17.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/fauxels).
Počúvanie signálov, ktoré nám vysiela vlastné telo, je kľúčovou zručnosťou, vďaka ktorej dokážeme rýchlo spozorovať abnormality v tele. Napriek pravidelnému jedlu pociťujete rýchlo hlad? Pociťujete opuchy nôh, bolesti svalov a máte pocit, že ste ledva vyliečili jedno prechladnutie, kým sa neobjaví ďalšia infekcia? Neignorujte poplašné signály. Telu môže chýbať dôležitá zložka.
Úloha bielkovín v tele
Keď hovoríme o zdravej výžive, pravdepodobne najskôr myslíme na to, aby sme telu dodali vitamíny a minerály. Zelenina a ovocie končí na našich tanieroch a niektorí z nás sa rozhodnú aj pre doplnkové suplementy. Pri analýze vašich návykov nesmiete zabudnúť na dôležitosť bielkovín, ktoré sú stavebným materiálom každej bunky v tele. To je dostatočný dôvod, aby sa nepovolili nedostatky tejto zložky.
Medzi najdôležitejšie funkcie bielkovín v organizme patrí ich vplyv na správnu stavbu kostí a svalov, regeneráciu tkanív, reguláciu metabolizmu a metabolických procesov. Správna hladina bielkovín má veľký význam pre obnovenie a udržanie acidobázickej rovnováhy, ako aj pre zdravie endokrinného systému. Vzhľadom na to, že bielkoviny sú zložkou protilátok, ktoré chránia organizmus pred baktériami a vírusmi, budovanie silnej imunity do značnej miery závisí od nich.
Neignorujte príznaky nedostatku bielkovín
Dá sa povedať, že hladina bielkovín ovplyvňuje takmer všetko, čo sa deje v ľudskom tele. Preto môžu byť príznaky nedostatku bielkovín signalizované rôznymi spôsobmi. Pozorne sledujte svoje telo a v prípade akýchkoľvek rušivých signálov sa poraďte s lekárom. Ten nariadi potrebné vyšetrenia, na základe ktorých bude vedieť posúdiť váš zdravotný stav a indikovať potrebnú liečbu.
Čo hľadať? Aké sú príznaky nedostatku bielkovín?
- Znížená imunita a opakujúce sa infekcie.
- Bolesti svalov a kĺbov, náchylnosť na zranenia.
- Opuch nôh.
- Zhoršenie pohody a slabosť.
- Problémy s koncentráciou.
- Častý pocit hladu a chuti na sladké, čo vedie k priberaniu.
- Poruchy menštruácie.
- Slabosť a vlasy strata.
- Krehké nechty.
Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny
Obsah vášho taniera má obrovský vplyv na vašu pohodu a zdravie celého tela – to je známe už dlho. Vedomosti sú jedna vec, no problémom môže byť prax a implementácia želaných návykov do života. Zhon, veľa povinností a dostupnosť rýchleho občerstvenia umožňujú ľahko upadnúť do diétnych pascí.
Čím častejšie podľahneme pokušeniu, tým väčšie je riziko nedostatku. Aby ste si uľahčili zostavenie jedálneho lístka, použite krátky cheat s produktmi bohatými na bielkoviny. Vytvorí základ, ktorý časom výrazne uľahčí vývoj jedálneho lístka.
Aké produkty obsahujú veľa bielkovín?
Stačí trocha cviku, aby ste videli, že vytváranie zdravých a chutných jedál nie je náročné ani monotónne. V žiadnom prípade vás neohrozuje len šalát a pramenitá voda. Skontrolujte, ktoré produkty obsahujú veľa bielkovín, aby ste videli, že starostlivosť o vaše zdravie v kuchyni a jedálni môže byť uspokojujúca.
- Mäso – vyberajte si hydinu, najmä kuracie prsia. Z času na čas sa oplatí zaradiť do jedálnička aj vnútornosti. Veľkú dávku bielkovín získate aj ochutnaním chudého bravčového karé, bravčovej panenky a hovädzieho steaku.
- Ryby a morské plody – kvôli bielkovinám jedzte krevety. Už dávno sa prestali spájať s pochúťkou dostupnou len vo vyhlásených reštauráciách. Zaraďte do jedálnička tučné morské ryby, napr. tuniak, losos, sleď, makrela a halibut.
- Syry – žlté a modré syry majú veľa bielkovín. Nešetrite tvarohom a tvarohom.
- Slepačie vajcia – ich kulinárske využitie je také široké, že sú jedným z najjednoduchších a najuniverzálnejších zdrojov bielkovín v strave.
- Strukoviny – ich prítomnosť na tanieri je dôležitá najmä pre ľudí ktorí vylučujú živočíšne produkty. Sója je najbohatšia na bielkoviny, ale pozornosť si zaslúži aj fazuľa, hrach, cícer a fazuľa.
- Orechy a semienka – pri vytváraní zdravých stravovacích návykov je dôležitý každý detail. Hrsť orechov vám nezabezpečí denný príjem bielkovín, ale bude to ďalší prvok, ktorý vám pomôže chrániť sa pred nedostatkom. Do jedálnička zaraďte najmä pistácie, kešu a mandle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôsobí ako prirodzený detox a odďaľuje proces starnutia. Pite každý deň
Stačí cvičiť 4 minúty denne. “Želatína” zo stehien začne miznúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.