15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Mnohé správanie našich štvornohých miláčikov sa nám môže zdať zložité na interpretáciu, a teda aj na pochopenie. Triaška je však jedným z tých prejavov správania, ktoré zdieľame so psami. To však neznamená, že naše psy sa trasú výlučne z rovnakých dôvodov ako ľudia – zo strachu alebo zimy. Tréma u psov môže byť aj príznakom vážneho ochorenia, ktoré by sme nemali podceňovať. Prečo sa psy trasú?
Psy sú v niektorých ohľadoch podobné ľuďom – skáču od radosti, zívajú, keď sa nudia, a trasú sa, keď sa boja alebo je im zima. Štvornohé psy majú tiež schopnosť cítiť emócie, ako je radosť, strach, smútok a hnev, rovnako ako ľudia. Dokážu prejavovať vďačnosť, túžbu a vernosť svojim majiteľom. Pri výklade trasenia u psa sa najčastejšie vybaví strach alebo omrzliny u štvornohého spoločníka. Ukazuje sa však, že psy sa trasú aj z mnohých iných dôvodov a tras môže byť príznakom zdravotných problémov, ktoré treba konzultovať s veterinárom.
Tras u psov: prečo sa psy trasú?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa psy trasú. Častejšou príčinou trasenia psov sú nízke teploty. Ak je pes vystavený nízkym teplotám, môže sa začať triasť, aby zahrial svoje telo a obnovil optimálnu teplotu. Psy sa môžu začať triasť, keď sú vystrašené, vystresované alebo napäté. Je to prirodzená reakcia na situácie, ktoré ich znepokojujú. Často je trasenie zo strachu u psa sprevádzané vrtením chvosta, ukazovaním očných bielok a dokonca nekontrolovateľným močením. Trasenie vystresovaného psa je reakcia, ktorú si jeho telo vyvinulo – trasenie ho má uvoľniť.
Treba však pamätať na to, že trasenie vášho domáceho miláčika nemusí byť spôsobené negatívnymi emóciami, ako je úzkosť – psy sa môžu triasť aj zo vzrušenia, najmä v situáciách, ktoré ich veľmi vzrušujú, ako je napríklad blížiaca sa hra alebo prechádzka. Triašku môže vyvolať aj príliš veľká fyzická námaha – svaly štvornohého psa prechádzajú do kŕčov, ktoré vedú k rýchlejšiemu zotaveniu. V takejto situácii je však dobré prestať sa so psom hrať alebo trénovať a dopriať mu oddych. Staršie psy sa často trasú – najmä zadné labky. Tak ako u starších ľudí, aj u starších psov sa s pribúdajúcim vekom objavuje trasenie.
Pinč, čivava, jorkšírsky teriér. Prečo sa malé psy trasú?
Niektoré psy sa bezdôvodne trasú aj v situáciách, keď im nie je zima, ničoho sa neboja a sú zdravé. Medzi skupiny psov, ktoré sa prirodzene trasú, patrí väčšina malých a veľmi malých psov – napr. čivava, yorkshirský teriér, pomeranian, miniatúrny pinč alebo maltézsky psík. Čím je pes menší, tým je pravdepodobnejšie, že sa raz za čas bezdôvodne zatrasie. Dôvodom je ich malá veľkosť a rýchly metabolizmus. Malé psy sú veľmi energické, čo znamená, že ich telo spaľuje energiu rýchlejšie a zároveň oveľa rýchlejšie stráca teplo. Preto sa môžu triasť aj v interiéri pri optimálnych teplotách.
Chvenie psov v spánku – čo to znamená?
Keď pes v spánku vokalizuje alebo sa trasie, majiteľ si môže myslieť, že sa mu sníva nočná mora. Nie je to však pravidlom – psy v snoch prežívajú to, čo sa stalo počas dňa. Intenzívne sny spôsobujú pohyby svalov, preto sa štvornohé psy môžu v spánku triasť. Je to však znak hlbokej relaxácie a odpočinku, nie negatívnych emócií.
Trasie sa váš pes v takejto situácii? Zoberte ho čo najskôr k veterinárovi!
Chvenie vášho psa môže byť tiež príznakom choroby. Ak sa váš pes bezdôvodne trasie, oplatí sa navštíviť veterinára. Trasúci sa pes môže mať nedostatok vitamínov alebo môže trpieť zlyhaním obličiek či torziou žalúdka. Mnohé ochorenia psov, ktoré sa prejavujú bolesťou, spôsobujú tras. Vtedy sa oplatí sledovať aj ďalšie príznaky, ako je apatia, zlá chuť do jedla alebo hnačka. Choroby, ktorých hlavným príznakom je tras, sú zvyčajne veľmi nebezpečné, ak sa neliečia. Jedným z nich je syndróm trasenia bielych psov, genetické ochorenie bielych psov, ktoré sa prejavuje trasením, stratou vedomia a rýchlym zášklbom očných buliev. Pri tomto ochorení sa psovi najčastejšie podávajú steroidné lieky, pričom sa ukázalo, že antikonvulzíva pomáhajú zmierniť príznaky.
Záškrt je ďalším z ochorení, ktoré sa u psov prejavuje trasom. Ide o ochorenie spôsobené vírusom CDV, ktoré je vysoko nákazlivé a potenciálne smrteľné. Prejavuje sa nádchou, kašľom, kýchaním, slabosťou a nechutenstvom. Rozlišuje sa nervový týfus s príznakmi ako paréza, paralýza, nystagmus, svalový tras, stupor a epilepsia – neurologické poškodenie je trvalé a nedá sa liečiť. Na psinku neexistuje liek – možno ju liečiť symptomaticky, ale najúčinnejšou liečbou je prevencia – pravidelné očkovanie psov.
Epilepsia je ďalším ochorením, ktorého príznakom u psov sú charakteristické záchvaty. Počas takéhoto záchvatu často dochádza k slineniu, zvracaniu a strate vedomia. Počas takéhoto záchvatu psy často vykonávajú pohyby podobné plávaniu. Rýchla diagnostika epilepsie u psa zvyšuje možnosť zmiernenia príznakov, čím sa zvyšuje možnosť uzdravenia psa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je možné pobozkať psa alebo mačku? Vedci poznajú odpoveď
Rozhrabáva váš pes pred spaním pelech? Dôvod vás možno prekvapí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.