21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/UMUT DAĞLI).
Medzi najčastejšie spôsoby, ako udržať mozog v dobrej kondícii dlhé roky, patrí strava, zdravé spánkové návyky, učenie sa nových činností a dokonca aj riešenie hlavolamov. Ukazuje sa, že starostlivosť o zvieratá má významný vplyv na zdravie mozgu. Možnosť túliť sa k nadýchanej srsti mačky alebo psa a vidieť, ako sa na nás s láskou pozerajú oči, nie sú hlavnými výhodami štvornohého kamaráta.
Poškodenie mozgu môže nastať skôr, ako si myslíte
Problémy so sústredením, zapamätaním a rizikom diagnostikovania Alzheimerovej choroby sú spojené s problémami staroby. V skutočnosti sa pravdepodobnosť vzniku demencie výrazne zvyšuje po dosiahnutí veku 65 rokov a lekári odhadujú, že jedna tretina ľudí vo veku 85 rokov bude touto chorobou postihnutá.
Výskumy však ukazujú, že procesy degenerácie mozgu začínajú oveľa skôr, keď na svoj život seniora ani nepomyslíme. Ak sa diagnóza demencie vyskytla vo veku 65 rokov, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že procesy podmieňujúce vývoj ochorenia sa mohli objaviť už vo veku 30 rokov. Otázka, ako sa starať o mozog, by mala zamestnávať našu myseľ dávno pred objavením sa hlbokých vrások, intenzívneho šedivenia vlasov či úvahami o tom, akú záľubu si vybrať na dôchodku.
Priateľstvo ako liek na mozog? Neurochirurg vysvetľuje
Aby ste si zachovali duševnú jasnosť po mnoho rokov, nemôžete ignorovať také základné otázky, ako je zdravá strava, fyzická aktivita a kvalita spánku. Ukazuje sa, že to nie sú jediné problémy, na ktoré sa treba zamerať. Americký neurochirurg Sanjay Gupta vyzdvihuje úlohu sociálnych kontaktov pre správne fungovanie mozgu a následne aj schopnosť sústrediť sa, pamätať si a správne sa rozhodovať.
Lekár na základe vlastných skúseností zdôrazňuje, že ľudia, ktorí udržiavajú dobré vzťahy s rodinou a priateľmi, žijú dlhšie a ich stav je aj napriek vysokému veku závideniahodný. Užívanie si blízkych väzieb a častého sociálneho kontaktu pomáha predchádzať problémom s pamäťou a podporuje kognitívne funkcie.
Osamelosť je nepriateľom mozgu
Sociálna izolácia môže viesť k vážnemu poklesu pohody a sebaúcty, depresiám, narušeniu spánkového režimu a horšiemu zvládaniu stresu. To zase ovplyvňuje nielen nervový systém, ale oslabuje aj imunitný systém.
Neurochirurg sa odvoláva aj na výskum, ktorý uskutočnila Rush University a ktorý sa uskutočnil s cieľom lepšie pochopiť, liečiť a predchádzať problémom súvisiacim so starnutím mozgu. Projekt „Pamäť a starnutie“ ukázal, že ľudia s rozsiahlejšími sociálnymi sieťami sú pred poruchami mozgu a nervového systému lepšie chránení ako ľudia s menšími skupinami známych a priateľov.
Prvé mačky na ploty?
Kde sa do toho všetkého zmestia domáce zvieratá? Ich vplyv na náš blahobyt je obrovský. Nie je to len o pozorovaní ich smiešnych zvykov alebo o pohľade na ich vtipné tváre. Špecialista odporúča pozrieť sa na domáce zvieratá z trochu inej perspektívy. Sanjay Gupta poukazuje na to, že môžu byť katalyzátorom sociálnych interakcií. Aj krátka prechádzka s domácim miláčikom sa môže stať príležitosťou na začatie rozhovoru s iným majiteľom domáceho maznáčika. Vďaka štvornohým priateľom je ľahšie nájsť spoločnú reč a otvoriť sa novým známym. Ktovie, možno sa z nich dokonca stane dlhoročné priateľstvo? Rozsiahlejšia sieť priateľov je zasa dodatočnými stimulmi, ktoré vám umožňujú zachovať jasnosť mysle po mnoho rokov.
Domáce zvieratá ako terapeuti?
Terapeutické terapie s pomocou zvierat nie sú v dnešnej dobe žiadnou novinkou. Kontakt so živou bytosťou a starostlivosť o ňu však nemusí znamenať liečbu pod dohľadom odborníka. Starostlivosť o domáce zvieratá poskytuje pocit zmysluplnosti a vyžaduje určitú organizáciu každodenného života a myslenie zamerané na úlohy, čo sa priamo premieta do zdravia mozgu.
Seniori bojujú najmä s pocitom osamelosti a straty zmyslu života. Prítomnosť štvornohého priateľa v nás opäť vyvoláva pocit potrebnosti a zlepšuje našu pohodu. Kontakt s domácim miláčikom tiež pomáha vyrovnať sa so škodlivými účinkami stresu a často nás podnecuje k fyzickej aktivite, napríklad v podobe pokojných prechádzok. Títo lekári nemusia mať titul, ale vplyv, ktorý majú domáce zvieratá na zdravie mozgu, nemožno preceňovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mačka na vás kladie svoje labky? Toto chce povedať
Môžu zmeniť váš život na nočnú moru. Tu je 9 znakov, že váš šéf je psychopat
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.