27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Foxys Forest Manufacture).
Dlhodobé neraňajkovanie môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám od zníženej hladiny glukózy až po niektoré druhy rakoviny.
Ľudia, ktorí zvyčajne vynechávajú raňajky, sú viac ohrození určitými typmi rakoviny ako tí, ktorí jedia svoje ranné jedlo pravidelne. Podľa novej štúdie, v porovnaní s tými, ktorí jedia denne raňajky, tí, ktorí uviedli, že nejedia svoje ranné jedlo, mali zvýšené riziko rakoviny pažeráka, kolorektálneho karcinómu, rakoviny pečene a žlčníka a extrahepatálnych žlčových ciest. Neraňajkovanie môže viesť k narušeniu metabolizmu glukózy, chronickému zápalu, obezite, kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine. V tejto prospektívnej kohortovej štúdii čínski vedci skúmali súvislosti medzi frekvenciou raňajok a rizikom rakoviny gastrointestinálneho traktu (GI) u 63 000 dospelých bez známej rakoviny na začiatku.
Dietologička Shweta Gupta, vedúca oddelenia dietetiky, nemocnice Fortis Shalimar Bagh hovorí, že vynechávanie raňajok môže zvýšiť riziko rakoviny gastrointestinálneho traktu, pretože zhoršuje metabolizmus glukózy, spôsobuje chronický zápal a môže viesť k rozvoju nádorov prostredníctvom procesov, ako sú oxidácia a génová mutácia, zmenený mikrobióm, riziko rakoviny pažeráka, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny žalúdka.
„Konzumácia jedla nie je dôležitá len preto, že dodáva energiu a živiny ľudskému telu, ale ovplyvňuje aj náš metabolizmus, emócie a rizikové faktory mnohých chorôb spôsobených životným štýlom a pod. Denne by sme mali konzumovať 6 krátkych a častých jedál, ktoré obsahuje 3 hlavné jedlá a 3 menšie jedlá. To pomôže udržať a kontrolovať chuť do jedla, predchádzať návalom hladu a tiež urýchliť metabolizmus,“
hovorí Prachi Jain, hlavná odbornícka na klinickú výživu, CK Birla Hospital (Gurugram).
Dlhodobý nežiaduci účinok vynechania raňajok
Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Ak sa zvyčajne vynecháva, má veľa nepriaznivých účinkov, ako vysvetlila dietologička Shweta Gupta:
- Pokles hladiny glukózy v krvi: Ak budete ignorovať svoje ranné jedlo, budete sa cítiť unavení a podráždení a budete mať nízku hladinu energie. Môžete tiež trpieť bolesťami hlavy a migrénou. To môže nakoniec viesť aj k cukrovke 2. typu.
- Metabolizmus sa spomaľuje: Telo si začne ukladať toľko kalórií, koľko dokáže, aby sa pripravilo na prípadnú núdzovú situáciu.
- Zvýšenie hladiny stresového hormónu: Vynechanie raňajok môže mať negatívny vplyv na hladinu kortizolu, primárneho stresového hormónu.
- Podporuje priberanie na váhe: Vynechanie raňajok môže spôsobiť, že sa budete cez deň nadmerne vyžívať v jedle a budete mať tendenciu konzumovať viac kalórií, nasýtených tukov, jednoduchých cukrov a uhľohydrátov.
- Zvýšené riziko srdcových chorôb: Vynechávanie raňajok môže zvýšiť náchylnosť na hypertenziu, vysokú hladinu cholesterolu vedúcu k upchávaniu tepien.
- Môže spúšťať vypadávanie vlasov.
- Ovplyvňuje kognitívne funkcie: Človek môže mať problémy so sústredením alebo koncentráciou kvôli nízkej hladine glukózy v mozgu.
- Vynechávanie raňajok môže zničiť imunitné bunky a brzdiť imunitný systém.
- Môže spôsobiť poruchy trávenia, ako je nadúvanie, gastritída alebo kyslosť.
„Raňajky sú prvé jedlo dňa po večeri, dobrovoľný pôst v trvaní aspoň 10 – 12 hodín, preto je potrebná konzumácia zdravých raňajok bohatých na bielkoviny, ktoré ďalej pomáhajú predchádzať poklesu metabolizmu (nízky metabolizmus, pri ktorom naše telo začína šetriť energiu na normálne telesné funkcie), čo ďalej vedie k priberaniu na váhe a môže sa zmeniť na obezitu, pretože je zrejmé, že tí, ktorí vynechávajú raňajky, majú tendenciu vyberať si nezdravé hotové jedlo, čo vedie k prejedaniu,“
– hovorí Jain.
Akú úlohu majú raňajky pre pohodu?
Shweta Gupta hovorí, že raňajkovanie je dôležité pre zvýšenie mozgovej sily, metabolizmu a tiež zásobovanie tela základnými živinami.
- Raňajkovanie môže pomôcť obnoviť glykogén a stabilizovať hladinu inzulínu. Doplňte zásoby glukózy na zvýšenie energetickej hladiny, bdelosti.
- Poskytuje základné živiny potrebné pre dobré zdravie.
- Konzumácia raňajok zvyšuje mozgovú silu, pretože mozog dostáva správnu glukózu a živiny, aby správne fungoval.
- Raňajkovanie zlepšuje metabolizmus, podporuje chudnutie, znižuje riziko cukrovky 2. typu a iných metabolických porúch
- Raňajkami môžete povzbudiť svoje telo, aby spálilo viac kalórií počas dňa.
- Raňajkovanie má pozitívny vplyv na kortizol, podporuje dobrú náladu a šťastie.
- Udržiava srdce zdravé: Raňajky zabraňujú obezite, znižujú riziko hypertenzie, aterosklerózy a jej ďalších komplikácií.
Čo jesť, keď nemáte čas na raňajky
Dlhé dochádzanie do práce a nabité ranné plány znamenajú, že si nenájdite čas na to, aby ste si sadli k raňajkám, kým sa vydáte na ďalší deň. Gupta navrhuje jedlá, ktoré môžete ľahko pripraviť.
Existuje niekoľko potravín, ktoré môžete mať:
- Čerstvé ovocie a surové alebo namočené orechy
- Smoothies vyrobené z čerstvého ovocia alebo zeleniny, prírodného jogurtu a mlieka.
- Varené vajcia alebo vaječná omeleta
- Kaše s pridanou zeleninou a mliečne kaše
- Ovsené vločky s pridaným mliekom, ovocím a orechmi a semienkami.
Rizikové faktory rakoviny tráviacej sústavy
Gupta zdieľa aj ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť rakovinu žalúdka
- Infekcia v žalúdku spôsobená baktériou nazývanou helicobacter pylori.
- Strava s vysokým obsahom slaných, konzervačných látok a údených jedál.
- Strava s nízkym obsahom ovocia a zeleniny.
- Obezita
- Gastroezofageálna refluxná choroba.
- Gastritída
- Fajčenie a alkohol.
- Rodinná anamnéza genetických syndrómov
- História operácie žalúdka
- Žalúdočné polypy (nerakovinové bujnenie na sliznici žalúdka)
- Perniciózna anémia
- Bežná variabilná imunitná nedostatočnosť – imunitný systém nedokáže vytvárať dostatok protilátok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Raňajky šampiónov – miska zdravia s kefírom a ovocím. Zasýti, zoštíhli a stará sa o črevá
Potravinové poklady plné vlákniny. Ich prítomnosť na tanieri rýchlo obšťastní vaše črevá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.