25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yui Yuize).
V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.
Existuje takmer 40 druhov aksamietnice. Patria do čeľade Asteraceae, dorastajú do výšky 60 cm a prirodzene sa vyskytujú v oblastiach Severnej a Južnej Ameriky. Často sa odporúčajú začínajúcim záhradkárom, pretože sa ľahko pestujú. Keďže ide o jednoročné rastliny, po sezóne sa často vyhadzujú do koša. Záhradníci nás varujú, aby sme to nerobili. Prečo nie?
Aksamietnice sú mimoriadne užitočné rastliny. Chránia plodiny pred škodcami
Aksamietnice často vysádzame do kvetinových záhonov a domácich záhrad. Potešia svojimi farbami a sú krásnou ozdobou záhrady, navyše nie sú náročné na pestovanie. Vydávajú špecifickú vôňu a ak sú vysadené okolo iných rastlín, chránia ich pred napadnutím pôdnymi háďatkami, ktoré neznášajú vôňu, ktorú aksamietnice vydávajú. Odpudzujú tiež vošky, krtkov a hraboše. Kvitnú od júla dokonca až do novembra, ale s prvými mínusovými teplotami začnú vädnúť, takže väčšina z nás ich vyhodí do koša. To je však chyba. Čo odporúčajú záhradníci robiť s kvitnúcimi aksamietnicami?
Čo robiť s kvitnúcimi aksamietnicami? Riaďte sa radami záhradkárov
Záhradníci opätovne používajú aksamietnice. Vytrhané kvety môžeme po sezóne zakopať do zeme. Na čo? Nuž, zlepšia zloženie pôdy, obohatia ju o živiny a zlepšia odolnosť voči chorobám. Stačí oddeliť korene aksamietnice od kvetov. Úlomky koreňov zakopte aspoň niekoľko desiatok centimetrov hlboko, a keď tam na jar zasadíte zeleninu alebo iné rastliny, budú rásť oveľa lepšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Listy juky usychajú odspodu? Je to znamenie, že robíte častú chybu. Stačí jedna zmena
Ideálna rastlina pre hustý živý plot? Zabudnite na tuje. Tento ker vás ukryje pred očami susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.