15.9.2023 Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kyttan).
Máte doma džungľu v kvetináči, ale končeky listov rastlín žltnú, vysychajú alebo hnednú? Čím je to spôsobené a ako si s tým môžete poradiť? Odpoveď je jednoduchšia, ako si myslíte.
Aby sa črepníkové rastliny mohli čo najdlhšie tešiť zo zdravého vzhľadu, je dôležité zabezpečiť im správne životné podmienky. Prirodzeným prostredím pre väčšinu druhov, ktoré tvoria domácu džungľu, sú zvyčajne tropické oblasti. Ide o podnebie, v ktorom prevláda teplo a vysoká vlhkosť. V rozpore so zdaním nie je ťažké vytvoriť v našich bytoch vhodné životné podmienky pre druhy rastlín, ako sú strelície, alokázie, monstery alebo violy. Nižšie vám naznačíme, čo znamenajú hnedé a suché špičky listov vašich rastlín.
Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala udržiavať v rozmedzí 40 až 60 % pri teplote 20 až 22 °C. Príliš suchý vzduch spôsobuje okrem iného suchosť slizníc, kašeľ a bolesti hlavy. Podobne ako ľudia, aj prevažná väčšina rastlín (dokonca aj sukulenty!) uprednostňuje vlhkosť vzduchu vyššiu ako 40 %. Medzi obzvlášť vlhkomilné druhy rastlín patria napr. praslička, bylina, fytónia, peniažtek a alokázia.
Príznaky príliš nízkej vlhkosti
- špičky listov zhnednú a vyschnú,
- listy sa začínajú krútiť a scvrkávať,
- rastlina začne zhadzovať listy,
- na listoch sa objavujú roztoče, malé roztoče (viditeľné ako biely povlak).
Rastlina v nevhodných podmienkach sa snaží zabrániť strate vody. Možno to pozorovať napríklad vtedy, keď sa listy začnú krčiť a stáčať. Hnedé a suché špičky listov by pre nás mali byť jasným znamením, že je potrebné čo najskôr zvýšiť úroveň vlhkosti v miestnosti.
Ako zabrániť vysychaniu rastlín?
Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť vysychaniu rastlín, je zakúpenie zvlhčovača vzduchu. Široká ponuka týchto zariadení umožňuje prispôsobiť parametre zvlhčovača potrebám rastlín v konkrétnej miestnosti, ako aj rozpočtu, ktorý chcete na takéto zariadenie vyčleniť. Najlacnejšie zvlhčovače vzduchu možno kúpiť už za niekoľko desiatok eur.
Ďalším účinným spôsobom je postrekovanie listov mäkkou vodou (ak je príliš tvrdá, na listoch sa rýchlo objavia usadeniny). Mnohé rastliny majú veľmi rady ošetrovanie jemnou vodnou hmlou – nie však všetky rastliny. Pred postrekom je dobré prečítať si na internete, či druh rastliny, ktorú máte, dobre reaguje na takéto zvlhčovanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Raz týždenne ju zalievajte výživným odvarom. Listy piley budú svieže ako nikdy predtým
Semená zahrabte v hrnci so zamiokulkami. Listy budú rásť ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.