15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe(Foto: shutterstock/BirdShutterB shutterstock/Firn).
Rastlina zrazu prestane rásť? Stáva sa nešťastnou a listy vyzerajú zvädnuté? Skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú roztočce, ktoré sa zhromažďujú v kolóniách a bezohľadne sa plazia po vašich exemplároch. Ak uvidíte roztočca, mali by ste vedieť, že si neberie zajatcov: rýchlo sa šíri a obsadzuje ďalšie rastliny zhromaždené v dome. Našťastie sa ho môžete ľahko zbaviť, ale musíte byť dôslední. Ako bojujete proti roztočcom? Poďme to zistiť.
Roztočec: rozpoznanie škodcu
Roztočec je zaradený ako pavúkovce, malý organizmus, ktorý napáda izbové rastliny, ako aj rastliny pestované v záhrade. Je ťažké ho spozorovať voľným okom, pretože jeho telo nepresahuje dĺžku jedného milimetra. Nápadnejšie sú až vtedy, keď sa objaví veľká kolónia. Môžu mať rôzne farby: krémovú, zelenú alebo červenú, ale jedno majú spoločné: živia sa rastlinami a vysávajú z nich bunkovú šťavu, čo vedie k odumieraniu rastliny. Zhluk roztočcov je veľký a každý môže napadnúť rôzne druhy rastlín. Poďme sa s nimi zoznámiť:
- roztočec chmeľový,
- roztočec ovocný.
Každý z týchto škodcov má jedno spoločné: ak sa objaví, treba sa ho rýchlo zbaviť.
Ako zistím, či je rastlina napadnutá roztočcami?
Ako zistíte, či máte do činenia s roztočcami? Najjednoduchšie to zistíte podľa stavu rastliny, pretože prvým príznakom je vädnutie a krútenie listov. Niekedy sa na hornej strane listovej čepele objavia sklovité škvrny, ktorými sa parazity živia a pijú šťavu nachádzajúcu sa v našich exemplároch. Okrem toho je jasne vidieť, že sa objavujú nové listy a púčiky, ktoré však po niekoľkých dňoch samovoľne uschnú. Pri hojnom výskyte roztočcov sa pavúky zhromažďujú na viacerých miestach na malých pavučinkách, ktoré sa nachádzajú v zákutiach rastlín.
Spozorovali ste roztočca? Čo ďalej?
Ak sme si istí, že sa roztočec dostal do nášho domu, je potrebné skontrolovať, či sa nerozšíril aj na iné exempláre. Infikovanú rastlinu treba oddeliť od ostatných a premiestniť ju na vzdialené miesto. Na začiatku možno proti roztočcom pavúkov bojovať domácimi prostriedkami.
- Vlhkosť: roztočce milujú suchý vzduch a veľká dávka vlhkosti je pre ne smrtiaca. Čo sa dá v takejto situácii robiť? Rastlinu môžete výdatne pokropiť, potom ju pevne prikryť igelitovým vreckom a nechať ju tam dva/tri dni.
- Domáci prostriedok: Môžete si vyrobiť domáci prostriedok, ktorý roztočce pavúkov zlikviduje. Do fľaše s rozprašovačom nalejte pohár vody, lyžicu tekutého mydla a lyžicu oleja. Celú zmes dôkladne premiešajte a dôkladne ňou pokryte celú napadnutú rastlinu. Ošetrenie je potrebné opakovať denne počas jedného týždňa.
Roztočec: ťažký nepriateľ
Niekedy prijaté opatrenia nefungujú, najmä ak je počet roztočcov veľmi vysoký a počet napadnutých rastlín sa zvyšuje. V takýchto prípadoch nezostáva nič iné, ako použiť prostriedky dostupné v záhradkárskych obchodoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bariéra, ktorú slimáky neprekročia. Prestanú vám ničiť záhradu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.