14.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DimaBerlin).
Pileu sa rozhodneme pestovať doma nielen kvôli ich atraktívnemu vzhľadu. Existuje presvedčenie, že rastlina má moc priťahovať peniaze. Listy v tvare mince prebúdzajú sny o veľkom bohatstve. Aj keď tieto presvedčenia berieme len ako priateľskú zvedavosť, pilea veľmi spestrí domácnosť. Ako sa starať o kvet pilea a ako ho podporiť v raste, aby ste nepremeškali šancu vytvoriť si domácu džungľu a získať bohatstvo?
Peniaze priamo z kancelárie? Stručná charakteristika rastliny
Chvíľu sa zdalo, že sa na rastlinu v kvetináči zabudlo, ale dnes sa jej opäť dostáva priazne. Už roky je pilea peperomioides (latinsky Pilea peperomioides), bežným exemplárom nielen v domácnostiach, ale aj v školách, úradoch, kanceláriách a dokonca aj v mliečnych baroch. To všetko vďaka jej atraktívnemu vzhľadu – sviežo zelené okrúhle listy vyrastajú na dlhých stonkách -, ale aj jednoduchému pestovaniu.
Hoci nároky piley nie sú príliš prohibitívne, je potrebné poznať základy jeho starostlivosti. Priatelia, ktorí navštívia váš byt, budú ohromení zeleným exemplárom, a kto vie, možno sa vám rastlina skutočne odvďačí prílevom peňazí?
Ako sa staráte o pileu? Tipy
Za priaznivých podmienok môžu listy piley dosiahnuť priemer až 10 cm. Z tohto dôvodu sa niekedy označuje aj ako palacinka, pričom niektorí v tvare listov vidia podobnosť s lietajúcim tanierom. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak splníte základné požiadavky rozchodníka.
- Miesto: Premýšľate, kam umiestniť pileu? Rastlina má rada dostatok rozptýleného svetla. Nemala by stáť na mieste, kde by na ňu priamo dopadali pálivé slnečné lúče. Pilea nesmie byť vystavená prievanu – to je jeden z najčastejších dôvodov, prečo pilea stráca listy.
- Substrát: aká pôda pre pileu? Mala by byť úrodná a priepustná. Môžete použiť univerzálny substrát pre črepníkové kvety s prídavkom piesku. Nezabudnite na dno kvetináča položiť drenážnu vrstvu, ktorá rastlinu ochráni pred stojatou vodou.
- Zalievanie: Nevyhovuje jej nadmerná vlhkosť. Lepšie znáša dočasné prestávky v zalievaní ako premokrenie, preto ju ocenia trochu zabúdliví a začínajúci záhradníci. Kvetináč s pileou by mal stáť na tanieriku – je dôležité pravidelne vylievať vodu, ktorá sa v ňom hromadí. Počas leta zalievajte pileu miernym množstvom vody každé dva až tri dni. V zime môžete toto ošetrovanie obmedziť len tým, že nenecháte pôdu v nádobe úplne vyschnúť.
Domáce hnojivo pôsobí ako prísun energie
Rastlina je citlivá na prehnojenie, preto je v jej prípade používanie prírodných živín oveľa bezpečnejšie ako spoliehanie sa na syntetické prípravky. Ako si vyrobiť domáce hnojivo? Využite kuchynské zvyšky.
Príprava hnojiva z banánových šupiek nestojí prakticky nič, je detsky jednoduchá a umožní vám dodať rastline dôležité živiny – najmä draslík. Ako na to? Jednoducho nakrájajte ošúpanú banánovú šupku na malé kúsky, vložte ju do malej nádoby a zalejte vodou. Nechajte ju cez noc, aby sa odvar stal silným. Hneď na druhý deň si ňou môžete zaliať penu. Riedenie nie je potrebné. Postup opakujte raz týždenne a vaša pilea bude vytvárať zdravé, veľké a plodné listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Semená zahrabte v hrnci so zamiokulkami. Listy budú rásť ako bláznivé
Čím mám zalievať filodendrony? Vsádzam na dve zmesi. Môj sused to už tiež robí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.