23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Halil ibrahim mescioglu shutterstock/Greens and Blues).
Sumach pálkový je rastlina, ktorá vyvoláva extrémne pocity. Na jednej strane je ohromujúca svojím vzhľadom, najmä na jeseň, ale je aj prekliatím. Prečo? Pretože je veľmi invazívny a nekontrolovateľne rastie, vďaka čomu si vyslúžil prezývku „susedova pomsta“. Hoci je sumach pálkový v záhrade kontroverzný, je cenený ako…. korenie! V kuchyni Blízkeho východu je dobre zavedený, ale presadí sa aj na Slovensku? Poďme to zistiť!
Prečo „susedova pomsta“? Hľa, sumach pálkový!
Sumach pálkový je strom, ktorý netreba predstavovať, ale na záhradkárskych fórach sa o ňom hovorí vo všetkých prípadoch. Bohužiaľ, najmä kvôli jeho rozšíreniu v záhrade. Šíri sa veľmi rýchlo a vďaka rozsiahlemu koreňovému systému môže vyrásť priamo zo zeme aj niekoľko metrov od materskej rastliny. Navyše jej odstránenie nie je najjednoduchšie, preto sa neodporúča vysádzať ju v záhrade, pretože nekontrolovaný rast spôsobuje len problémy.
Napriek týmto nepríjemnostiam má sumach v parkoch stále čestné miesto. Milovníci „pomsty suseda“ obdivujú jeho vzhľad, najmä na jeseň, keď sa jeho listy nápadito sfarbia. Ukazuje sa však, že sumach úálokvý, presnejšie jedna jeho odroda, má vďaka svojej zaujímavej chuti osobitné miesto v kuchyni Blízkeho východu. Ako sa dá ľahko uhádnuť z jeho názvu, dodáva mu mierne kyslý nádych, ktorého vlastnosti sa dajú premeniť na kulinársky úspech.
Nie každý sumach je vhodný do kuchyne!
Skôr ako sa dozviete niečo o používaní garbiarskeho sumachu v kuchyni, je potrebné vedieť jednu vec. Druhy rastúce na Slovensku nie sú vhodné na konzumáciu, pretože môžu byť jedovaté. Preto sa toto korenie v skutočnosti získava zo sumachu garbiarskeho, ktorý rastie na Blízkom východe, ako aj v Stredomorí. Spoločným menovateľom oboch zástupcov sumachu sú fialové drobné plody, ktoré sa zbierajú do veľkých fliaš. Práve táto časť sumachu sa hodí na rôzne kulinárske účely.
Sumach? Ako chutí?
Mnohí ľudia, ktorí neprišli do kontaktu s touto rastlinou, sa pýtajú, ako chutí sumach? Ukázalo sa, že má intenzívnu vôňu a arómu, ale ruka v ruke s ňou ide aj farba, pokiaľ ide o nápadnosť. Sumach vyniká medzi ostatnými koreninami svojimi nezvyčajnými, pre prílohu, vlastnosťami. Sumach má mierne citrónový nádych, ale zároveň je kyslý, trpký a slaný. Vďaka takémuto množstvu chutí je toto korenie všestranne využiteľné na kulinárske účely.
Na Slovensku si už toto korenie môžete bez problémov kúpiť. Ako však používať sumach v kuchyni? Obyvatelia Blízkeho východu ho používajú na zvýraznenie chuti jedál zo šošovice a cíceru, ale prvenstvo má aj pri marinovaní mäsa. V našich rodných končinách zvýrazní chuť jemnej hydiny alebo rýb, ale nič vám nebráni pridať ho aj do šalátov, aby ste im dodali ostrejšiu chuť. Vďaka nezvyčajnej chuti sumachu je často ťažké nájsť preň jediné použitie, preto sa oplatí s ním experimentovať, aby si v kuchyni našiel osobitné miesto.
Sumach pre… zdravie!
Už vieme, že sumach dokáže zaujímavo vylepšiť chuť pripravovaných slovenských jedál, ale za zmienku stojí aj to, že mleté korenie má svoje opodstatnenie aj v liečiteľstve. Obyvatelia Blízkeho východu siahajú po sumachu, keď ich niečo trápi:
- bolesti brucha
- nevoľnosť
- plynatosť
- pálenie záhy
- hnačka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Regeneruje črevá, spaľuje tuk, má protirakovinový účinok. Skvelý nápoj za pár drobných
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.