18.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Brett Sayles).
Hosty nielen pôsobivo vyzerajú, ale môžu byť aj odpoveďou na mnohé problémy spojené s pestovaním rastlín. Rastie váš trávnik zle a na tienistom mieste vyzerá mizerne? Nemáte nápad, ako zariadiť priestor pre skalku? Záhradné hosty vám s úpravou bravúrne pomôžu. Nepotrebujú neobmedzené množstvo slnečného svetla ani zložitú údržbu. Treba im však zabezpečiť základné podmienky. Nezabúdajte na ne ani vtedy, keď sa leto chýli ku koncu a vo vzduchu cítiť prichádzajúcu jeseň.

Hosta – okrasné listy sú potešením v záhrade
Mnohé okrasné rastliny sa pestujú pre ich bohaté kvitnutie a nápadný vzhľad a vôňu ich kvetov. V prípade hosty je to trochu inak. Hoci vysádza drobné kvety, nie sú to kvety, ktoré dokazujú príťažlivosť rastliny. Hosta v záhrade je predovšetkým o ozdobných listoch, ktoré môžu mať v závislosti od odrody rôznu veľkosť a odtieň (niektoré dokonca prechádzajú do modrých tónov).
Predovšetkým sú však originálnym akcentom záhradného priestoru. Niektoré hosty upútajú pozornosť bielymi, krémovými alebo žltými listovými vložkami, vďaka ktorým sú ešte výraznejšie. Pestovanie hosty nie je zložité, takže ho zvládnu aj menej skúsení záhradníci.
Dajte mu trochu slnka, ale nie príliš veľa
Máte problém s výberom rastliny, ktorá si poradí s tienistými zákutiami vašej záhrady? Takáto poloha pre hostu bude ideálna. Rozlúčte sa s prázdnymi plochami vo vašej záhrade. Vďaka hoste využijete svoju plochu naplno. Kam vysadiť hostie? Najlepšie rastú na tienistých, chránených a mierne zatienených miestach bez priameho slnečného žiarenia.
Ktorý substrát pre hosty si mám vybrať?
Hosty majú povesť rastlín odolných voči chorobám. Musíte im však zabezpečiť správne pôdne podmienky. Pri výsadbe hostiek v záhrade dbajte na to, aby bola pôda priepustná a úrodná. Pomôže to udržať pestované exempláre zdravé a bude to tiež kľúčom k ich mrazuvzdornosti.

Žltnú listy vašej hosty? Na vine môžu byť chyby pri zalievaní
Veľká plocha listov znamená, že sa z nich odparuje pomerne veľa vody, preto je pri pestovaní hosty najdôležitejšia pravidelná zálievka. Ak si dovolíte nedostatok v tejto oblasti, rastlina vám to dá najavo vysychaním a žltnutím okrajov listov. Ak včas nezareagujete, úplne uschnú.
Vodu dodávajte priamo do pôdy, aby sa rýchlo dostala ku koreňom. Počas suchých a teplých dní zalievajte hosty v priemere každých päť dní. Kropenie hostiek sa neodporúča. Voda zdržujúca sa na listoch môže viesť buď k spáleniu dekoratívnych listov slnkom, alebo k hubovým infekciám. Zalievanie sa zvyčajne uplatňuje do polovice októbra.
Hnojenie hosty
Hosty nie sú veľmi žravé. Hnojenie rastlín sa vykonáva dvakrát za sezónu. Prvé ošetrenie by sa malo naplánovať na apríl. Počas tohto obdobia by mali byť živiny bohaté na dusík. Ďalší prístup k hnojeniu hosty by sa mal vykonať koncom júna/začiatkom júla. Vtedy je potrebné zaviesť draselné prípravky. Ošetrenie nenechávajte na neskoršie mesiace, aby ste nenarušili prípravu rastlín na zimu.
Mrazuvzdorné hosty potrebujú starostlivosť
Hoci majú rastliny povesť exemplárov, ktoré dobre znášajú slovenskú zimu, nemali by ste sa úplne vzdať prípravy hosty na zimu. Existuje niekoľko krokov, ktoré sa oplatí podniknúť na ochranu rastlín pred drsnými podmienkami.
Najnebezpečnejší pre nich nie je samotný mráz. Hrozbu predstavujú veľké výkyvy teplôt, vysušujúci vietor a stagnujúca voda v pôde. Ako môžem ochrániť svoje hostie a zabezpečiť, aby rastliny prežili bez ujmy?
S prácami sa netreba ponáhľať – začnite až po prvých mrazoch. Berte však do úvahy, že mrazy sa môžu vyskytnúť už v septembri, preto pozorne sledujte predpovede a aktuálne podmienky. Čo ďalej? Systematicky oberajte zmrznuté listy. V opačnom prípade sa môžu stať náchylnými na choroby. Zvyšné listy odrežte, keď úplne zožltnú. Potom pokračujte v mulčovaní hostií. Najvhodnejšia je ochranná vrstva:
- piliny,
- ihličie,
- borovicová kôra.
Úspešne využijete aj lístie, ktoré vám zostalo po úprave jesennej záhrady. Takto pripravenú ochrannú vrstvu odstráňte až na jar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lyžicu rozpustite vo vode. Táto zmes prebudí k životu takmer každú rastlinu.
Kľúčové ošetrenie muškátov. Vykonajte na jeseň, budúci rok prekvapí bujnými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.