25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram/@bbcnews).
Na brehu rieky Kalambo v Zambii, neďaleko druhého najväčšieho afrického vodopádu Kalambo, našli archeológovia dve drevené guľatiny staré takmer pol milióna rokov. Objavené zárezy na nich naznačujú, že ide o zlomok nejakej väčšej konštrukcie. Ide o cenný nález, pretože vrhá úplne nové svetlo na naše poznatky o spôsobe života ľudí v dobe kamennej.

Mimoriadny nález v Afrike. Takmer pol milióna rokov starý
Nájdené polená, ktorých vek bol stanovený na 476 000 rokov, boli zámerne narezané tak, aby sa dali spojiť. Jeden z nich, položený na vrchole, je dlhý približne 1,4 metra a na koncoch sa zužuje. Druhý, ktorý tvorí jeho oporu, je dlhý asi 1,5 metra. Do horného kmeňa sa urobil zárez a spodný kmeň sa vydlabal tak, aby do tohto zárezu zapadol. Tieto artefakty, ako uviedli archeológovia, ktorí ich skúmajú, sú najstarším známym príkladom drevenej konštrukcie vyrobenej hominidmi. Zdá sa, že kláty boli opracované kamennými nástrojmi a boli súčasťou kostry nejakej stavby. To je v rozpore s názorom, že v dobe kamennej sa pravekí ľudia iba potulovali pri hľadaní potravy a zveri.
Táto konštrukcia mohla podopierať chodník alebo plošinu vyvýšenú nad močaristým okolím. Plošina mohla mať viacero využití, napríklad na uskladnenie dreva, nástrojov a potravín, ako aj ako základ, na ktorom sa dala postaviť chata. Spracovanie dreva si vyžadovalo značnú zručnosť, vhodné nástroje a plánovanie a práca, ktorú si vyžadovalo, naznačuje, že tvorcovia takejto konštrukcie boli na mieste dlhší čas. „To dokazuje, že sme si mylne mysleli, že ľudia z doby kamennej sú kočovníci,“ povedal Larry Barham, archeológ z Liverpoolskej univerzity a hlavný autor štúdie uverejnenej v časopise Nature.
Nález v Zambii vrhá nové svetlo na poznatky o spôsobe života ľudí v dobe kamennej
Na archeologických náleziskách z obdobia raného veku sa zachovalo veľmi málo dreva, pretože sa zvyčajne rozkladá. Výskumníci preto majú len málo poznatkov o tom, ako ho naši najstarší predkovia používali. Doteraz známe dôkazy poukazujú len na zapaľovanie ohňa a výrobu jednoduchých nástrojov, ako sú palice a oštepy.
Zatiaľ čo z prevažnej väčšiny archeologických nálezísk z tohto obdobia sa zachovali len kamenné nástroje, vodopád Kalambo nám poskytuje jedinečnú príležitosť vidieť predmety, ktoré sa používali na výrobu týchto nástrojov. Vďaka tomu si môžeme vytvoriť ucelenejší obraz o živote týchto ľudí.
– povedalGeoff Duller, geograf z Aberystwythskej univerzity a spoluautor štúdie.
Archeologické nálezisko, ktoré sa nachádza asi 400 metrov nad veľkolepým vodopádom Kalambo, bolo objavené v roku 1953, ale jeho vek zostal nejasný. V novej štúdii sa použila metóda nazývaná luminiscenčné datovanie, ktorá meria množstvo energie zachytenej v objekte od jeho pochovania.
Drevené artefakty boli prevezené do Spojeného kráľovstva na ďalšie štúdium a konzerváciu. Ukladajú sa v podmienkach, ktoré napodobňujú tie, v ktorých sa tak dokonale zachovali za posledného pol milióna rokov. Podľa BBC sa však čoskoro vrátia do Zambie a budú vystavené v jednom z tamojších múzeí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kúpili viac ako 120 rokov starý opustený dom. Nemohli uveriť tomu, čo v ňom našli
Úžasný objav v uhoľnej bani. Ako sa tam loď dostala?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.