28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať kombinácia bigosu a monstery absurdná a vyvolávať zdesenie, v skutočnosti ide o veľmi obľúbený postup medzi milovníkmi rastlín. No bigos sa bežne označuje ako zmes pôdy so špeciálne vybranými prísadami, ktorá má vytvoriť dokonalý substrát.
Čo je pre monsteru bigos?
Správna pôda pre konkrétnu rastlinu je už polovicou úspechu, aby krásne a zdravo rástla. Samozrejme, na tento účel môžeme siahnuť po hotových produktoch dostupných v záhradkárskych obchodoch, ale bigos pre monsteru si môžeme bez problémov vyrobiť aj v pohodlí domova.
Začnime vysvetlením, prečo sa substrát monstera nazýva bigos. Spojenie s týmto populárnym pokrmom nie je náhodné, pretože bigos pre monsteru je vlastne zmes mnohých ingrediencií, ktoré pri záhradníčení vytvárajú dokonalý konečný výsledok v podobe substrátu pre rastlinu. Tak sa pustite do práce!
Ako urobiť bigos pre monsteru?
V prvom rade je potrebné poznamenať, že monstera sa necíti najlepšie v univerzálnom substráte, ktorý sa pre túto rastlinu bohužiaľ veľmi často volí. Problémom je, že voda môže zostať v univerzálnej pôde veľmi dlho, čo sa pre monsteru absolútne neodporúča. Vedie to k hnilobe koreňov. Na druhej strane nedostatok vody spôsobuje, že takýto substrát stvrdne ako skala a veľmi rýchlo vyschne.
Preto je oveľa lepšie zvoliť dobre zvolené zložky v správnom pomere, aby monstera dokonale prosperovala a nebola vystavená rôznym chorobám.
Prvou zložkou nášho bigosu je kokosové vlákno, ale môžeme ho úspešne nahradiť obyčajnou univerzálnou zeminou, ktorú sme spomenuli. Malé množstvo univerzálnej zeminy nespôsobí, že sa v nej bude zdržiavať voda. Okrem toho existuje aj tretia možnosť – zmiešať kokosové vlákno s univerzálnou zeminou.
Ďalšou vrstvou bigosu je borovicová kôra. Takáto kôra by sa mala najprv štvrť hodiny pražiť v rúre vyhriatej na 150 stupňov Celzia. Prečo? Nuž, môžu sa na nej nachádzať larvy a vajíčka dážďoviek, ktoré sú jedným z najväčších škodcov monstery.
Kôra nám zabezpečí výborné prevzdušnenie substrátu, takže po zalievaní rastliny nebude pôda nedostatočne zhutnená.
Ďalším doplnkom by mal byť perlit. Táto hornina sopečného pôvodu, bežne označovaná ako vulkanické sklo, pomáha vzduchu preniknúť hlboko do substrátu, takže minimalizujeme riziko, že substrát bude „nakysnutý“.
Vráťme sa ku kokosu, ale v tejto fáze siahneme po sušených kúskoch kokosovej škrupiny. Prečo je kokosová škrupina v bigose nevyhnutná? Nuž, výborne absorbuje prebytočnú vodu a v prípade vyschnutia vracia vodu do substrátu. Druhým, rovnako dôležitým faktorom sú jej skvelé prevzdušňovacie vlastnosti.
Na samom konci by sme mali nasypať keramzit. Toto kamenivo celú zmes odľahčí. Teraz je čas všetko dôkladne premiešať. Každá zložka, ktorá sa nachádza v bigose pre monsteru, by mala byť použitá v rovnakom pomere. Ak hovoríme o stredne veľkej nádobe, stačí, aby každá pridaná zložka mala veľkosť, ktorá sa zmestí do dlane.
Redakcia Vášeň v tebe,
Súvisiace články:
Čaj pre zamiokulkas. Dajte mu napiť a rýchlo vyklíčia nové lístky
Šikovný trik na lesklé listy monstery? Siahnite do zásuvky so spodným prádlom. Nezaplatíte ani cent
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.