20.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Igor Ovsyannykov).
Už dávno je známe, že pravidelné jedenie sladkostí má katastrofálne zdravotné následky. Cukor spôsobuje nielen množstvo chorôb, ale je aj návykový. Ako sa vysporiadať so závislosťou na sladkom a prekonať nutkanie siahnuť po koláčikoch a tyčinkách? Existuje niekoľko trikov, ktoré vám s tým pomôžu.
Aké sú účinky jedenia sladkostí?
Často v snahe zlepšiť si náladu alebo ako odmenu za nejaký úspech siahneme po šiškách, sušienkach atď. Časom sa občasné zjedenie sladkej tyčinky stane každodenným rituálom a odtiaľto už nie sme ďaleko od závislosti od cukru – látka, ktorej nadbytok spôsobuje organizmu veľké škody. Po určitom čase je ťažké prekonať signály vysielané mozgom požadujúce sladké občerstvenie. Výsledkom je nielen priberanie, ale aj ďalšie choroby, ktoré sú výsledkom okrem iného: obezita.
Cukor spôsobuje v tele zápaly, má katastrofálny vplyv na stav čriev, vedie k inzulínovej rezistencii, cukrovke a nealkoholickému stukovateniu pečene. Môžete byť tiež v pokušení povedať, že strava s vysokým obsahom cukru zvyšuje riziko predčasnej smrti. Z tohto dôvodu odborníci na výživu už roky vyzývajú, aby čítali etikety a minimalizovali spotrebu tejto látky. Prekonanie sladkého zlozvyku napodiv netrvá veľa mesiacov – vyžaduje si to však sebazaprenie.
Ako sa zbaviť chuti na sladké maškrty?
Ak chcete znížiť svoju chuť na sladké, začnite tým, že sa bližšie pozriete na to, čo si každý deň dávate na tanier. Ak je vaša strava nevyvážená a chýbajú vám živiny, vaša chuť na sladké bude ešte väčšia. V prvom rade zaraďte do svojho denného jedálnička zeleninu, ovocie, rastlinné tuky, orechy, semienka, strukoviny, celozrnné výrobky, ryby a chudé mäso. Vyhnite sa bielemu pečivu, sladkým nápojom a spracovaným potravinám. Potom získate viac energie na konanie a vaše telo po čase prestane túžiť po cukre. Okrem toho sa snažte jesť pravidelne – 4,5 jedla denne v pravidelných intervaloch.
Okrem toho použite pár trikov, ktoré vám pomôžu prekonať chuť na sladké maškrty.
- Nahraďte sladkosti zdravšími alternatívami – vyberajte si čerstvé a sušené ovocie.
- Namiesto sladenia cukrom použite trochu medu, erytritolu alebo stévie.
- Ak pociťujete veľkú chuť na sladké, vypite čerstvo vytlačenú šťavu alebo kokteil – najlepšie ovocný a zeleninový. Ide o skvelý spôsob, ako „oklamať svoje telo“ – uspokojíte tak svoje potreby a dodáte si tak potrebné vitamíny a minerály.
- Vyberajte si produkty bohaté na vlákninu – častejšie vyberajte celozrnné pečivo, cestoviny, krúpy, ktoré zaženú váš hlad na dlhú dobu a znížte túžbu maškrtiť medzi jedlami Zostaňte hydratovaní – skúste vypiť asi 2 litre vody každý deň. Niekedy je zvýšená chuť do jedla zamieňaná so smädom.
Ako dlho trvá prekonať chuť na sladké?
Pamätajte tiež, že na to, aby ste si zvykli na sladkú chuť, nepotrebujete veľa týždňov či mesiacov. V priebehu rokov vedci zistili, že zmena stravovacích návykov trvá približne 20 dní. Výrazne zníženú chuť na sladké zaznamenáte už po dvoch týždňoch užívania cukrového detoxu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.