12.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/SusaZoom).
Keď teplomery ukazujú čoraz nižšie hodnoty a vo vzduchu je už prichádzajúca jeseň, mnohé tvory hľadajú tiché a útulné úkryty. Ich cieľom sú často ľudské biotopy. To je prípad myší, ktoré sa dostanú do domácností nepozvané a môžu spôsobiť veľa škody. Ako odradiť hlodavce, aby sa vyhli nášmu revíru? Čo robiť, ak spozorujeme prítomnosť myší v dome?

Na týchto miestach je najviac myší
Na jar a v lete sa hlodavcom v prírode darí. Striedanie ročných období, chlad a problémy s hľadaním potravy ich však nútia hľadať úkryty, čo robí myšiam na jeseň a v zime veľký problém. Nepočítajú s pozvaním a dokorán otvorenými dverami. Myši si dokážu nájsť cestu do vášho domova aj cez malé štrbiny. Zvlášť ohrozené sú budovy v blízkosti polí, lesov a čistiniek, ktoré sú prirodzeným biotopom malých cicavcov.
Škody, ktoré myši spôsobujú v dome
Za svoje úkryty si často vyberajú tiché domáce priestory – pivnice, podkrovia a samozrejme špajze na potraviny. Ak sa dostanú k našim zásobám, jedlo bude vhodné len na vyhodenie. Malé hlodavce môžu byť veľmi odhodlané. Sú schopní prehrýzť aj polystyrén alebo minerálnu vlnu, aby sa dostali na požadované miesto. Prečo sú myši škodcami?
Okrem drancovania zásob prežúvajú káble a nábytok. Môžu dokonca spôsobiť poškodenie oblečenia. Zanechávajú nepríjemný zápach a výkaly, ktoré môžu obsahovať až niekoľko desiatok druhov vírusov. Myši môžu byť prenášačmi nebezpečných chorôb vrátane histoplazmózy, ktorá je nebezpečná pre ľudí. Hlodavce majú tiež tendenciu sa rýchlo rozmnožovať, takže jednotlivci môžu rýchlo viesť k vytvoreniu celej kolónie medzi našimi štyrmi stenami.
Ako zistíte, či je vo vašom dome myš?
Hlodavce sa vedia dokonale prispôsobiť podmienkam, v ktorých sa momentálne nachádzajú. Vyhnú sa priamej konfrontácii s človekom, chodeniu kŕmiť sa, keď je byt prázdny alebo spia. Zanechávajú však množstvo stôp. Ako spoznať, že v dome sú myši?
- Často je ľahšie ich počuť ako vidieť. Zvuk škrabania, škriabania alebo pískania naznačuje prítomnosť hlodavcov.
- Roztrhané kartóny, vrecká a iné obaly od potravín sú ďalším vodítkom.
- Prítomnosť myší prezrádzajú ich výkaly – sú to tmavé a krátke paličky dlhé asi päť milimetrov.
- Udržiavate si doma poriadok, no napriek tomu pociťujete v izbách dráždivý zápach? Môže tiež naznačovať prítomnosť hlodavcov.
- Pozrite sa na nábytok a vybavenie. Niekedy môžete vidieť malé stopy po zuboch.
Aký zápach odpudzuje myši?
Aby ste sa ochránili pred inváziou hlodavcov, môžete konať rôznymi spôsobmi. Nemusia pristupovať k drastickým metódam, obvolávaniu špecialistov či požičiavaniu si mačky od priateľov. Myši nemajú rady vôňu bežných rastlín, preto použite prírodný arzenál.
Umiestnite vonné vrecúška s levanduľou, harmančekom, tansy a divinou na miesta v dome, kde by sa mohli schovať. Pestovanie mäty okolo budovy tiež pomôže vytvoriť bariéru, ktorá odpudzuje myši.
Domáce prostriedky pre myši
Keď sa leto skončí, oplatí sa skontrolovať stav vášho domova a v prípade potreby utesniť všetky medzery, cez ktoré by sa myši mohli dostať dovnútra. Nenechávajte dvere dokorán otvorené. Ak sa aj napriek tomu do vášho domova dostali hlodavce a chcete rýchlo konať, použite veci dennej potreby, ktoré máte po ruke. Ich používanie myšiam strpčí život a rozhodnú sa odsťahovať. Medzi domácimi liekmi na myši existuje niekoľko trikov .
Ak máte podozrenie, že si myši na danom mieste postavili hniezdo (spoznáte to podľa veľkého množstva trusu a škrípajúcich a škrabavých zvukov), nastriekajte ho lakom na vlasy alebo octom zmiešaným s vodou.
Alobal je nápomocný v boji proti myšiam. Škodcovia zle reagujú na jeho šušťanie, preto sa oplatí umiestniť ho na miesta, ktoré sa môžu stať najpohodlnejším úkrytom pre hlodavce. Nezabúdajte svoje jedlo chrániť a uzatvárať do vzduchotesných nádob. Bez prístupu k jedlu nebudú mať myši vo vašom priestore čo hľadať. Vyhnite sa jedeniu mimo kuchyne alebo jedálne, aby ich zvyšky nepokúšali.
Pasce na myši nemusia byť drastickým riešením
Pasce na myši sú vysoko účinné v boji proti votrelcom. Najlepšie je však zvoliť humánne možnosti, ktoré vám umožnia zachytiť myš živú a odniesť ju z domu. Čo priťahuje myši do pasce? Spojenie hlodavcov so syrom je mýtus. Oveľa lepší nápad bude nalákať ich na kúsok mäsa – šunku, klobásu alebo kabanos.
Aby sa myši nedostali do vašej oblasti, môžete investovať aj do odpudzovačov zvuku. Ide o jednoduché elektrické zariadenie, ktoré vydáva zvuky, ktoré sú pre človeka nepočuteľné, no škodcom veľmi nepríjemné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenásytný úhlavný nepriateľ záhradníkov. Použite svoj dôvtip a zbavte sa hrabošov z vašej záhrady
Ako nalákať rybenky/švehly do domácich nástrah? Základy obeda pre vytrvalých votrelcov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.