15.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Jill Burrow/Dom J).
Hra v záhrade, domáce zvieratá a dokonca aj škodcovia môžu spôsobiť, že trávnik v našej záhrade bude vyzerať ako bojové pole. Našťastie existujú spôsoby, ako rýchlo a účinne zakryť nevzhľadné diery a suché miesta v trávniku. Prečítajte si o osvedčených zmesiach, vďaka ktorým bude váš trávnik vyzerať ako nový už za dva týždne.
Diery v trávniku sú problémom, s ktorým sa skôr či neskôr stretne každý záhradkár. Viete, ako zasiať trávnik, aby ste ho mohli vyplniť a užiť si novú sezónu?
Odkiaľ sa berú diery a prázdne miesta v trávniku?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa v našom trávniku objavujú diery. Jedným z najčastejších sú nevhodné podmienky pre rast trávy. Najmä kyslá pôda a tienisté miesta môžu spôsobiť jej pomalší rast. V niektorých prípadoch sa namiesto nej môže začať vyvíjať mach.
Diery v trávniku sú rovnako často spôsobené mechanickým poškodením. Domáce zvieratá, hra v záhrade alebo dokonca kopanie do lopty môžu zabrániť rastu trávy alebo vytrhnúť trsy trávy. V prípade domácich zvierat hrozí, že sa váš domáci miláčik postará o svoje fyziologické potreby na trávniku. Moč domácich zvierat vysušuje trávu a môže mať za následok suché miesta na trávniku.
Trávu, podobne ako iné rastliny, môžu napadnúť škodcovia alebo hubové ochorenia. Najčastejšími škodcami, ktorí sa vyskytujú v trávniku, sú hraboše a hlodavce, ako sú krtko a poľné myši. Živia sa koreňmi trávy, a tým spôsobujú jej odumieranie. Aj v dobre udržiavanom trávniku môžu veľmi rýchlo spôsobiť mimoriadne vážne škody.
Medzi chorobami rastlín, ktoré najčastejšie napádajú trávu, môžeme rozlíšiť chrastavitosť trávy, ktorú možno rozpoznať podľa červených škvŕn na steblách, a snehovú pleseň, ktorá sa vyznačuje bielym alebo ružovým povlakom. V oboch prípadoch je najlepším spôsobom, ako ochrániť trávnik pred poškodením, čo najskôr použiť vhodné postreky.
Kedy znovu zasiať?
Výsev trávy je najlepšie vykonať skoro na jar. Trávu však môžete vysievať aj v lete a dokonca aj na jeseň až do začiatku októbra. Na jeseň a v zime preniká do pôdy veľa vody, ktorá striedavo zamŕza a rozmŕza. To má negatívny vplyv na jemné korene trávy, preto si často všimnete, že trávnik je oslabený a mnohé trsy trávy s príchodom jari odumierajú. Preto sa odporúča na začiatku novej sezóny trávnik znovu zasiať.
Ak ste v časovej tiesni, môžete použiť samozhutňujúce trávne zmesi. S nimi sa diery rýchlo vyplnia a vy nebudete musieť čakať do ďalšej sezóny, aby ste mali krásny trávnik. Odhaduje sa, že tráva skryje prázdne miesta v priemere už po dvoch týždňoch. To znamená, že trávu môžeme kedykoľvek pred príchodom zimy dosiať.
Spôsoby, ako znovu zasiať trávu na starom trávniku?
Starý trávnik môže byť pre záhradníka výzvou. Pred opätovným výsevom sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby sa nové steblá trávy ujali.
Proces výsevu začnite vyčistením plochy od všetkých nečistôt – z trávnika by sa mali odstrániť odumreté trsy trávy, kamene, opadané lístie, burina a zvyšky rastlín. Ďalej je dobré použiť vertikutátor. Vertikutátor rozbije zhutnenú pôdu a prereže trávnik, aby trávnik lepšie absorboval vodu a živiny.
Pred kosením je tiež dobré trávnik prevzdušniť. Týmto postupom sa prevzdušnia korene trávy, čo im umožní lepší tok živín a vody z pôdy ku koreňom. Na vykonanie prevzdušňovania budete potrebovať špeciálne zariadenie alebo nástroj so špeciálnymi hrotmi.
V niektorých prípadoch môže byť potrebné analyzovať stav pôdy, najmä ak tráva často odumiera alebo nechce rásť. Hlinitú, zhutnenú pôdu sa oplatí obrúsiť, aby sa vytvoril voľnejší substrát pre rozvoj trávnika. Stojí za to skontrolovať pH pôdy, a ak je výsledok príliš nízky, pokúsiť sa ho zvýšiť.
Pred výsevom novej trávy je dobré skontrolovať, či je pôda rovná. Zabránite tak tomu, aby trávnik vyzeral nevzhľadne a tráva rástla nerovnomerne. Pomocou špeciálnych valcov môžeme zabezpečiť, aby bola pôda rovná, a zároveň podporiť rast koreňov.
Posledným krokom je výsev trávy. Osivo by sa malo zasiať rovnomerne a potom pokryť tenkou vrstvou zeminy. Takto ich ochránime pred poďobaním vtákmi. Ak je deň teplý, môžeme záhradu zľahka zaliať.
Ktoré trávne osivo je najvhodnejšie na podsievanie?
Najlepšou voľbou je použiť zmes trávy, ktorá bola predtým použitá na založenie trávnika. Tým sa zabezpečí, že nebude existovať rozdiel vo farbe alebo vzhľade stebiel. Zachováte si konzistentný vzhľad trávnika a nebude po ňom ani stopy.
Ak túto možnosť nemáte, môžete použiť trávne zmesi, ktoré sú určené na vyplnenie dier. Samozhutňujúce druhy rastú mimoriadne rýchlo a sú odolné aj voči náročným poveternostným podmienkam. Oplatí sa ich zvoliť, najmä ak vám záleží na čase a trvanlivosti trávy.
Ako udržiavať trávnik po dosiatí?
Pravidelné dosievanie neznamená, že sa môžete prestať starať o svoj trávnik. Stojí za to zabrániť vzniku nových dier, aby ste sa mohli tešiť z krásneho trávnika po celý rok.
Trávnik, podobne ako iné rastliny, je potrebné pravidelne hnojiť. Tým sa zrýchli jeho rast a dodajú sa mu živiny, ktoré potrebuje na prežitie náročných poveternostných podmienok. Najlepšie fungujú dusíkaté, fosforečné a draselné hnojivá. Koncom jesene, pred prvým snežením, môžete na povrch trávnika rozsypať aj kompost.
Pravidelné kosenie trávnika je nevyhnutné. Dbajte na to, aby bol pokosený aspoň raz za 2 až 3 týždne. Tráva bude nielen lepšie fungovať, ale aj lepšie vyzerať.
Počas teplých a suchých dní môže byť potrebné trávnik zalievať. Najlepšie je to urobiť večer. Aby sa trávniku dobre darilo, dbajte na to, aby bola pôda stále jemne vlhká.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy vysádzať okrasné trávy? Dávajte pozor na dátum a pampy vyrastú až do výšky 3 metrov
Ako sa zbaviť ďateliny z trávnika? Použite jeden trik. Váš sused bude zelený od závisti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.