14.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Egor Komarov).
Skúsených záhradkárov netreba presviedčať, že mulčovanie pôdy má pre rastliny mnoho výhod. Tí, ktorí sa už dlhé roky starajú o veľké i malé záhrady, poukazujú na ich výhody. Aké sú tie najčastejšie, kedy odporúčajú mulčovanie a čo by sa malo používať pod rastliny? Tu je niekoľko návrhov.
Čo je to mulčovanie pôdy?
Mnohí záhradníci považujú správne mulčovanie pôdy za jeden z najdôležitejších krokov pri pestovaní. Čo zahŕňa? Nie je to nič iné ako pokrytie vrchnej vrstvy pôdy okolo rastlín špeciálne vybranými materiálmi organického alebo anorganického pôvodu.
Na čo slúži? Jednou z najväčších výhod je, že pôda je chránená pred príliš rýchlym a nadmerným odparovaním vody. Za zmienku stojí aj celkové zlepšenie podmienok rastu rastlín a zjavné potlačenie rastu nevítaných burín. Používanie tejto metódy chráni pôdu pred nadmerným zavlažovaním počas daždivých období, znižuje riziko napadnutia plodín hubovými chorobami a tiež zabraňuje znečisteniu plodín.
Načasovanie mulčovania pôdy?
Všeobecne sa uznáva, že najvhodnejším obdobím na mulčovanie je skorá jar, ale až po tom, čo pôda stihne rozmrznúť. Je dôležité mať na pamäti, že mulč má silné izolačné vlastnosti. Preto by mohol celý proces spomaliť. Nič vám nebráni ani v tom, aby ste to urobili na jeseň. Mulčovanie pôdy po oficiálnom skončení leta umožní, aby sa do pôdy dostala organická hmota, ktorá zadrží teplo nahromadené v pôde.
Čo mulčovať?
Na zakrytie pôdy v záhrade môžeme použiť rôzne materiály. Vhodné sú nielen organické, ale aj anorganické a minerálne materiály. Čo sa teda oplatí kúpiť?
- Kompost – kompostová kopa v záhrade je skvelým zdrojom organického a úplne bezplatného mulču pre rastliny. Rastlinám dodáva nielen dôležité živiny, ale aj obohacuje trochu chudobnú pôdu o humus. Vďaka svojej tmavej farbe sa pomerne rýchlo zahrieva, čím poskytuje pestovaným druhom lepšie podmienky na rast. Ako mulčovať kompostom? Najlepšie je rozprestrieť na pôdu asi 5 cm hrubú vrstvu hnojiva.
- Tráva – O výhodách častého kosenia trávnika by sa dalo hovoriť dlho. Nielenže chráni trávnik pred burinou, ale tiež pomáha vytvoriť rovnomerný, hustý a nadýchaný koberec v domácnosti. Častým problémom sa však stáva otázka likvidácie prebytočných pokosených stebiel. Namiesto toho, aby sme ich vyhadzovali do odpadu, využime ich potenciál okrem iného na mulčovanie medziradov zeleninových záhrad, priestorov v sadoch alebo kvetinových záhonov. Pokosená a mierne vysušená tráva je bohatým zdrojom dusíka.
- Slama – bežným pohľadom na vidieku je slama ležiaca medzi zeleninovými záhonmi a medzi ovocnými kríkmi, napr. jahodami. Má izolačné vlastnosti, preto by bolo dobré položiť ju na vopred vyhriatu pôdu. Zabezpečíte tak, že sa studená pôda bude zohrievať ešte pomalšie. Rozklad slamy trvá pomerne dlho, ale obsahuje značné množstvo uhlíka.
- Listy – na jeseň sú ulice, chodníky, parkové aleje a záhrady pokryté kobercom opadaného lístia. Ak pochádzajú zo zdravých stromov, sú skvelé na zakrytie kvetinových záhonov a záhonov. Záhradníci odporúčajú zbierať najmä listy z topoľov, briez, javorov a líp. Radia tiež, aby ste boli opatrní s orechovým a dubovým lístím. Obsahujú príliš veľa trieslovín. Kedy by ste mali začať ukladať lístie? Najlepšie je počkať do prvého mrazu.
- Burina – burina môže byť v záhrade naozaj nepríjemná. Burina môže byť skutočnou nepríjemnosťou, ak sa nepozvaná rozrastá medzi dobre udržiavanými rastlinami a berie im prístup k slnečnému svetlu a živinám. S pomocou rukavíc alebo špeciálneho náradia sa záhradníci pustia do ich rýchleho vytrhávania. Ak nevykazujú žiadne viditeľné známky rozvoja chorôb a ešte nestihli vytvoriť semená, môžeme ich použiť na mulčovanie. Odporúča sa ukladať ich v tenkej vrstve – tak rýchlejšie vyschnú. Mladé žihľavy sú skvelým mulčovaním pre paradajky, pretože poskytujú veľa dusíka.
- Piliny – pre svoju kyslú reakciu sa piliny často používajú pre kyslomilné rastliny. Patria k nim najmä brusnice, čučoriedky, azalky a rododendrony. Piliny sa pomaly rozkladajú, vnášajú do pôdy veľa organickej hmoty, zlepšujú štruktúru pôdy a robia ju úrodnejšou. Ak sa ich rozhodnete použiť v záhrade, vytvorte vrstvu hrubú približne 8 až 10 cm.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo nedávať na kompost? Týmito zvyškami môžete rozšíriť nákazu po celej záhrade
Ako vyrobiť zahusťujúce hnojivo na trávnik? Nemusíte minúť ani cent. Vyskúšajte trik záhradníka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.