11.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Paul Abrahams Pixabay/eminens).
Je menší ako myš poľná, no jeho prítomnosť v záhrade a sade môže spôsobiť veľké škody. Malé telo, ale veľký apetít, čo vedie k vädnutiu rastlín? Všetko nasvedčuje tomu, že hovoríme o hraboši. Vyzerá síce pekne, ale záhradkári, ktorí sa s ním vo svojom okolí vyrovnali, sú skôr odolní voči čaru malého hlodavca. Zistite, ako sa zbaviť hraboša, ak sa objaví na vašom pozemku.
Pamäťový portrét, alebo ako vyzerá hraboš?
Hraboš poľný sa v prírodnom prostredí vyskytuje na Slovensku. Má pomerne hustú srsť v odtieňoch sivej s červenkastým nádychom, čo vysvetľuje pôvod celého mena zvieraťa. Dĺžka tela hlodavca (spolu s riedko osrsteným, ale šupinami pokrytým chvostom) nepresahuje 15 centimetrov.
Vyznačuje sa malými ušami a mierne špicatou papuľou. Vyzerá to ako celkom milé stvorenie? Žiaľ, životný štýl a strava hraboša z neho robia úhlavného nepriateľa mnohých záhradkárov.
Škody spôsobené hrabošom v záhrade
Hraboše žijú v celej našej krajine. Paradoxne je ťažké postaviť sa im zoči-voči na pozemku. Všetko preto, že vedú nočný životný štýl. Vtedy sa môžu voľne pohybovať v našom okolí. Ako rozoznať prítomnosť hraboša v záhrade? Je to spôsobené najmä stavom rastlín.
Škody spôsobené hrabošmi predstavujú vŕtanie podzemných chodieb s množstvom vstupných otvorov. Na malej ploche ich môže byť aj tucet. Činnosť hlodavcov môžete diagnostikovať aj na základe viditeľných trhlín a vydutín v zemi. Prítomnosť tunelov spôsobuje, že korene rastlín vysadených na týchto miestach nedokážu absorbovať vodu a živiny, čo spôsobuje vädnutie celých exemplárov.
Okrem toho škodcovia hryzú hľuzy, pakorene, cibule a korene. Ich strava obsahuje listy, semená a zelené časti zeleniny a byliniek. To, čo hraboše do záhrady priláka, sú kríky a ovocné stromy. Počas zimného hladu môžu byť malé cicavce v pokušení obhrýzať kôru.
A čo hraboše? Zvoľte ekologické metódy
Používanie jedov škodcov je kontroverzná téma a má mnoho negatívnych stránok. Treba brať do úvahy, že aj skúsení lesníci dbajú na dôležitú úlohu hlodavcov v ekosystéme. Oveľa lepší nápad je použiť na hraboše prirodzené metódy, ktoré vám umožnia vyhnať hlodavca humánnym spôsobom. Žiadny škodlivý vplyv na životné prostredie a úspora peňaženky sú ďalšími výhodami tohto typu riešení.
Vôňa, ktorú hraboši nenávidia
Aj keď hraboš brehový žije v ľudskom prostredí – veď udržiavaná záhrada mu vytvára ideálne podmienky na život – veľmi zle reaguje na ľudský pach. Keď nájdete vchod do tunela vyvŕtaný hlodavcom, vložte doň hrsť vlasov, ktoré zostali na kefe alebo hrebeni. Podobne budú fungovať aj psie chlpy, ktorých je po vyčesaní vášho miláčika určite dosť. Váš miláčik vám pomôže zbaviť sa hraboša bez toho, aby ste vstúpili do záhrady.
Prírodné metódy zaženú škodcov
Pozrite sa okolo svojej záhrady. Pravdepodobne si ani neuvedomujete, že v nej nájdete aspoň niekoľko riešení, ktoré pomôžu odohnať nechcených hostí. Pre ich využitie bude potrebné lokalizovať vchody do podzemných úkrytov hrabošov. Vložte do nich:
- listy vlašského orecha
- vetvičky tuje
- drvené bazové listy
Majú zápach, ktorý hraboše neznesú. Efektívnym riešením bude aj maštaľný hnoj. Pravidelné zásobovanie hrabošov takýmito darčekmi dá rýchlo najavo, že je čas vysťahovať sa z našej záhrady.
Ako odohnať hraboše pomocou kuchynských potrieb?
Týmto sa praktické triky, ktoré vám pomôžu v boji s malým, no hladným cicavcom, nekončia. Pozrite sa láskavo na domáci cesnak. Je užitočný nielen v kuchyni ako prísada, ktorá zlepšuje chuť jedál. Nastrúhajte ho na jemnom strúhadle a umiestnite na miesta, kde spozorujete aktivitu hlodavcov. Ďalšou populárnou metódou je použitie škorice na hraboše . Posypanie korením v záhrade bude aj pre nich znamením, že je čas nájsť si iné bývanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na sršne pôsobí ako magnet. Rozzúrený hmyz zaútočí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.