21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).
Lopatkovec je jednou z tých rastlín, ktoré sa v interiéroch našich bytov a domov objavujú zďaleka najčastejšie. Poteší oko svojimi veľkými a lesklými listami a poteší aj svojimi bielymi kvetmi. Často sa však stáva, že vädne a jeho listy žltnú a hnednú. V dôsledku toho ich rastlina úplne stratí. Ako sa tomu dá zabrániť? Pomôcť môže domáci prostriedok. Potrebné produkty nájdete vo svojej kuchyni.
Prečo lopatkovec chradne? Možno robíte tieto chyby
Lopatkovec, ktorý poteší svojimi lesklými fľaškovozelenými listami a bielymi, štíhlymi kvetmi v tvare lyžice, je výnimočnou interiérovou dekoráciou. Navyše ich čistí od toxínov a iných škodlivín a vďaka jednoduchému pestovaniu, nízkej cene a odolnosti voči väčšine chorôb a škodcov je zaujímavá pre mnohých, dokonca aj začínajúcich záhradkárov.
Lopatkovec zvyčajne kvitne v marci až apríli a kvety si udrží až niekoľko mesiacov. Za priaznivých podmienok môže kvitnúť aj v zime. Často sa však stáva, že napriek najlepšej snahe rastlina chradne a stráca listy. Čo je toho príčinou?
Prečo opadávajú listy lopatkovca? Tu je zdroj problému
Jedným z najdôležitejších krokov pri starostlivosti o lopatkovca je správne zavlažovanie. Ak rastlinu správne nezalievate, môže dôjsť k hnilobe koreňov alebo k vyschnutiu listov.
V prípade lopatkovca by ste sa nemali držať prísnych pravidiel týkajúcich sa zalievania, ale len pozorovať rastlinu. Rastlina sama signalizuje, že potrebuje vodu. Usychajúce, opadávajúce listy sú jasným znakom toho, že je čas na zalievanie.
Prečo má lopatkovec žlté špičky listov? Toto je to, čo robíte zle
Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú majitelia lopatkovca, je žltnutie a hnednutie listov rastliny. Príčinou je opäť nesprávne zavlažovanie.
Žlté listy sú znakom toho, že lopatkovec dostávala príliš málo vody. Žlté a zaschnuté konce listov znamenajú, že rastlina stojí na príliš svetlom mieste.
Čo robiť, ak listy lopatkovca zhnednú? Často ide o nezvratnú chybu
Hnedé listy sú zase znakom nadmerného zavlažovania. Premáčanie prasličky je bežná a vo väčšine prípadov nezvratná chyba. Preto sa oplatí byť opatrný. V takejto situácii skontrolujte stav pôdy. Ak je pôda mokrá, zhutnená a plesnivá, rýchlo rastlinu presaďte do nového kvetináča, najlepšie s otvormi.
Ak však chcete zabezpečiť, aby rastlina rástla zdravo a nestrácala listy, jednoducho použite domácu výživu.
Ako oživiť lopatkovca? Domáce prostriedky, aby zdravo rástla a nestrácala listy
Chceli by ste vyživovať svojho lopatkovca? Po takejto zmesi rýchlo ožije a jeho listy získajú krajšiu a sýtejšiu farbu. Všetko potrebné nájdete vo svojej kuchyni.
Domáci kondicionér si môžete bleskovo vyrobiť z vody a želatínového prášku. Ten dodá kvetom to správne množstvo dusíka, aby boli ich listy zdravé a šťavnato zelené a korene silnejšie, ako aj vápnik, železo, fosfor, horčík a draslík.
Ako pripraviť kuchynskú výživu pre chradnúceho lopatkovca? Budeme potrebovať:
- 1 balenie želatíny v prášku,
- 1 liter vody.
- Prevarte vodu a počkajte, kým mierne vychladne – musí byť horúca, ale nie vriaca. Časť vody nalejte do pohára.
- Do pohára s vodou pridajte 1 polievkovú lyžicu želatíny a dôkladne premiešajte.
- Zvyšnú vodu nechajte vychladnúť a potom ju zmiešajte s pohárom vody so želatínou vo fľaši alebo kanvici.
- Vzniknutú zmes zalievajte raz za dva týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalievaš lopatkovca iba vodou? Niekedy jej to nemusí pomôcť
Lopatkovec nekvitne? Presaďte ho do kvetináča a vykvitne s novými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.