27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuliasis).
Pohľad na vresy v záhradách nikoho neprekvapí. V posledných rokoch ich popularita vzrástla a stali sa jedným z najľahšie kúpiteľných druhov. Sú ideálne na vytváranie očarujúcich vresovísk. Okrem vresov, hlavných predstaviteľov tejto skupiny, patria do tejto čeľade aj vresovce. Ich názvy znejú podobne a majú takmer rovnaké požiadavky, aký je teda medzi nimi rozdiel? Pozrite sa na to teraz.

Vres a vresovec – rozdiely
Na prvý pohľad sa zdá, že vres a vresovec sú tie isté rastliny. Prvé rozdiely sa prejavia až pri podrobnejšom skúmaní oboch druhov.
- Vresy (Calluna) – malé kríky dorastajúce do výšky 20-40 cm. Majú kompaktný a hustý habitus a vzpriamené alebo rozkladité stonky. Nápadné sú aj hustým porastom malých a šupinatých listov. Ich zvončekovité kvety môžu byť v závislosti od odrody púčikovité, jednoduché alebo plné. Rozvíjajú sa koncom leta, zvyčajne koncom augusta, na vrcholoch výhonkov.
- Vresovce (Erica) – na rozdiel od vresov tvoria veľmi pôsobivé trsy, ktoré dosahujú výšku 20 až 60 cm. Ich stonky zriedkavo poľahnú, častejšie zostávajú vzpriamené. Ak ich porovnáte s vresmi, všimnete si, že majú úplne iné listy – nie šupinaté, ale ihlicovité. Zmenu si všimnete aj na kvetoch, ktoré vyzerajú ako malé, veľmi rozpučené a visiace džbány. Kvety vresu sú tiež oveľa väčšie, ale nikdy sa úplne neotvoria. Zvyčajne sa objavujú skoro na jar – často vo februári.
Vresovisko v záhrade
Vo svojom prirodzenom prostredí rastú vresy najmä na slnečných miestach a okrem toho uprednostňujú priepustnú, málo úrodnú a kyslú pôdu. Uprednostňujú suché miesta, kde sa po dažďoch nehromadí prebytočná voda. Takéto podmienky urýchľujú hnitie ich koreňov. Ak plánujete založiť vresovisko vo svojej záhrade, majte na pamäti, že ich umiestnenie do bežnej pôdy spôsobí, že prestanú rásť a úplne uhynú.

Pred vložením prvých odrezkov do zeme začnite s vyznačením miesta, kde sa má budúce vresovisko vytvoriť. V ďalšom kroku odstráňte asi 15 cm vrchnej vrstvy pôdy a rozprestrite kyslú rašelinu. Záhon vykopajte do hĺbky rýľa, ktorý používate. Rastliny sa vysádzajú vo vzdialenosti 20 – 30 cm a pôda sa následne mulčuje kôrou. Robí sa to preto, aby sa znížilo odparovanie vody a nadmerné vysychanie vrchnej vrstvy pôdy.
Požiadavky na pestovanie vresovca
Bez kyslého substrátu môže byť pestovanie vresovca neúspešné. Iba za takýchto podmienok môžu tieto rastliny správne a veľmi bohato kvitnúť. Iba niektoré odrody vresovcov znášajú neutrálne alebo zásadité pH. U iných príliš veľa vápnika v pôde vedie k výskytu fyziologických chorôb, ako je napríklad chloróza. Výber vhodného stanovišťa má tiež značný význam. Väčšina vresovcov rastie zle v tieni a uprednostňuje dobre osvetlené stanovištia. Do zoznamu požiadaviek patrí aj humusovitý, priepustný substrát, neustále vlhký a bohatý na základné organické látky.
Vzhľadom na ich veľmi plytký koreňový systém je pre vresovce vždy hrozbou sucho. Platí to najmä v zime, keď vonku zúria extrémne nízke teploty, pôda premŕza a zrážky sú veľmi zriedkavé. Prirodzeným nepriateľom vresovcov sú aj prudké zimné vetry. Okrem toho zosilňujú vnímaný chlad a vysušujú rastliny. Z tohto dôvodu skúsení záhradníci odporúčajú vysádzať vresovce na teplé, ale navyše tienisté a chránené miesto. Aby vresovec lepšie odolával nepriaznivým podmienkam, odporúča sa chrániť ho vrstvou mulča a tiež ho prikryť lístím alebo trstinou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto voda je najhoršia na zavlažovanie vresu. Môže zničiť kríky
Chradnú vám vresy pred očami? Možno robíte bežnú chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.