29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/JapanBackpackersXpress).
Krásne kvitnúca ruža je skutočnou pýchou každého záhradníka. Je to rastlina, ktorá si vyžaduje určitú zručnosť a správne podmienky. Ak sú tieto podmienky splnené, odvďačí sa vám hustými, rozprestierajúcimi sa kvetmi. Aby kríky lahodili oku, netreba na ne zabúdať ani na jeseň. Ak sa o ne budeme starať teraz, budú počas sezóny kvitnúť ako bláznivé.
Ruže patria medzi najobľúbenejšie kvety. Nájdeme ich takmer v každej záhrade. Najčastejšie vidíme červené ruže – symboly lásky – ale aj ružové, biele, žlté… Najpôsobivejšie zo všetkých sú, samozrejme, veľké, rozľahlé kríky, ktoré husto porastajú pestrými a nádherne voňavými kvetmi. Niekedy sa však môže stať aj to, že kríky tam sú, ale ruží je akosi málo.
Pozornosť venovaná zavlažovaniu
Ruže sú pomerne náročné kvety, preto sa ich oplatí trochu spoznať skôr, ako sa pustíte do ich pestovania. Je dôležité, aby ste ich nevysádzali v tieni. Ruže milujú slnko, preto je pre ne najlepšie slnečné, ale dostatočne vzdušné miesto. Pôda by mala byť priepustná. Čo sa týka zalievania, mali by sme ich zalievať zospodu, pretože zle znášajú namáčanie svojich stoniek, listov alebo, čo je horšie, kvetov. Najlepšie je pridávať vodu zriedka a viac ako často a málo. Podobne ako iné rastliny, aj ruže treba hnojiť. Je dobré vybrať si hnojivá špeciálne určené pre tieto kvety. Ďalšou dôležitou otázkou je strihanie. Mnohí záhradníci sa riadia pravidlom, že ruže by sa mali strihať raz ročne na jar. Niektorí záhradníci strihajú aj na jeseň, čo uľahčuje ochranu celého kríka pred zimou.
Ako sa starať o ruže na jeseň?
Aby sa tieto rastliny počas sezóny krásne vyvíjali, je potrebné ich na chladné mesiace správne pripraviť. Na tento účel, ako sme už spomenuli, niektorí ľudia kríky podrezávajú. Robí sa to ostrými záhradníckymi nožnicami tak, aby rez zaberal čo najmenšiu plochu. Dávame si tiež pozor, aby sme stonky nerozdrvili. Ďalším krokom je odstránenie chorých, opadaných listov, ktoré môžu podporovať šírenie plesní. Ďalším krokom je premiestnenie pôdy okolo ruže k báze rastliny tak, aby bola čo najvyššie. Pôdu možno nahradiť aj kôrou.
V rozpore s tým, čo sa zdá, ruže dobre znášajú nízke teploty. Okrem toho, ako už bolo spomenuté, majú rady priepustnú pôdu a vzdušnú polohu. Preto by sme s prikrytím pôdy mali počkať až do mrazov. Zvyčajne sa to robí v polovici novembra. Dodatočnou ochranou je zabalenie kríkov do agrotextílie. S tým by ste však mali počkať, kým synoptici nepredpovedajú naozaj silné nočné aj denné mrazy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po odkvitnutí nevyhadzujte. Vyskúšajte túto jednoduchú kúru a výsledky vás prekvapia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.