyšky pracieho prostriedku, ktoré sa môžu nahromadiť vo vnútri. V priebehu času takéto zvyšky podporujú rozvoj plesní a vznik zatuchnutého zápachu, ktorý sa rýchlo prenáša na tkaniny. Aby ste sa zbavili nečistôt a vodného kameňa, môžete použiť šikovný trik na čistenie práčky tabletou do umývačky riadu.
Špinavá výbava je často odpoveďou na otázku prečo uteráky po vypraní zapáchajú. Tejto situácii sa chcete vyhnúť. Nevynechávajte čistenie zásuvky na prací prostriedok a aviváž.
Teplota je kľúčová, t.j. na akých stupňoch by ste mali uteráky prať?
Stále existuje názor, že čím vyššia je teplota na pranie uterákov, tým lepšie. Chceme sa predsa zbaviť všetkých nečistôt a materiál vydezinfikovať. Mnohí z nás inštinktívne nastavia prací program na 90°C. Je to však jednoduchý spôsob, ako poškodiť látku a spôsobiť drsné uteráky.
To sú podmienky, ktoré spôsobujú, že strácajú nadýchanosť, vyzerajú tenšie a rýchlejšie sa opotrebúvajú. Neplánujte ďalšiu cestu do obchodu na nákup nových uterákov. Namiesto toho si vždy skontrolujte informácie od výrobcu na štítku – je to najlepší ukazovateľ toho, na koľko stupňov je potrebné uteráky prať . Ak tieto údaje nemôžete nájsť, použite nasledujúce pokyny:
- Biele, sivé a silne znečistené uteráky perte na 60°C
- Farebné uteráky perte na 40°C
Takéto teploty sú dostatočné na odstránenie nečistôt a osvieženie materiálu, bez rizika poškodenia alebo „sploštenia“ vlákien.
Prebytočný prášok nie je dobrý pre uteráky
Čím viac pracieho prostriedku dáte do práčky, tým čistejšie budú vaše uteráky? To je ďalší mýtus, s ktorým sa treba vysporiadať a definitívne sa rozlúčiť. Prebytočné pracie prostriedky sa prilepia na vlákna, čo sa priamo premieta do straty hebkosti.
Pri praní uterákov sa odporúča upustiť od používania aviváže. Hoci sa zdá, že zaručuje krásnu vôňu, materiál stratí svoju nasiakavosť – svoju najdôležitejšiu funkciu.
Ako sušiť uteráky?
Tento aspekt nemožno v návode na manipuláciu s uterákmi vynechať. Máme podozrenie, že mnohé kúpeľne v tejto oblasti stále robia hrubé chyby. Ako správne sušiť uteráky? Najlepšie je umiestniť ich na špeciálne radiátory s horizontálnymi rebrami. Ak nimi kúpeľňa nie je vybavená, je dobré uteráky z kúpeľne vytiahnuť a položiť na sušenie do teplej a menej vlhkej miestnosti.
Čo nerobiť pri sušení uterákov? Pripomeňme si niektoré pravidlá.
Zavesenie uterákov na háčik v zaparenej kúpeľni podporuje množenie baktérií na nich, ktoré sa pri ďalšom použití môžu ľahko preniesť na naše telo. Z rovnakého dôvodu uterák v žiadnom prípade nestáčajte do klbka a nehádžte Vypraté a vysušené uteráky nevkladajte do šatníka príliš tesne. Aj keď sa zdá, že sa tým šetrí priestor, materiál sa splošťuje a stráca mäkkosť.
Zvyk, ktorý sa vám musí dostať do krvi pred praním uterákov
Pred vložením uterákov do práčky urobte jednu vec. Nebojte sa, nebude to od vás vyžadovať herkulesovo úsilie ani zložité manévre. Pred praním každý uterák dôkladne pretrepte. Jednoduchá akcia vás nič nestojí a prinesie veľmi dobré výsledky. Tu je spôsob, ako vlákna mierne „otvoriť“. Čistiace prostriedky vďaka tomu lepšie preniknú do materiálu, dôkladne ho vyčistia a vrátia mu sviežu vôňu.
Do obľuby sa opäť dostáva babská metóda – pranie uterákov v octe
Objavte tradičnú metódu, ktorá je dnes jedným z najinteligentnejších spôsobov čistenia a mäkkých uterákov. Namiesto dlhého premýšľania pri polici v obchode, aký prací prostriedok zvoliť na pranie uterákov, stavte na domáci liehový ocot. Ako sa to používa?
Stačí naliať pohár octu do práčky. Nemusíte sa báť výraznej, mierne dráždivej arómy – rýchlo sa rozplynie. Nič vám však nebráni pridať pár kvapiek esenciálneho oleja, napr. čajovník alebo levanduľa. Ocot na pranie uterákov vás zbaví nečistôt a dezinfikuje materiál. Navyše odstráni zvyšky pracieho prostriedku, vďaka čomu budú mäkké a nadýchané.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako prať posteľné obliečky, aby vám dlho vydržali? Kľúčová je teplota
Ako vyčistiť topánky v práčke? Do bubna vložte jednu maličkosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.