29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Roman Rvachov).
Čaj je jedným z tých nápojov, ktoré spolu s kávou pozná prakticky každý na svete. Dá sa piť na stovky spôsobov a mal by byť na zozname povinných nápojov. Prečo? Nielen preto, že vám s blížiacou sa jeseňou spríjemní večer, ale aj preto, že je jednoducho zdravý. Ako čaj pôsobí na náš organizmus? S čím by sme mali čaj piť, aby sme z neho vyťažili čo najviac? Poďme to zistiť.
Prečo je potrebné piť čaj?
Čaj je skvelou alternatívou čiernej kávy, ale aj nápojom, ktorý je cenený pre svoju chuť. Niektorí sa riadia jeho zdravotnými účinkami, iní ho jednoducho oceňujú pre jeho hrejivé hodnoty. Ktorý čaj je najzdravší? Ťažko to povedať s istotou, pretože všetky čaje majú priaznivé účinky na organizmus. Či už si vyberiete čierny, zelený, červený, žltý alebo biely čaj, ak ho nepijete každý deň alebo vám nechutí, je načase dať mu zbohom.
Čo všetko obsahuje čaj?
Ťažko sa dá polemizovať s faktom, že čaj je zdravý, čo potvrdzujú aj látky, ktoré sa v ňom nachádzajú. Je ich pomerne veľa, ale medzi najdôležitejšie patria:
- polyfenoly
- triesloviny
- katechíny
- teín
- flavonoidy
Pravidelné pitie čaju v malých množstvách má preto na náš organizmus priaznivý vplyv. Môžu znížiť riziko civilizačných ochorení, zlepšiť kardiovaskulárnu výkonnosť, prospieť nervovému systému a pomôcť nám schudnúť. Samozrejme, ide o účinok čaju bez akýchkoľvek prísad, ale rôzne prídavky môžu nápoj urobiť prospešnejším: nielen čo sa týka chuti, ale aj výživovej hodnoty.
S čím piť čaj?
Každý už má pravdepodobne svoje obľúbené prídavky do čaju, ktoré môžu zmeniť vlastnosti nápoja. Iní ho majú radšej bez cukru, ale s pridaním plátku citróna, zatiaľ čo niektorí ho radšej pijú s mliekom. Je čas pozrieť sa na to, ktoré z týchto prísad sú najlepšie.
- Med – tento prídavok nie je prekvapením, pretože čaj s medom je starý ako svet. Nielenže dodáva nápoju príjemnú sladkosť, ale zvyšuje aj jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Je to obrovská dávka polyfenolov, organických kyselín a vitamínov. Aby ste však z medu získali to najlepšie, treba ho pridávať do teplého, ale nie horúceho čaju.
- Zázvor – koreň zázvoru v čaji určite dodá mierne pikantný nádych. Je to najmä vďaka gingerolu: má antibakteriálny, sťahujúci, protizápalový a zahrievací účinok. Preto v jesennom chlade nič nepôsobí na náladu lepšie ako čaj so zázvorom.
- Klinček – toto korenie sa používa skôr v pečive, ale jeho pridanie určite zmení vlastnosti čaju k lepšiemu. Čaj s klinčekom môže mať analgetické, protizápalové, uvoľňujúce a zahrievacie účinky.
- Škorica – podobne ako väčšina korenín má škorica antibakteriálny a hrejivý účinok. Čaj s týmto korením je ideálny na zahriatie, ale pomôže aj znížiť množstvo baktérií v ústach a zlepšiť kvalitu dychu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ani káva, ani čaj. Odborníci určili, čo by ste mali ráno piť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.