23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Zamioculcas zamiolistas je obľúbená rastlina s výraznými sviežimi zelenými listami. Je nenáročná a odpúšťa mnohé chyby, ale sú obdobia, keď začne chradnúť a pomaly rásť. Čo potom? Siahnite po účinnom jednozložkovom domácom hnojive a nebudete stíhať počítať nové listy.
Zamiokulkas je rastlina, ktorá dokáže odpustiť veľa chýb. Z tohto dôvodu sa odporúča najmä začiatočníkom. Niet divu, že sa jej niekedy hovorí železná rastlina. Je odolná voči suchu, nedostatku svetla alebo škodcom.
Ako sa starať o zamiokulkas? Prečo zamiokulkas nevytvára nové listy?
Zamiokulkas sa najlepšie cíti na mierne zatienenom alebo polotienistom mieste. Nadmerné slnko môže spôsobiť odfarbenie a hnedé škvrny na jej listoch a ich vyblednutie. Preto môžete kvetináč umiestniť ďalej od okna, ale je dobré ho z času na čas otočiť, aby rástol rovnomerne. Znesie preschnutie, takže je to ideálna rastlina pre mierne zabúdajúcich ľudí. A hoci je mrazuvzdorná, neznáša prievan, najmä v chladnejších mesiacoch, a premokrenie. Tieto dve chyby v starostlivosti môžu spôsobiť, že bude zle rásť a chradnúť na pohľad. Na druhej strane, umiestnenie kvetináča do najtmavšieho kúta miestnosti spôsobí, že bude rásť pomaly. Na jeseň a v zime obmedzte zalievanie, na jar a v lete udržujte substrát mierne vlhký. Pri rozmernej rastline s veľkým kvetináčom stačí zalievať raz za 2 až 3 týždne, v zime raz za mesiac. Je to však len orientačný údaj. Pred zalievaním skontrolujte, či vrchná vrstva vyschla. Zaprášené listy utrite handričkou z mikrovlákna.
Želatínové hnojivo pre zamiokulkas. Zalievajte ním rastlinu a listy budú rásť ako bláznivé
Zamioculcas rastie pomerne pomaly, ale pri správnom hnojení sa rýchlo objavia nové listy. Na jar a v lete by sa mala rastlina pravidelne hnojiť. Od neskorej jesene do konca zimy živiny nepoužívajte. Na zalievanie zamiokulkasov môžete použiť domáce odvarky, vďaka ktorým rastlina v okamihu ožije a začne vysádzať list za listom. Jedným z tých, ktoré budú fungovať najlepšie, je želatínové hnojivo. Dusík, ktorý obsahuje, posilní korene a podporí vzhľad listov, ktoré sa sfarbia do sviežej zelenej farby. Ako pripraviť želatínovú výživu pre kvety?
- Do pohára horúcej vody pridajte polievkovú lyžicu želatíny.
- Premiešajte a nechajte vychladnúť.
- Zrieďte ju 3 šálkami destilovanej vody a zalejte vodou.
Želatínové hnojivo na kvety používajte raz mesačne od jari do začiatku jesene. Môžete ju použiť na zalievanie zamiokulku, ako aj lopatkovca, fikusu a sansevierií.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec už nebude strácať listy. Vďaka tejto zmesi bude ako nový
Lopatkovec nekvitne? Presaďte ho do kvetináča a vykvitne s novými kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.