15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Archana GS).
Aký je rozdiel medzi umelým a surovým medom? To môžete ľahko zistiť rýchlym testom. Takto si budete vždy istí už teraz.

Rozdiely medzi prírodným a umelým medom sa často zamieňajú. Stručne povedané, surový, prírodný, čistý, nefiltrovaný a pravý med je v podstate to isté – 100 % med. To znamená, že med v pohári bol vyprodukovaný včelami a nie v továrni. Umelý med označuje výrobok podobný medu, ktorý bol upravený pomocou aróm, plnidiel, farbív a cukru. Niektoré falošné „medy“ v skutočnosti vôbec nemusia obsahovať včelí med. Namiesto toho sa vyrábajú zo zmesi glukózových sirupov, roztokov invertného cukru alebo kukuričného, trstinového alebo repného sirupu.
Ako spoznáte falošný med v obchode s potravinami? Dávajte si naň pozor pri nakupovaní
Viacerí škodcovia a choroby postihujúce včely v rôznych častiach sveta spôsobili nedostatok medu. Nedostatok ponuky viedol k vývoju lacnejších náhrad, ktoré sú veľmi rozšírené. Pre spotrebiteľov to znamená, že existuje riziko, že mnohí z nás si kúpili zlatý sirup v domnení, že ide o pravý med, hoci to tak nie je. Najčastejšie vlastnosti falošného medu, ktoré sú na trhu viditeľné už voľným okom, sú:
- chýbajú charakteristické hrudky,
- tekutá a tečúca konzistencia aj pri nízkych teplotách,
- žiadna kryštalizácia,
- žiadny biely povlak na povrchu.
Ako zistíte, či je med umelý alebo pravý? 4 osvedčené metódy
Keď si nie sme istí zdrojom medu, ktorý kupujeme, hodí sa nám poznať niekoľko trikov. Tu sú štyri jednoduché spôsoby, ako skontrolovať, či je med, ktorý máte, pravý alebo umelý.
- Test vody. Do pohára vody pridajte čajovú lyžičku medu. Umelý med sa okamžite začne rozpúšťať, zatiaľ čo surový med klesne na dno pohára neporušený.
- Test palcom. Kvapku medu izbovej teploty si položte na prst. Ak sa výrobok rozleje, znamená to, že ide o umelý med. Ak si zachová svoju konzistenciu a zostane kvapkou, ide o pravý, prírodný med.
- Kryštalizácia. Ak používate med už nejaký čas a zostáva sirupovitý, môže ísť o umelý med. Väčšina pravého medu časom kryštalizuje.
- Skúška plameňom. Ponorte zápalku do medu. Ak je med pravý, po ponorení sa ľahko zapáli, ale umelý med zabráni zápalke vznietiť sa kvôli vlhkosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozpustite vo vode a vypite pohár na lačný žalúdok. Bojovník proti vírusom, plesniam a baktériám
Čo robiť, ak vás uštipne včela? “Vďaka cibuľovému triku nebola žiadna nemocnica”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.