22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Bukhta Yurii & pexels.com/Markus Spiske).
Vyhovieť rozmarom čučoriedok môže byť náročná úloha, ale nie je to úplne nemožné. Počas celého vegetačného obdobia si vyžaduje veľkú pozornosť a dôkladnú starostlivosť. To platí aj na jeseň, hoci práve vtedy sa zdá, že naše nadšenie pomaly opadá. Ako pripraviť čučoriedku na zimu, aby v nasledujúcej sezóne potešila bujným plodením? Tu je niekoľko tipov, čo robiť na jeseň.

- Čučoriedka patrí medzi vresovcové rastliny, a preto je kyslomilným druhom.
- Na správne fungovanie potrebuje kyslé pH a humusovú pôdu. pestovanie čučoriedok sa považuje za stredne náročné.
- Mala by byť vysadená na slnečnom a pred vetrom chránenom mieste a treba sa vyhýbať mrazovým stagnáciám. na jeseň sa oplatí skontrolovať čučoriedkové kríky, či sa na nich nevyskytuje múčnatka, pleseň sivá, antraknóza, gangréna a odumieranie stoniek.
Mykorízne vakcíny
Mykoríznu vakcínu je dobré aplikovať na kríky čučoriedok už vo fáze výsadby. Ak sme to však z rôznych dôvodov vtedy neurobili, práve prichádza jeseň, čo je ideálny čas na jej opätovné použitie. Záhradníci sú presvedčení, že symbióza húb a koreňov čučoriedok prináša rastlinám mnoho výhod.
V prvom rade je potrebné zdôrazniť vyrovnanie obmedzení spojených s prítomnosťou malého počtu trichómov na koreňoch čučoriedok. Kríky s aplikovanou mykoríznou vakcínou prijímajú vodu a živiny bez problémov. Zaujímavé je, že sa tak deje takmer niekoľko desiatokkrát efektívnejšie. Použitie prípravku je tiež ďalším stimulom pre lepšiu reakciu na stresové faktory. Výrazne sa zlepšuje aj odolnosť voči chorobám, škodcom a náhlym zmenám teploty.
Jesenné hnojenie
Počas vegetačného obdobia by sa nemalo vynechať pravidelné hnojenie čučoriedok hnojivami, ktoré silne okysľujú pôdu. Na jar odborníci odporúčajú zvoliť hnojivá bohaté na dusík. Koncom leta a na jeseň je čas na aplikáciu živín plných draslíka a fosforu. Oba prvky majú pozitívny vplyv na vývoj a ochranu koreňov, stimulujú silnejšie pučanie a pripravujú rastlinu na odolávanie prvým mrazom.
Pomerne obľúbeným jesenným hnojivom je predovšetkým draselná soľ. Alternatívne sa používajú aj hnojivá s draslíkom vo forme chloridu. Záhradníci tiež odporúčajú dávať pozor na zjavný nedostatok draslíka. Tie sa prejavia najmä odumieraním vrcholov výhonkov, slabším rastom listov a viditeľnými hnedými škvrnami. V plnej jeseni sa odporúča znížiť dávky fosforečných hnojív.
Zalievanie čučoriedok po lete
Počas teplých jesenných dní by sme nemali čučoriedkam odopierať prístup k vode. Ak však predpovede počasia ohlasujú príchod obdobia dažďov, musíme ju chrániť pred záplavami. Zároveň jej nesmieme zabúdať pomáhať zhromažďovať zásoby vody.
Tí, ktorí majú dlhoročné skúsenosti so starostlivosťou o rastliny, radia chrániť korene čučoriedok pred zaplavením hrubou vrstvou prírodného mulča. Ak ho nemáme k dispozícii, skúsme v obchodoch alebo záhradných centrách nájsť priepustný agrotextíliový mulč, ktorý má mulčovací účinok a zároveň obmedzuje rast nepozvaných burín.
Termín nevyhnutného rezu čučoriedok je pred jarou. Niekedy je však potrebné zopakovať tento postup aj na jeseň. Po poslednom zbere plných košíkov zrelých plodov je čas na dôkladnú kontrolu všetkých kríkov. Snažte sa venovať osobitnú pozornosť akýmkoľvek príznakom rozvoja chorôb a prítomnosti škodcov.

Ak spozorujeme rozbiehajúcu sa gangrénu výhonkov, pristúpime k vykonaniu sanitárneho rezu. Postihnuté výhonky zrežeme pod miestom infekcie – najlepšie až na zdravé tkanivo. V tejto fáze nevynechávame ani sušené výhonky. V oboch prípadoch by sme mali odstránené úlomky rastlín rýchlo spáliť, aby sa nestali zdrojom choroby v nasledujúcej sezóne. Na jeseň ponechajte malé výhonky a výhonky rastúce pod veľmi neprirodzeným uhlom na pokoji. Čas na prerezávanie je až vo februári alebo v marci.
Zimná ochrana
Korene čučoriedok sú najzraniteľnejšie voči náhlym mrazom a neohláseným výkyvom teplôt. Ak ich chcete ochrániť pred nepriaznivými podmienkami, zvoľte hrubú vrstvu mulča. Tá by mala dosahovať 30 až 40 cm. Ideálna je kôra, piliny, ihličie atď:
- Kôra,
- piliny,
- ihličie,
- lístie,
- štiepka
– rozdrvené výhonky ihličnatých drevín.
Ochrana pôdy okolo čučoriedok mulčovaním poskytuje nielen bariéru proti mrazu, ale aj vysušuje substrát a burinu. Ďalšou výhodou bude ovplyvnenie dodatočnej kyslosti pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte niekoľko kvapiek do vody a zalejte čučoriedky. Na zimu bude otužilá ako nikdy predtým
Elixír mladosti na dosah ruky. Pripravte si čučoriedkovú tinktúru a vychutnajte si jej jemnú chuť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.