15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Pixabay).
Určite sme už viackrát počuli, že pri výbere vajec v obchode by sme sa mali riadiť predovšetkým označením na škrupine. To je samozrejme pravda. Niektorí ľudia však tvrdia, že vajcia priamo z vidieka sú zdravšie ako tie z obchodu. Je to pravda? Slova sa ujala biotechnologička.
Ukázalo sa, že takéto vajcia sú najzdravšie. Ako však vysvetľuje doktorka Karolina Kovalčíková, pokiaľ ide o zloženie a zdravotné vlastnosti, vajcia z fariem sa nijako zvlášť nelíšia od vajec z hydinových fariem. „Celosvetové výskumy ukazujú, že vajcia od sliepok chovaných na farme sa z hľadiska výživovej hodnoty, chutnosti a vplyvu na naše zdravie nelíšia od vajec od takzvaných „šťastných sliepok“, teda vidieckych sliepok chovaných pod holým nebom,“ hovorí odborníčka.
Odborníčka ďalej dodáva, že vajcia od vidieckych sliepok môžu často obsahovať viac „dioxínov ťažkých kovov a látok, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie“. Po chvíli však vysvetlila, že „v skutočnosti je chutnosť vajec a ich výživová hodnota len výsledkom krmiva, ktorým je sliepka kŕmená“.
Sú vajcia od spokojných sliepok lepšie? Odpovedá odborníčka
Výber vajec z vidieka je preto správnou voľbou zo zdravotného aj etického hľadiska, pokiaľ vieme, odkiaľ pochádzajú. Biotechnologička uvádza, že je vhodné zohľadniť, kedy boli vajcia znesené, v akých podmienkach sú nosnice chované a čím boli a sú počas svojho života kŕmené. Dodala, že pre kontrolované farmy je povinná mikrobiologická kontrola, testovanie sliepok a vajec, veterinárne označovanie a označenie spoločnosti a provincie pôvodu.
Tu treba dôrazne zdôrazniť, že odborníčka má pravdepodobne na mysli kontrolované farmy s voľným výbehom, t. j. farmy, ktoré spĺňajú všetky požiadavky EÚ, veterinárne a mikrobiologické požiadavky. Žiaľ, nie je to pravidlom. Na Slovensku je veľa fariem, ktoré chovajú hydinu v klietkach, čo je prísne neetické. Vtáky tam žijú v tragických podmienkach a sú vystavené mučeniu. Svedčia o tom rôzne šokujúce reportáže.
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že koncom júna tohto roku Európska komisia oznámila, že v roku 2027 zakáže v Európskej únii klietkový chov. Toto rozhodnutie bolo prijaté v reakcii na európsku občiansku iniciatívu „Koniec éry klietok“.
„To môže povedať niekto, kto nikdy nejedol vajce od šťastnej sliepky“.
Vyjadrenie biotechnologičky vyvolalo medzi používateľmi internetu značný rozruch. Nie všetci však s vyjadreniami doktora súhlasili. Niektoré komentáre zneli napríklad takto:
„Len ste zabudli dodať, že sliepky z farmy sú napchaté antibiotikami, a tiež chuť vajec z farmy je 1000-krát lepšia.
To by mohol povedať niekto, kto nikdy nejedol vajce od šťastnej sliepky.
Nie je to pravda, len vidiecka.
Nesúhlasím s vami
Ako kupujete vajcia?
Najlepšou možnosťou bude vždy vybrať si vajcia zo spoľahlivého zdroja. Preto si v supermarkete vždy vyberajte tie, ktoré sú označené „0“ (farmárske vajcia) alebo „1“ – to znamená, že vajcia boli znesené sliepkami z voľného chovu, ktoré musia mať počas dňa prístup k prevažne vegetačnému výbehu. Preto môžu opustiť kurník, kde sedia na hniezde a podstielke.
Je tu niečo, čo by ste mali mať vždy na pamäti. Vyhýbajte sa vajciam označeným číslom „3“ – toto číslo znamená, že sliepky sú chované v klietkach a zvyčajne v otrasných podmienkach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Červená škvrna vo vajci. Je to nechutné, ale málokto vie, čo to v skutočnosti je
Chcete skontrolovať, či sú vaše vajcia čerstvé? Stačí pohár vody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.