23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Toa55).
Opuchnuté členky sú problémom, ktorý postihuje nielen seniorov, ale aj mladších ľudí. Aké môžu byť príčiny tohto ochorenia a v akom prípade by mali podnietiť návštevu lekára?
Opuchnuté členky nie sú len problémom ľudí stredného a staršieho veku alebo tehotných žien. Niekedy ide o dočasný stav, ktorým by ste sa nemali príliš znepokojovať, ale v mnohých prípadoch signalizuje, že sa v tele deje niečo zlé. Opuchnuté nohy sú často prvým príznakom rozvíjajúceho sa ochorenia. Kedy by mali byť dôvodom na obavy?
Prečo vám opúchajú členky? Tu sú možné príčiny
Obvyklými príčinami opuchnutých členkov sú viac či menej závažné problémy súvisiace s fungovaním niektorých orgánov alebo dokonca telesných systémov. U zdravých ľudí, ktorí sa nesťažujú na iné ochorenia, to môže súvisieť s teplom, preťažením počas tréningu alebo príliš dlhým sedením (napr. v práci alebo počas cestovania). Niekedy môže opuch členkov súvisieť aj s určitými zdravotnými stavmi alebo hormonálnymi zmenami:
- Predmenštruačný syndróm – členky môžu niektorým ženám opúchať niekoľko dní pred termínom očakávanej menštruácie, čo je spôsobené hormonálnymi výkyvmi (dochádza k zadržiavaniu vody v tele)
- Obehové ochorenia – opuchnuté členky môžu byť signálom napríklad obehovej nedostatočnosti, zlyhania ľavého srdca a žilovej nedostatočnosti. Ak sa navyše v tejto oblasti pozoruje bolesť, začervenanie a teplo, môže to byť príznakom žilovej tromboembólie
- Choroby obličiek – ak obličky nefungujú správne, je narušený prietok krvi obličkami a môže dôjsť napríklad k zníženiu koncentrácie bielkovín v krvi, po ktorom nasledujú opuchnuté členky
- Choroby štítnej žľazy – poruchy tohto orgánu sa často prejavujú opuchom členkov – môže to byť príznak hypotyreózy
- Reumatoidná artritída
Členky môžu opúchať aj v dôsledku pravidelného užívania veľkého množstva niektorých liekov – najmä hormonálnych liekov, antidepresív a liekov na vysoký krvný tlak.
Ako sa vysporiadať s opuchnutými členkami – domáce prostriedky
Pri opuchnutých členkoch môže pomôcť niekoľko účinných domácich prostriedkov.
- Ležte s mierne vyvýšenými nohami asi 30 minút – viac-menej v 45-stupňovom uhle k trupu, aby krv v žilách ľahšie cirkulovala
- Sadnite sa na stoličku alebo pohovku, oprite si nohy o inú stoličku, naneste si na pokožku chladivý gél. Použite obklad z kocky ľadu – zabaľte ho do látky a priložte na opuch na niekoľko minút.
- Zrieknite sa teplých kúpeľov v prospech sprchovania – kúpele, najmä dlhé, rozširujú cievy, čo má za následok stázu krvi a opuch. ako preventívne opatrenie si pri práci v sede robte pravidelné prestávky na natiahnutie nôh a zriekajte sa teplých kúpeľov v prospech sprchovania.
Opuchnuté členky – kedy navštíviť lekára?
Návšteva odborníka pri opuchnutých členkoch je nevyhnutná, ak sa vyskytuje pravidelne a domáce prostriedky prinášajú len krátkodobú úľavu alebo nepomáhajú vôbec. V takom prípade môže ísť o príznak ochorenia a mali by sa nariadiť dôkladné vyšetrenia.
Lekár vás požiada o vyšetrenie hladiny kreatinínu, močoviny a elektrolytov, ako aj o vyšetrenie hormónov štítnej žľazy, a potom, ak sú výsledky v norme, o kontrolu srdcových problémov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Trpia približne traja z desiatich Slovákov. September prinesie ďalší záchvat príznakov
Máte doma nejedáka? Dáme vám návod, ako si poradiť!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.