12.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/RDNE Stock project).
Ako zistíme, že máme do činenia s osobou s psychopatickou poruchou? Oficiálnu diagnózu v tomto smere môže stanoviť len odborník. Zaujímavý je však objav Kanaďana Jeffa Hancocka a jeho tímu výskumníkov, ktorí zistili, že psychopati otvárajú v rozhovore tri témy častejšie ako ľudia bez poruchy.
Na začiatku je potrebné vysvetliť, čo charakterizuje psychopatické poruchy. Podľa „Praktickej medicíny“ je psychopatia špecifická porucha osobnosti, ktorá sa prejavuje najmä v troch širokých rovinách. Sú to:
- arogantný štýl bytia so sklonom ku klamstvu,
- nedostatky v chápaní, prežívaní a prejavovaní emócií,
- výrazná impulzívnosť v správaní.
Iné zdroje uvádzajú, že psychopatia sa týka aj nerešpektovania a porušovania všeobecne uznávaných spoločenských noriem a práv iných. Pre túto poruchu je tiež charakteristická nízka alebo žiadna empatia, nestálosť nadviazaných vzťahov s inými ľuďmi a neschopnosť prevziať zodpovednosť za svoje správanie a konanie. Osoba s psychopatickou poruchou sa označuje ako dissociálna osobnosť. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o výrazný nesúlad medzi správaním osoby a prevládajúcimi sociálnymi normami.
Ako zistíme, či máme do činenia s psychopatom?
Psychopatia je porucha, ktorú už roky študujú a skúmajú vedci na celom svete. Jedným z najznámejších zistení v tejto oblasti boli závery štúdie Jeffa Hancocka z Cornellovej univerzity. Tím výskumníkov pod jeho vedením uskutočnil hĺbkové rozhovory s 52 vrahmi, ktorí si odpykávali trest v kanadských väzniciach. U 14 z nich bola predtým diagnostikovaná psychopatická porucha. Výpovede odsúdených potom porovnali s výpoveďami ďalších 38 osôb, ktorým psychopatia diagnostikovaná nebola.
Výskumníci zistili, že výpovede väzňov s touto diagnózou mali veľa spoločných znakov. V prvom rade každý zo subjektov strávil zodpovedajúce množstvo času ospravedlňovaním a bielením činov, ktoré spáchal.
Psychopati vo svojich rozhovoroch častejšie otvárajú tieto 3 témy
Výskumníci si tiež všimli, že častejšie ako ostatní respondenti používali vetné spojky. Okrem toho častejšie ako ostatní respondenti vnášali do svojich výpovedí slová ako „aha“, „yhy“ alebo „ehe“. Štúdia tiež ukázala, že osoba s psychopatickou poruchou častejšie otvárala v rozhovore 3 témy: sex, jedlo a peniaze.
Vzhľadom na závery vyplývajúce zo štúdie je potrebné dôrazne zdôrazniť, že samotná skutočnosť, že niekto v rozhovore často vyťahuje 3 uvedené témy, neznamená, že má psychopatickú poruchu. Preferencie, životný štýl a témy nastolené v rozhovore nie sú samy osebe dôvodom na takýto záver. Diagnóza, pokiaľ ide o psychopatickú poruchu, sa skladá z mnohých faktorov, správania a premenných, o ktorých sme písali v prvej časti tohto článku. Disociálnu osobnosť človeka môžu oficiálne diagnostikovať len odborní lekári, okrem iného prostredníctvom hĺbkových vyšetrení a lekárskych rozhovorov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mala 16 rokov, keď ju odsúdili na doživotie za zabitie násilníka. Rihanna chcela, aby ju oslobodili
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.