18.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).
Pelargónie v zime vyžadujú osobitnú pozornosť. Mnoho ľudí ich považuje za jednoročné rastliny, ale nemusí to tak byť. Pri správnych podmienkach zimovania môžu zdobiť balkón aj nasledujúci rok.
Pelargónie v zime
Ako sa starať o muškáty v zime? Základom je správne pripraviť rastliny. Treba si uvedomiť, že výzdoba mnohých slovenských balkónov je spojená s pôvodom v stredomorskej zóne. Naše zimy, aj keď nie sú príliš kruté, sú na ňu príliš studené. Pelargónie preto môžu byť u nás trvalkami, ale v zime im treba zabezpečiť vhodné podmienky.
Už na jeseň je potrebné vykonať základné prípravy. Rastlina sa zastrihne na výšku približne 20 cm a ponechá sa vonku až do začiatku mrazov. Potom sa vynesie von a umiestni sa do podmienok určených na zastavenie vegetácie.
Ako pripraviť muškáty na zimu? Udržiavanie rastliny v dome
Ako pripraviť muškáty na zimu? Niekedy môžete nájsť rady, ako udržať muškáty v dome. Je pravda, že to rastlinu ochráni pred nízkymi teplotami. Na druhej strane to však nie sú optimálne podmienky: v nasledujúcich rokoch bude mať takáto muškátová rastlina čoraz menej bohaté kvitnutie.
Ako uskladniť muškáty na zimu? Úloha teploty a svetla
Ako uskladniť muškáty na zimu? Veľmi dôležitá je teplota a svetlo. Hoci sú muškáty citlivé na mráz, miesto ich uskladnenia by malo byť stále chladné. Teplota by nemala klesnúť pod 6 stupňov C. Najčastejšie sa odporúča teplota v rozmedzí 8 až 10 stupňov C. Treba mať na pamäti, že zvýšenie teploty nad 12 stupňov urýchľuje vegetáciu, čo môže mať veľmi negatívny vplyv na stav rastlín.
A čo dostupnosť svetla? Je mýtus, že muškáty by sa mali chovať v úplne zatemnenej miestnosti. Suterén pre ne nie je vhodným miestom. Namiesto toho ich držte vo svetlom priestore, ale vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu na rastliny.
Starostlivosť o muškáty v zime: aj na to treba pamätať
Čo je ešte potrebné na starostlivosť o muškáty v zime? Určite stojí za to venovať im pozornosť:
- Zalievanie a hnojenie rastlín. Hnojenie počas prezimovania nie je potrebné. Ich aplikácia by mohla viesť k zbytočnému a predčasnému rozvoju výhonkov. Tomu by sa malo vyhnúť až do polovice februára. Rastliny sa tiež nesmú príliš zalievať. Spravidla sa odporúča jedna zálievka za dva týždne. Je veľmi dôležité, aby výhonky nezvädli a udržiavali sa v dobrom stave až do obnovenia vegetácie.
- Kozmetické ošetrenie. Pred prezimovaním by sa mali výhonky skrátiť na dĺžku približne 20 cm. Okrem toho by sa mala vykonať základná starostlivosť a hygienické ošetrenie. Odstránia sa uschnuté kvety, odumreté stonky a listy. Uistite sa, že rastliny sú v dobrom stave (bez chorôb alebo škodcov).
- Kvalita substrátu. Udržiavanie rastlín v dobrej kondícii počas zimy si vyžaduje aj starostlivosť o kvalitu substrátu. Odporúča sa vymeniť ho za nový (môže byť univerzálny). Zníži sa tým riziko výskytu niektorých chorôb.
Ako môžem zabezpečiť, aby muškáty opäť začali vegetovať? Muškáty začnite intenzívnejšie zalievať vo februári. V polovici mesiaca pridajte do vody hnojivo. Stúpajúca teplota a zvýšená intenzita slnečného svetla by mali rastlinu povzbudiť, aby sa pomaly prebudila.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte do pelargónie a počkajte niekoľko dní. Z kvetináča sa vysypú šťavnaté kvety
Pred zimou muškáty zalievam vodou. Mrazy ich nevystrašia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.