17.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alona Siniehina).
Vdovský hrb je posturálna vada, ktorá čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. V minulosti sa vyskytovala najmä u starších žien. V súčasnosti prispieva k početným problémom s chrbticou dlhodobé sedenie pri počítači alebo telefonovanie. Čo presne je vdovský hrb a ako vzniká? Vysvetlíme a predstavíme cviky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ho.
Čo je to vdovský hrb?
Vdovský hrb je hovorový výraz pre posturálnu vadu, ktorá spočíva v deformácii cervikothorakálneho prechodu chrbtice. Vyskytuje sa na úrovni podkožia, svalov a kĺbov. Výsledkom je nápadné zhrubnutie na báze krku, ktoré tvorí veľký výbežok. Postava tela je zhrbená.
Názov „vdovský hrb“ pochádza zo skutočnosti, že tento nevzhľadný výrastok sa predtým pozoroval najmä u starších žien. Vdovy po strate manžela zaujali abnormálnu, ohnutú polohu tela sprevádzanú hlavou vyčnievajúcou dopredu.
Vdovský hrb nielenže výrazne ovplyvňuje vzhľad, ale okrem narušenia držania tela môže spôsobovať aj množstvo nepríjemných príznakov. Spolu s posturálnou vadou sa objavia častejšie bolesti hlavy a závraty, hučanie v ušiach alebo necitlivosť končatín. Okrem toho ju bude sprevádzať výrazná slabosť svalov ramien a rúk.
Vdovský hrb – príčiny
V súčasnosti postihuje vdovský hrb čoraz mladších ľudí. Je to spôsobené životným štýlom. Najčastejšou príčinou tohto stavu je nesprávna, ohnutá poloha tela pri používaní počítača alebo mobilných zariadení.
Medzi ďalšie možné príčiny vdovského hrbu patria:
- genetická predispozícia,
- nadváha alebo obezita,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- osteoporóza,
- iné poruchy chrbtice,
- stres, depresia, skľúčenosť.
Proces vzniku vdovského hrbu môže trvať roky, preto sa mu oplatí predchádzať.
Ako odstrániť vdovský hrb? Cvičenia
Vdovský hrb možno odstrániť pomocou cvičení. Tie budú užitočné najmä vtedy, keď je posturálna vada ešte mierna. Napriek tomu sa ich oplatí vykonávať aj vtedy, keď je stav pokročilejší. Tu sú najlepšie cviky na vdovský hrb.
- Cvičenie 1
Najjednoduchším cvikom na odstránenie vdovieho hrbu je stiahnutie hlavy dozadu. Stačí, ak hlavu posuniete dozadu zo silne vystretej polohy, ktorá tento stav sprevádza. Polohu zlepšujte postupne, aby ste nespôsobili zbytočné svalové napätie.
Toto jednoduché cvičenie môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa, kedykoľvek si všimnete, že ste v nesprávnej polohe. Postupným a častým opakovaním cvičenia si časom zvyknete udržiavať hlavu v správnej polohe.
- Cvičenie 2
Pri ďalšom cviku na vdovský hrb si ľahnite na chrbát na rovný povrch a pokrčte nohy. Na zemi pohybujte rovnými alebo pokrčenými rukami, ako keby ste robili anjela v snehu. Pracujte v maximálnom možnom rozsahu pohybu.
Pri tomto cvičení dochádza k stiahnutiu lopatiek, čo je pri vdovskom hrbe veľmi dôležité. Okrem toho sa otvorí hrudník, čo bude mať pozitívny vplyv na držanie tela.
- Cvičenie 3
Na záverečné cvičenie na odstránenie vdovského hrbu budete potrebovať odporový pás alebo predmet, ktorý ho môže nahradiť, napríklad opasok na nohavice alebo župan. Predmet sa uchopí do rúk tak, aby sa ruky mohli široko roztiahnuť do strán.
Gumový pás alebo opasok sa potom posunie nad hlavu a ďalej za chrbát. Pokračujte v návrate do pôvodnej polohy, pričom predmet nesiete pred sebou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát.
Tento cvik na vdovský hrb zlepší predovšetkým vyrovnanie ramien, ktoré sú stiahnuté dozadu. Lopatky sú stiahnuté dozadu a hrudník sa otvára. Pri vykonávaní pohybu nezabudnite na správne postavenie hlavy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí cvičiť 4 minúty denne. “Želatína” zo stehien začne miznúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.