14.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/cottonbro studio).
Podľa štatistík postihuje mŕtvica čoraz viac ľudí. Je to druhá najčastejšia príčina úmrtia na svete po srdcových ochoreniach. Ukazuje sa, že sa jej dá čeliť miernou úpravou denného jedálnička. Odborník vysvetľuje, čoho by ste sa mali vzdať.
Čo zvyšuje riziko mozgovej príhody a predčasného úmrtia
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa počet mozgových príhod za posledných 17 rokov zvýšil o 50 % a odhaduje sa, že každý štvrtý človek počas svojho života zažije mozgovú príhodu. V priebehu mnohých rokov sa zistilo, ktoré faktory najviac zvyšujú riziko život ohrozujúcej mŕtvice. Patria medzi ne:
- Fajčenie cigariet
- Používanie alkoholu
- Nedostatok fyzickej aktivity
- Nezdravá strava
- Váha a obezita
Podľa doktora Deboracha Leeho z USA existuje niekoľko produktov, ktoré majú fatálny vplyv na kardiovaskulárny systém a výrazne zvyšujú riziko mŕtvice. Odborníčka vo svojej teórii uvádza výsledky štúdie, ktorá bola začiatkom roka 2023 uverejnená v časopise BMC Medicine. Z nich vyplýva, že pravidelná konzumácia tzv. voľných cukrov zvyšuje riziko mozgovej príhody o 10 %.
Lekár nemá na mysli len cukor vo forme bielych kryštálikov. Cukor sa pridáva do väčšiny výrobkov, ktoré denne konzumujeme – napríklad do ovocných štiav, farebných nápojov, raňajkových cereálií, chleba, pochutín atď. Jediný cukor, ktorý nie je zdraviu škodlivý, je ten, ktorý je prirodzene prítomný napríklad v ovocí.
Je veľmi ľahké prehnať množstvo cukru v strave a stáva sa to aj ľuďom, ktorí konzumujú zdanlivo zdravé výrobky. Sacharóza je zlúčenina, ktorá je nielen návyková, ale spôsobuje aj mnohé vážne zdravotné a život ohrozujúce stavy vrátane obezity, cukrovky 2. typu a hypertenzie. Jedným z ich následkov môže byť aj mozgová príhoda.
Ako minimalizovať riziko mŕtvice?
Okrem vyhýbania sa konzumácii sladkostí a všetkého neprirodzene sladkého je dobré čítať aj etikety na obaloch potravín. Cukor sa totiž môže skrývať aj v tých najnenápadnejších výrobkoch.
Okrem toho je dobré kontrolovať aj množstvo denne skonzumovanej soli. Odhaduje sa, že priemerný človek konzumuje až trikrát viac soli, ako by mal. Nadbytok soli v strave môže prispieť k zvýšeniu krvného tlaku, ktorý je jednou z príčin mozgovej príhody.
Okrem kontroly množstva konzumovanej soli a cukru, vyhýbania sa cigaretám, alkoholu a pravidelnej fyzickej aktivity je podľa doktora Leeho kľúčová aj každodenná strava. Odporúča stredomorskú stravu, ktorá sa v súčasnosti považuje za najzdravšiu na svete. Jej základom je najmä zelenina, ovocie, celozrnné výrobky a rastlinné tuky. Aby sme sa tešili dobrému zdraviu, spracované výrobky by sme mali obmedziť na minimum, rovnako ako mäso.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo mačky v noci nespia? Zistite, čo robiť, ak vám jej vrčanie nedovolí spať
Je to spôsob, akým mačka volá o pomoc. Nikdy nepodceňujte toto správanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.