12.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/HstrongART).
Otázka, ako často by sa malo oblečenie prať, je založená na viacerých faktoroch. Niektorí ľudia to robia hneď, ako si ho raz oblečú, zatiaľ čo iní čakajú o niečo dlhšie. Čo si o tom myslia odborníci?
Nevedieť, ako často prať oblečenie, môže mať následky na oboch stranách. Príliš zriedkavé čistenie oblečenia môže viesť k problémom s pokožkou alebo infekciám, na druhej strane príliš časté pranie môže oblečenie poškodiť. Okrem toho to môže mať za následok aj zbytočnú spotrebu zdrojov (voda, elektrina, chemikálie). Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu určiť, kedy sa oblečenie môže opäť nosiť bez prania a kedy by sa malo prať.
Koľkokrát si môžete obliecť oblečenie bez toho, aby ste ho vyprali? Odborníci to objasňujú
Neexistuje žiadne pevné pravidlo, koľkokrát možno oblečenie nosiť bez toho, aby ste ho museli prať. Je to do veľkej miery individuálna záležitosť, ktorá je diktovaná najmä spoločenským a kultúrnym charakterom. Faktom je, že ľudia, ktorí sa viac potia, by mali svoje oblečenie prať oveľa častejšie. Každodenné pranie sa zdá vyčerpávajúce, ale ak bojujete s pupienkami na chrbte alebo na hrudi, stojí za to zvážiť každodennú výmenu oblečenia. Špinavé oblečenie zhromažďuje pot a baktérie, ktoré sa dostávajú na mnohé miesta na tele a spôsobujú upchatie pórov. Pot v kombinácii s odumretými kožnými bunkami môže spôsobiť podráždenie a viesť k vzniku aknóznych lézií. Odborníci z Americkej akadémie dermatológie, ako uvádza CNN, radia:
- Spodnú bielizeň, ponožky, pančuchy, plavky, legíny a športové oblečenie by sa mali po každom použití vyprať. To platí aj pre akékoľvek iné oblečenie, na ktorom sú škvrny, pot, zápach alebo viditeľné nečistoty.
- Pyžamo sa môže prať raz týždenne, ak pod ním nosíte spodnú bielizeň a pred jeho obliekaním sa osprchujete. V opačnom prípade by sa malo meniť denne.
- Džínsy a iné oblečenie by sa malo prať hneď, ako sa na ňom objavia škvrny, špina alebo nepríjemný zápach.
- Vrchné oblečenie by sa malo prať raz za mesiac. Dôvodom je, že pri nosení nie sú v priamom kontakte s pokožkou.
- Celé topánky alebo ich vložky by sa mali prať aspoň raz za mesiac. Zabránite tak vzniku chorôb, ako je napríklad pleseň nôh.
Namiesto toho, aby ste dali džínsy do práčky, vložte ich do mrazničky. Výsledky vás možno prekvapia
Každý má určite v šatníku aspoň jeden pár džínsov. Ukazuje sa, že jedno z kľúčových pravidiel starostlivosti o ne znie: „Čím menej často ich periete, tým lepšie„. Ideálne je robiť to vtedy, keď sú skutočne špinavé. Takto si dlhšie zachovajú pôvodný stav. Ak ich však chcete osviežiť a zbaviť baktérií, oplatí sa z času na čas hodiť nohavice do mrazničky (na 24-48 hodín).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Meníte obliečky a pyžamá každý týždeň? V týchto prípadoch je to chyba. Radšej to nerobte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.