15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Joanna K-V shutterstock.com/Lisa-S).
S blížiacou sa jeseňou cítite úľavu, že na vaše záhradné rastliny neútočia žiadni škodcovia? Je ešte príliš skoro na to, aby ste zložili ruky a nechali túto tému tak. Najmä pokiaľ ide o boj proti vijačke krušpánovej. Tento nepríjemný votrelec stále predstavuje nebezpečenstvo pre vaše kríky, preto sa uistite, že viete, ako si s ním poradiť. Stále by sa mali používať jednoduché postreky proti vijačke krušpánovej.
Buďte ostražití! Kedy je vijačka krušpánová aktívna?
Nežiaduci výskyt škodcu možno spozorovať už v apríli. Od jari by ste preto mali pravidelne kontrolovať svoje rastliny, aby ste vypátrali prípadného votrelca. Vykonávajte ju raz týždenne. V tomto prípade je rozhodujúce načasovanie vašej reakcie. Čím skôr zakročíte, tým menej škôd stihne napáchať. Do kedy je vijačka krušpánová aktívna? Musíte byť ostražití až do októbra. Začiatok jesene je stále obdobím, keď pustoší kríky.
Ako vyzerá vijačka krušpánová?
Dospelá vijačka krušpánová sa vyznačuje bielymi krídlami s výrazným hnedým lemom na okrajoch. V ich prednej časti možno vidieť svetlú škvrnu. Rozpätie krídel je približne štyri centimetre. Na zníženie ich populácie v záhrade sa oplatí umiestniť feromónové lapače. Znížia ich počet, a tým aj ich schopnosť rozmnožovania.
Pre vijačky sú najžravejšie larvy. Ako ich môžete rozpoznať? Majú podlhovasté telo, ktoré je svetlozelenej farby. Na bokoch možno vidieť čierne a biele pruhy. Živia sa zelenými listami a rýchlo ich rozoberajú. Bez rýchleho zásahu budú kríky vhodné len na výrub.
Okamžite konajte s domácimi liekmi na vijačku
Čím sú larvy menšie, tým sú citlivejšie na prírodné prípravky na hubenie vijačky. Musíte sa však zmieriť s tým, že boj proti tomuto škodcovi si vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť. Zbaviť sa vijačky však nie je nemožné. Domáce postreky sa oplatí používať nielen pri ich pozorovaní, ale aj ako preventívne opatrenie.
Čím jednoduchšie, tým lepšie: Sivý mydlový sprej na vijačku
Keďže musíte konať počas celej sezóny, investícia do špecializovaných prípravkov by mohla poriadne zaťažovať vašu peňaženku. Pravdepodobne vás poteší, že veľkú účinnosť vykazuje aj obyčajný sprej so sivým mydlom.
Môžu za to draselné soli mastných kyselín v zložení prípravku. Je čas prejsť k činom. Ako si vyrobiť sprej proti vijačke? Nastrúhajte 100 gramov sivého mydla a rozpustite ho v piatich litroch horúcej vody. Nechajte zmes vychladnúť a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom. Hojne postriekajte kríky, aby ste vyhubili nenásytné larvy.
Produkty z babičkinej špajze proti škodcom
V boji proti larvám vijačky sa osvedčil najjednoduchší liehový ocot. Tu je výrobok, ktorý sa hodí pri upratovaní v domácnosti alebo odstraňovaní machu a buriny z vášho pozemku. Použite ho aj na kontrolu nepríjemného škodcu.
Zmiešajte pol litra vody, štyri polievkové lyžice octu a tri polievkové lyžice repkového oleja. Táto zmes vydrží na kríkoch dlhšie. Po niekoľkých hodinách si všimnete, že larvy padajú na zem. Je dobré umiestniť pod rastliny plastovú fóliu, aby sa dali ľahšie pozbierať a odstrániť.
Kontrola vijačky pomocou kuchynského prípravku
Záhradníci, ktorí obhajujú prírodné metódy boja proti škodcom, si veľmi pochvaľujú jednoduchý trik s vijačkami. Spočíva v posypaní kríkov najobyčajnejšou múkou. Pod jej vplyvom sa larvy udusia a zahynú. Zároveň sa nemusíte obávať, že takýto prostriedok bude mať negatívny vplyv na pestované exempláre rastúce v susedstve.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenásytný úhlavný nepriateľ záhradníkov. Použite svoj dôvtip a zbavte sa hrabošov z vašej záhrady
Položil ho do zeme a krtko utiekol k susedovi. Domáci trik zviera odohnal na šesť mesiacov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.