15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anzhela Shvab).
Gaštany sú jednoznačne najpopulárnejšími a najobľúbenejšími „darčekmi jesene“. Sú vynikajúcou dekoráciou do domácnosti a deti si z nich môžu vyrobiť najrôznejšie postavičky a figúrky. Gaštany majú aj množstvo zdraviu prospešných vlastností, ale je dôležité si uvedomiť, že nespracované gaštany sú jedovaté a nemali by sa jesť. Ako pôsobia na organizmus a oplatí sa ich na jeseň zbierať?
Naše staré mamy verili v životodarnú silu gaštanov – mali pohlcovať zlú energiu a hromadiť ju, aby sa voľne nešírila po dome. Po mesiaci sa gaštany museli pozbierať, vyhodiť a nahradiť novými. Je možné, že za touto poverou stojí presvedčenie, že dokážu pohlcovať elektromagnetické žiarenie a mnohí z nás ich umiestňujú vedľa televízora alebo notebooku.
V 16. storočí boli gaštany tiež symbolom sviatku zosnulých. Nechávali sa doma na stole, aby ich jedli duše zosnulých, a gaštany sa sadili okolo kostolov a cintorínov.
Zatiaľ neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili, že gaštany skutočne pohlcujú škodlivé žiarenie alebo liečia nespavosť – pozitívne účinky uchovávania gaštanov pod vankúšom, vedľa televízora alebo v kabelke sú pravdepodobne len psychologické. To však neznamená, že gaštany nemajú dobré účinky na naše zdravie!
Gaštany: ako ovplyvňujú telo?
Názov „gaštan“ sa používa na označenie plodov a semien gaštana jedlého, ako aj samotného stromu. Liečivé vlastnosti gaštana jedlého (Castanea) pochádzajú najmä z jeho plodov a semien (najcennejšie sú nezrelé), kôry, kvetov a listov. Na tomto mieste však treba pripomenúť, že nespracované gaštany sú jedovaté a nevhodné na konzumáciu, zatiaľ čo jedlé gaštany, ktoré jeme po upečení, sú úplne iná rastlina.
Jedlé gaštany sú zdrojom mnohých cenných látok, ako napríklad:
- kumaríny
- flavonoidy
- saponíny
- fenolové kyseliny
- triesloviny
Je dokázané, že gaštany posilňujú cievy a zabraňujú vzniku tzv. pavúčích žíl. Zlepšujú krvný obeh a znižujú sklon ku kŕčovým žilám – zložky získané z gaštanov sa preto používajú na výrobu mastí proti kŕčovým žilám. Gaštany majú aj silný anticelulitídny účinok.
Triesloviny obsiahnuté v výluhoch z gaštanových kvetov alebo listov zmierňujú tráviace problémy, majú diastolický a protizápalový účinok. Sú tiež veľmi účinné pri liečbe hnačky.
Výrobky na báze výťažkov z pagaštanu konského sa používajú aj v kozmetike, najmä pri výrobe krémov a masiek. Majú posilňujúci účinok na cievy, preto sa odporúčajú najmä na cievnu pleť. Pri pravidelnom používaní zlepšujú elasticitu pokožky, pôsobia proti opuchom a protizápalovo. Viditeľne tiež znižujú opuchy a podliatiny pod očami. Používajú sa aj v prípadoch hematómov a omrzlín.
Liečivá gaštanová tinktúra: ako ju pripraviť?
Zo zrelých gaštanov nazbieraných v parku alebo v lese si môžete pripraviť domácu tinktúru s účinkami podporujúcimi zdravie. Tu je osvedčený recept na gaštanovú tinktúru:
- Nazbierajte dvadsať zrelých jedlých gaštanov a roztlačte ich v mažiari alebo rozmixujte v mixéri. Zalejte ich pohárom studenej, predtým prevarenej vody a 0,5 l liehu
- Všetko nalejte do pohára, uzavrite a odložte na mesiac. Z času na čas nádobou zatraste
- Po mesiaci tinktúru preceďte do fľaše a uložte do chladničky
Gaštanovú tinktúru možno používať perorálne, a to tak, že sa pije trikrát denne pred jedlom (päť kvapiek rozpustených v pohári vody), ako aj externe – na potieranie alebo obklady na boľavé svaly a kĺby.
Odpudzujú pavúky a vošky. Takto môžete gaštany použiť
Hoci nie je dokázané, že gaštany dokážu pohlcovať „zlú energiu“ a elektromagnetické žiarenie alebo nám pomáhajú v boji proti nespavosti, napriek tomu sa ich oplatí mať na jeseň doma. Jemná vôňa, ktorú vydávajú, je veľmi dráždivá pre… pavúky. Preto stačí umiestniť gaštany na parapet alebo k oknám, aby ste ich účinne odplašili. Pre lepší účinok môžete škrupiny aj jemne rozrezať, aby bola vôňa ešte intenzívnejšia.
Vôňu gaštanov neznášajú ani vošky. Preto jednoducho postriekajte rastliny vychladenou vodou s gaštanovým práškom, aby ste sa týchto škodcov zbavili raz a navždy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zbierajte šišky a spojte ich. Tohto nepríjemného problému vo vašej domácnosti sa za chvíľu zbavíte
Vyhadzujete semienka z paprík? Robíš veľkú chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.