13.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WS-Studio).
Rastie nenápadne v domácich záhradách alebo v kvetináčoch na našich parapetoch, zvyčajne len ako prísada. Pritom je to skutočná vitamínová bomba, ktorá by sa mala stať trvalou súčasťou nášho každodenného jedálnička. Nielenže čistí organizmus, ale posilňuje aj zrak a zlepšuje pleť a dokonca… aj náladu! Aké vlastnosti má petržlen? Zbierajte ju teraz a skladujte ju až do zimy. Neskôr sa za to poďakujete.
Aké vlastnosti má petržlen? Tu je dôvod, prečo by ste ho mali jesť
V kuchyni sa zdá byť neoceniteľný. Radi ho pridávame do tradičných polievok, šalátov a mäsa, často nás láka pridať ho aj do znamenitejších jedál, napríklad k morským plodom. Ako sa ukazuje, okrem neoceniteľnej chuti má petržlen aj množstvo liečivých vlastností.
Petržlen je bohatý na železo a vitamín C, ktorého je v tejto rastline ešte viac ako v citrusových plodoch, je skvelým posilňujúcim prostriedkom a vďaka betakaroténu a vitamínu E pomáha zraku a zlepšuje pleť. Petržlen obsahuje aj kyselinu listovú a minerálne soli horčíka, vápnika, draslíka, fosforu, zinku, medi a mangánu.
Zelené listy petržlenu zmierňujú neuralgiu, pôsobia močopudne, zlepšujú trávenie a detoxikujú organizmus. Okrem toho pomáhajú pri anémii a reumatizme a zmierňujú aj menštruačné bolesti. Nie nadarmo sa im hovorí skutočná vitamínová bomba.
Môže sa petržlenová vňať konzumovať každý deň? Jesť s mierou
Najhodnotnejšia petržlenová vňať, bohatá na zdravotné vlastnosti, je čerstvo natrhaná. Niet divu, že mnohí záhradkári sa ju rozhodnú vysadiť vo svojich záhradách. Zväzok petržlenu vložený do studenej vody určite vydrží čerstvý ešte 2 až 3 dni. A potom si môžete do sýtosti vychutnať jej chuť a zdraviu prospešné látky.
Nemali by sme však zabúdať na to, aby sme boli rozumní. Petržlen môžeme jesť každý deň, ale v primeranom množstve – nie viac ako jednu hrsť. Predávkovanie môže byť pre zdravie veľmi nebezpečné, môže viesť k anémii a dokonca k problémom s obličkami a pečeňou.
Ak teda naša záhradná zásoba petržlenu ďaleko presahuje odporúčanú dennú dávku, natrhajme si rastlinu teraz a uskladnime ju do zimy, keď môžeme o čerstvých, voňavých bylinkách len snívať. Ako na to?
Čo robiť s množstvom petržlenu? Smer – mraznička
Ak máte prebytočnú petržlenovú vňať, jednoducho ju zamrazte a potom si jej vlastnosti vychutnajte v zime. Zväzky rastliny umyte v studenej vode, potom vodu vytrepte a zabaľte do kuchynskej utierky. Potom ich nakrájajte, vložte do plastového boxu a jeden po druhom vložte do mrazničky. Keď ich hodíte do polievok alebo omáčok, budú neskôr rovnako čerstvé.
Mrazenie petržlenu. Ako na to?
Jednotlivé lístky môžete navyše zaliať vodou v nádobách s ľadom a potom si ich vychutnať ako ozdobu koktailov. Ale to nie je všetko. Existuje totiž recept, ktorý udrží petržlenovú vňať dlhšie čerstvú a chutnú.
Ako pripraviť petržlenové pesto? Ideálne na zimu
Ako pripraviť petržlenové pesto na zimu? Toto je jeden z tých receptov, ktoré kuchári jednoducho milujú. Je neuveriteľne jednoduchý a samotné pesto sa bude v zimných mesiacoch skvele hodiť k sendvičom aj cestovinám. Olizovanie prstov!
Budeme potrebovať:
- 2 malé alebo 1 veľký zväzok petržlenovej vňateň
- strúčiky cesnaku
- 4 PL olivového oleja
- 4 lieskové oriešky alebo čajová lyžička mandľových vločiek
- 4-5 PL strúhaného parmezánu alebo syra pecorino
- soľ, korenie
Ako pripraviť petržlenové pesto:
- Petržlenovú vňať opláchnite, dôkladne osušte a potom odrežte vetvičky
- Listy rozomeľte v mixéri, potom pridajte olúpaný cesnak a orechy opražené na suchej panvici
- Pridajte olivový olej, soľ a korenie. Dôkladne rozmixujte
- Dochuťte podľa chuti. Hotovo!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dokonale nadýchaný Marshmallow s 2 prísadami. Rýchlo zmizne z taniera
Banánové lievance podľa receptu mojej mamy. Skvele chutia aj ako druhé raňajky do školy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.