16.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Michele Ursi).
Ako zakrývate rastliny na zimu? Zakrytie niektorých druhov je nevyhnutné pre ich prežitie. Dôležité je zvoliť správny materiál a čas zakrytia rastlín.
Zakrývanie rastlín na zimu. Kedy je na to čas?
Zakrývanie rastlín na zimu je nepochybne potrebné, ale je dôležité nájsť na to správny čas. V minulosti platilo, že sa to robilo v druhej polovici novembra. Je však dôležité mať na pamäti, že zima v súčasnosti zvyčajne prichádza neskôr a je kratšia. Príliš skoré prikrytie rastlín by im mohlo uškodiť, pretože by sa tak stalo ešte pred tým, ako by rastliny prešli do vegetačného pokoja.
Rastliny by sa preto mali pri pravidelných mrazoch spravidla zakrývať. Zem by mala byť zmrznutá na 3 – 4 cm. Pritom sa vopred uistite, že máte k dispozícii správny pôdny kryt. Takto budete môcť nájsť správny okamih na vykonanie ochranných opatrení.
Ako chrániť rastliny pred mrazom? Najzraniteľnejšie druhy
Ako chrániť rastliny pred mrazom? V prvom rade musíte mať predstavu o najviac ohrozených rastlinách. O ktoré z nich sa treba postarať ako prvé? Zima je obdobie, keď rastliny ťažko prijímajú vodu a sú vystavené studenému vetru. Najčastejšie sa preto prikrývajú:
- vždyzelené rastliny (vavrín, rododendron, kalmia, cesmína, iné);
- ruže;
- magnólie;
- ozdobnica čínska a iné okrasné trávy;
- záhradné hortenzie
- ovocné stromy;
- budleja davidova;
- rastliny pestované v kvetináčoch.
Ako chrániť rastliny na zimu? Prírodné materiály
Ako môžete chrániť svoje rastliny na zimu? Okrem výberu správneho času na ich zakrytie je dôležitý aj výber správneho materiálu. Môžete si vybrať z prírodných produktov, ako aj z produktov špeciálne vyrobených na ochranu rastlín pred chladom. Pri niektorých druhoch, napríklad pri tých, ktoré sa pestujú v kvetináčoch, môže byť účinné zakrytie zeminou.
Medzi prírodné materiály na ochranu rastlín patria:
- slama – jeden z tradičných materiálov. Je obzvlášť užitočná na zakrývanie kmeňov mladých kríkov a ovocných stromov;
- suché lístie – nie príliš hrubá vrstva lístia, ktorá prepúšťa vodu, môže pomôcť pri zakrývaní malých rastlín a hľúz, ktoré chcete ochrániť pred mrazom;
- juta – jutová tkanina sa používa na vytvorenie pôdnych krytov pre malé kríky;
- borovicová kôra – kopčeky borovicovej kôry tiež chránia rastliny pri ich základni;
- konáre ihličnatých stromov – tie sa často vyhadzujú počas jesenného čistenia a môžu sa znovu použiť na ochranu rastlín.
Čím môžete chrániť svoje rastliny na zimu? Agrovlákno
Čím by ste mali chrániť rastlinu na zimu, aby mala väčšiu šancu prezimovať? V súčasnosti je najlepším riešením použitie agrotextílie. Zvyčajne ide o materiál s plošnou hmotnosťou 50 g/m2 . Výhodou netkaných textílií je, že ich možno použiť na dvojité alebo dokonca trojité zabalenie. To zasa umožňuje správne prispôsobiť hrúbku rolky odolnosti druhu voči mrazu. Vďaka agrotextílii je tiež možné chrániť rastliny pred poškodením.
Čím máte rastliny na zimu prikryť, aby to celé vyzeralo dobre?
Ochrana pred mrazom nevyzerá vždy dobre. Čím zakrývate rastliny na zimu, aby vyzerali dobre? V záhrade môže dobre vyzerať slama, jutová tkanina alebo poľnohospodárske rúno. Stačí sa uistiť, že sú bezpečne upevnené, napr. pomocou stúh. Potom bude záhrada vyzerať atraktívne aj v zime.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Udržuje všadeprítomnú burinu na uzde. Na jeseň posilní úrodu pred novou sezónou
Výsev trávy na starom trávniku. Ako zakryť diery a prázdne miesta a do kedy sa to dá urobiť?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.