13.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: facebook.com/The University of Edinburgh).
Edinburská univerzita potvrdila smutnú správu o Ianovi Wilmutovi. Vedec, ktorý pracoval na klonovaní ovce Dolly, zomrel vo veku 79 rokov.
V roku 1996 sa podaril skutočný prelom. Ian Wilmut a Keith Campbell spolu s tímom dokázali to, čo sa donedávna považovalo za nemožné – naklonovali zviera. Presnejšie ovcu domácu, ktorá dostala meno Dolly na počesť speváčky Dolly Partonovej. Teraz sa v médiách objavila smutná správa. Prvý z vedcov zomrel.
Ian Wilmut zomrel. Rodina a priatelia sa rozlúčili s profesorom
V pondelok 11. septembra sa na internete objavila správa o smrti sira Iana Wilmuta. Potvrdila to aj Edinburská univerzita, kde vedec pôsobil ako profesor od roku 2012. „Bolo potvrdené, že profesor Sir Ian Wilmut z Roslin Institute zomrel vo veku 79 rokov. Jeho rodina požiadala médiá a verejnosť, aby rešpektovali ich súkromie,“ – uvádza sa na profile univerzity.
Vždy posúval hranice. Medzi jeho úspechy nepatrí len ovca Dolly
Ian Wilmut sa narodil v roku 1944 v tom istom meste, kde sa narodil William Shakespeare, v Stratforde nad Avonou. O biológiu sa zaujímal už od školských rokov, ale až počas univerzitných rokov jeho vášeň nabrala smer. Vyštudoval vedu o zvieratách na Nottinghamskej univerzite. Ďalším krokom bolo získanie doktorátu. Na tento účel absolvoval doktorandské štúdium na univerzite v Cambridge, kde sa zameral najmä na „uchovávanie spermií a embryí na zmrazenie„.
V roku 1972 dosiahol veľkolepý úspech. Ako prvému vedcovi v histórii sa mu podarilo zmraziť, rozmraziť a následne umiestniť embryo teľaťa do maternice náhradnej matky. Za svoj najväčší vedecký cieľ však považoval vytvorenie modifikovanej ovce, ktorá by bola schopná produkovať mlieko s bielkovinou, ktorá by liečila ľudské choroby. Ešte pred narodením Dolly sa mu podarilo naklonovať dve jahňatá z buniek odobratých z embryí.
V roku 1996 sa tímu vedcov práve pod vedením Iana Wilmuta (spolu s Keithom Campbellom) podaril veľkolepý čin. Naklonovali ovcu z buniek dospelého jedinca. Nielenže sa Dolly mohla narodiť, ale prežila ďalších šesť a pol roka. O tejto udalosti sa dodnes hovorí, že zmenila výskum v oblasti genetiky a regeneratívnej medicíny. Zároveň vyvolala obrovskú búrku v médiách a v priemyselnej komunite o tom, kde ležia etické hranice vo vedeckej práci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žiadny vedec sa nechce pustiť do otvárania hrobky. Dôvod? Istá smrť
Istý lekár roky skúmal, či existuje život po smrti. “Získal som istotu”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.