28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nataliia Yankovets).
Vlhkosť hromadiaca sa vo vašej domácnosti nielenže vyzerá nevzhľadne, ale je aj predzvesťou väčších problémov. Škaredé škvrny na stenách a roztrúsené čierne bodky sú predzvesťou výskytu jedovatých húb a plesní. Je možné s problémom bojovať bez toho, aby ste zavolali špecialistu? Expresná záchrana sa ukrýva v kuchynskej skrinke. O aký produkt ide? Dáme vám tip.
Vlhkosť v dome – túto úroveň by nemala prekročiť
Optimálna úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti do značnej miery závisí od teploty v jednotlivých miestnostiach. Predpokladá sa však, že v uzavretých miestnostiach by nemala presiahnuť 70 %. Akumulované teplo a následne relatívne vysoká vlhkosť vzduchu podporuje správny a zdravý vývoj mnohých črepníkových rastlín.
Takéto podmienky prispievajú aj k zvýšenej aktivite toxických húb a nebezpečných plesní. Prvé, často mikroskopické, stopy po plesni šíriacej sa v stenách badať najmä pri oknách. Problém je viditeľný najmä na jeseň a v zime, keď sa naplno začína vykurovacia sezóna. Kvapky vlhkosti sa usadzujú na parapetoch a následne preberajú steny, prenikajú hlboko do ich štruktúry. Keď sa raz u vás doma udomácni pleseň, bude ťažké sa jej zbaviť.
Nepríjemné účinky plesní
Tu začínajú mnohé zdravotné problémy. Ohrozuje aj astmatikov a alergikov. Nedostatočné vetranie medzi nábytkom a stenou je tiež ideálnym prostredím pre vznik plesní a húb. Ak problém nezačneme okamžite riešiť, jeho následky môžu byť mimoriadne nepríjemné. Medzi najčastejšie komplikácie patria:
- opakujúci sa výtok z nosa,
- ťažké kožné ochorenia,
- necitlivosť rúk a nôh,
- podráždenie očí,
- bolesti hlavy a žalúdka,
- zápal prínosových dutín.
Domáci liek na pretrvávajúcu vlhkosť
Čoraz chladnejšie, daždivejšie, zamračenejšie a kratšie dni nám spôsobujú menšiu ochotu otvárať okná, aby sme byt poriadne vyvetrali. Tento prístup podporuje rýchle hromadenie vlhkosti v interiéroch. Jeho nadbytok má vplyv na zdravie, vedie k rozvoju chorôb, ktoré môžu ohroziť život a zdravie. Ako pristupovať k problému, aby ste dosiahli požadované výsledky? Špecializované odvlhčovače sa rýchlo vysporiadajú s nadmernou vlhkosťou. Ich nevýhodou je však dosť vysoká cena, ktorá zaťažuje peňaženku.
Ukazuje sa, že sa oplatí hľadať spásu v oveľa lacnejšom produkte, ktorý sa dá ľahko nájsť aj v byte. Stačí sa pohrabať v kuchyni a nájsť balíček sódy bikarbóny alebo hrubej morskej soli. V ďalšom kroku nasypeme vybraný výrobok do misky, prikryjeme gázou a položíme na parapet. Všimneme si, že po absorbovaní určitého množstva vlhkosti sa látka v nádobe rozpustí. Teraz sa ho len zbavte a nalejte novú porciu. Voľbou tejto jednoduchej, nízkonákladovej a ekologickej metódy úspešne udržíme optimálnu vlhkosť vzduchu.
Nadmerná vlhkosť – ako jej zabrániť?
Jedlá sóda a soľ nepochybne chránia pred vlhkosťou šíriacou sa v miestnostiach. Stojí však za to venovať nejaký čas tomu, aby sa problém vo všeobecnosti nevyskytol v našom byte. Ako to spraviť? Aby ste zabránili nadmernej vlhkosti vzduchu, stačí:
- pravidelne vetrajte všetky miestnosti v byte;
- sušte bielizeň s otvoreným alebo otvoreným oknom;
- nastavte radiátory na minimálne vykurovanie – ich úplné vypnutie rýchlo nahromadí vlhkosť;
- nezabudnite skontrolovať vetracie mriežky v kuchyni a kúpeľni, pretože tieto dve miestnosti sú najviac vystavené hromadeniu vlhkosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Huby a vlhkosť v kúpeľni budú už len spomienkou. Všetko, čo potrebujete, je výrobok za 50 centov
Vložte ju do ponožky a rozložte ju po dome. Na vlhkosť na dlhú dobu zabudnete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.