18.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Tam Nguyen).
Ako sa staráte o georgíny v zime? Ich krásne kvety môžu byť krásnou ozdobou záhrady. V našich klimatických podmienkach však tieto rastliny zimu neprežijú. Správne uskladnenie je kľúčom k tomu, aby aj v nasledujúcej sezóne potešili oko.
Georgíny v zime: základné otázky
Ako sa staráte o georgíny v zime? Tieto rastliny bohužiaľ nie sú schopné prezimovať v zimných podmienkach. Nemalo by to byť prekvapením, keďže pochádzajú zo Strednej Ameriky a vo voľnej prírode ich možno nájsť napríklad v Paname alebo Kolumbii. Vzhľadom na ich nedostatočnú odolnosť voči teplotám pod 0 °C by sa georgíny mali pred nástupom mrazov vykopať zo zeme. Kedy presne by sa to malo urobiť? Bohužiaľ, ale je ťažké to presne určiť. Zvyčajne sa predpokladá, že poškodenie zelenej časti mrazom je signálom na rýchle premiestnenie rastlín.
Ako pripraviť georgíny na zimu? Prípravné práce s rastlinami
Ako pripraviť georgíny na zimu, aby v nasledujúcej sezóne opäť krásne rástli a tešili vaše oči nádhernými kvetmi? V prvom rade musíte s rastlinami urobiť niekoľko prípravných prác. Cieľom je udržať georgíny počas zimy v dobrej kondícii.
Poškodenie nadzemných častí rastliny mrazom je signálom na ich zrezanie. Výhonky by sa mali skrátiť na dĺžku 10 až 15 cm. Prirodzene by sa mali odstrániť zvyšky kvetov, poškodené výhonky a všetko, čo by mohlo byť dobrou živnou pôdou pre choroby alebo plesne.
Stonky georgín by sa potom mali vykopať. Musíte byť pri tom dosť opatrní: najlepšie je začať ich vyťahovaním a potom ich opatrne vytiahnuť zo zeme. Nemali by sa umývať vodou. Z podzemných častí by sa mali odstrániť aj hnijúce alebo zjavne poškodené časti.
Starostlivosť o georgíny v zime: sušenie
Ako sa ďalej starať o georgíny v zime? Po vykopaní a prvotnej príprave rastlín je dôležité prejsť k fáze sušenia. Je to dôležité z dôvodu potreby zastavenia vegetácie. Po vysušení je potrebné rastliny ešte raz skontrolovať:
- prítomnosť chorôb a škodcov (choré stonky sa odstránia);
- odstránenie mechanicky poškodených častí;
- striasanie zvyškov pôdy z hľúz.
Ako uskladniť georgíny na zimu? Správne miesto
Ako skladovať georgíny v zime? Kľúčom k úspechu je výber správneho miesta. V prípade georgín by to malo byť tmavé miesto bez vykurovania, ale zároveň s teplotou nad 0 °C. Najlepšia je teplota okolo 5 stupňov C. Najčastejšie sa georgíny skladujú v pivniciach alebo garážach bez vykurovania. Výber miesta sa oplatí dôkladne premyslieť, pretože georgíny v týchto podmienkach vydržia mimoriadne dlho. Georgíny sa vysádzajú do zeme okolo 15. mája, keď je malé riziko mrazu.
Často odporúčaným spôsobom skladovania georgín je ich uloženie do akustičiek. Je dobré ich vystlať novinami, aby ste mohli na korene nasypať malé množstvo zeminy, rašeliny alebo piesku. Ako nádoby sa dobre hodia aj prútené koše. Pred uložením rastlín na miesto prezimovania by ste ich mali dobre označiť, aby ste si na jar mohli vytvoriť farebnú schému, ktorá vám bude vyhovovať.
Nezabudnite, že počas obdobia zimovania je potrebné z času na čas skontrolovať stav georgín. To umožňuje odstrániť tie, ktoré napríklad vykazujú známky ochorenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ideálna rastlina do tienistej záhrady. Postarajte sa o ňu po prvých mrazoch
Toto je ideálny čas pre modrice. Vyzerajú ako modrá levanduľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.