29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Orest lyzhechka).
Nastrúhaný chren dokonale zvýrazňuje chuť mäsa, vaječných jedál a aromatických konzerv. Aj keď má pestovanie rastliny v záhrade mnoho výhod, jej nadmerný rast dokáže poriadne potrápiť. Ako si poradiť s chrenom, ktorý zaberá miesto iným rastlinám a brzdí ich rast? Dáme vám tip.
Chren – aká je to rastlina?
Jedným z ruderálnych druhov, ktorý rastie na pôde a v oblastiach poznamenaných intenzívnymi zásahmi človeka, je chren obyčajný. Rastlina patrí do čeľade kapustovité a používa sa ako korenie s dosť výraznou a korenistou chuťou. Chren sa do jedál pridáva predovšetkým preto, aby im dodal chuť. Vďaka prítomnosti sinigrinu sa chren považuje za liečivú rastlinu.
Chren obsahuje aj vitamíny C, A, K a vitamíny skupiny B, minerálne soli, glykozidy, živice a enzýmy. Rastlina sa považuje za extrémne nízkokalorickú – 100 gramov produktu obsahuje iba 74 kalórií. Chren horlivo využívajú priaznivci prírodnej medicíny ako rastlinné antibiotikum. Používa sa najmä pri infekciách, nádche, bronchitíde, hrdle a prínosových dutinách. Napriek mnohým zdravotným vlastnostiam dokáže záhradkárom poriadne potrápiť, bujne prerastajúce iné plodiny. Dá sa s ním bojovať?
Ako bojovať s prebytkom chrenu zo záhrady?
Chren je nepochybne jednou z najodolnejších rastlín. Môžete naň úplne zabudnúť, vynechať ho zo zálievky a hnojenia a aj tak porastie bez väčších prekážok. Je to vďaka veľmi odolnému a dlhému koreňovému systému. Aj keď sa zbavíme hlavného koreňa, chren zo zvyškov malých korienkov tvrdohlavo vyrastie.
Aby ste sa úplne zbavili nechceného chrenu zo záhrady, potrebujete odhodlanie, vytrvalosť a dôslednosť. Ak ho plánujeme natrvalo vyhubiť z plôch určených pre iné plodiny, nezabudnite vyhrabať zo zeme všetky novorastúce listy. Počas tejto činnosti sa uistite, že ste odstránili všetky viditeľné korienky. Vyžaduje si táto metóda špeciálne nástroje? Všetko, čo potrebujete, je odstraňovač buriny alebo obyčajná lopata. Pamätajte však, že pri použití tejto metódy začne chren odumierať až približne po dvoch rokoch od prvého ošetrenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte toto ovocie do vrecka so zemiakmi a nebudú klíčiť. Hľuzy vydržia až 2 mesiace
Po zbere nevyhadzujte kríky paradajok. Môžete ich použiť 4 spôsobmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.