15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dionisvera).
Černice sú mimoriadne obľúbené rastliny z čeľade ružovitých, ktorých najcennejším pokladom sú plody, ktoré sú skutočnou vitamínovou bombou. Černicové kríky možno veľmi často nájsť na opustených plochách, poliach a v lesoch, ale úspešne sa pestujú aj v domácich záhradách.
Černice – zdravotné vlastnosti
Černice sa nazývajú aj ostružiny alebo ostružina a plody tejto rastliny sa veľmi podobajú malinám. Najčastejšie majú čiernu alebo tmavofialovú farbu a pevnejšiu štruktúru ako maliny.
Černice sa v ľudovom a prírodnom liečiteľstve používajú už stáročia pre svoje vynikajúce vlastnosti podporujúce zdravie. Černice obsahujú mnoho látok, ktoré sú pre organizmus cenné, vrátane antokyanov, ktoré chránia organizmus pred baktériami, vírusmi a plesňami a okrem toho podporujú činnosť kardiovaskulárneho systému.
Vláknina v černiciach podporuje tráviaci systém, sliznicu čriev a trávenie. Antioxidanty majú zasa pozoruhodný účinok v boji proti voľným radikálom, ktoré prispievajú k vzniku rakovinových buniek.
Vďaka vysokému obsahu antioxidantov boli černice zaradené do zoznamu ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), t. j. zoznamu produktov, ktoré vysoko chránia organizmus pred škodlivými účinkami reaktívnych foriem kyslíka.
Vitamín C zlepšuje stav imunitného systému, ktorý je zodpovedný za ochranu organizmu pred infekciami, a vitamín E spomaľuje proces starnutia.
Vitamín K obsiahnutý v černiciach prispieva k tvorbe správnej formy osteokalcínu – bielkoviny, ktorá sa nachádza v kostnom tkanive. Nedostatok vitamínu K v tele môže viesť k abnormálnej tvorbe osteokalcínu, čo môže znížiť hustotu kostí a zvýšiť riziko zlomenín.
Nemožno opomenúť ani minerálne látky obsiahnuté v černiciach, najmä vápnik a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu kostného tkaniva.
Černicová šťava – recept
Černicový džús sa dá kúpiť v lekárňach a obchodoch s potravinami, ale lepším riešením je pripraviť si ho doma a uskladniť v špajzi. Potom si môžete byť istí, že šťava bude obsahovať cenné vitamíny a minerály a odvďačí sa vám vynikajúcou chuťou a vôňou.
Zloženie:
- pol kilogramu černíc,
- 40 g cukru,
- štipka kyseliny citrónovej,
- pohár,
- gáza,
- gumička.
Černice dôkladne umyte pod tečúcou vodou, vložte do nádoby a dôkladne osušte papierovou utierkou. Vložte ich do čistého pohára.
Černice posypeme cukrom a opatrne pohárom zatrasieme, aby sa cukor s černicami premiešal. Namiesto viečka použijeme gázu, ktorú stlačíme gumičkou. Pohár s ovocím necháme na teplom mieste týždeň.
Po uplynutí tejto doby obsah pohára preceďte cez sito a šťavu prelejte do nádoby. Šťavu povaríme na miernom ohni a pridáme kyselinu citrónovú. Po zovretí nechajte šťavu mierne vychladnúť a prelejte ju do fľaše alebo pohára. Takto pripravenú šťavu môžete vypiť do troch dní alebo ju pasterizovať a vychutnať si jej vynikajúcu chuť o niekoľko mesiacov neskôr.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Černice a maliny vo vašom kulinárskom svete. Aké odrody odporúča pestovať profesor Hričovský?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.