30.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Svittlana).
Obchody s oblečením z druhej ruky majú množstvo mien a priaznivcov. Ich myšlienka predaja z druhej ruky je stále živá a lepšia ako kedykoľvek predtým. Odkiaľ však second handy berú použité oblečenie? vysvetľujeme.
Od sekáčov, cez second handy až po „bazár“. Všetky druhy obchodov s použitým oblečením siahajú v západnej Európe do 60. rokov 20. storočia, keď sa oblečenie predávalo na váhu. Atraktívna je nielen cena, ale aj možnosť kúpiť si značkové a originálne oblečenie. Na Slovensku nastal rozkvet tohto typu obchodov koncom 90. rokov 20. storočia. V tomto období sa zvýšil prístup k zahraničnému oblečeniu a obchody second hand vznikali ako povestné huby po daždi. Dnes ich popularita vôbec neklesá. Existuje aj mnoho noviniek v podobe online second hand obchodov. Ak vás zaujíma, odkiaľ sa berie sortiment, ponáhľame sa s odpoveďou.
Odkiaľ berú použité veci v second handoch? Toto sú ich hlavné počiatky
Medzi oblečením, ktoré nájdeme v second handoch, sa často stretávame s tzv perly. Občas sa nám stane, že sa nám dostane do rúk aj značkové oblečenie s etiketami a navyše za výhodnú cenu. Pri návšteve second handov sa oplatí uvedomiť si pôvod produktov, ktoré sa tam nachádzajú. Oblečenie sa dováža najmä zo západných krajín ako Švédsko, Francúzsko, Írsko a Nemecko. Prevažná väčšina second handov však ponúka oblečenie z Veľkej Británie. Použité oblečenie sa získava z:
- počas charitatívnych zbierok,
- pri priamych odberoch, teda tzv od dverí k dverám, kedy sa vrecia s oblečením zbierajú priamo z domácností.
- prostredníctvom siete špeciálnych kontajnerov, ktoré nájdete aj v uliciach poľských miest,
- priamo od výrobcov odevov (výdajne, ukončenie série alebo produkty, ktoré sa v danej sezóne nepredali).
Takto sa dostávajú do rúk firiem, ktoré ich podrobujú podrobnému výberu, ktorý umožňuje roztriediť ich na kvalitný tovar a taký, ktorý je vhodný len na čistiace utierky. Potom oblečenie ďalej predávajú poľským veľkoobchodníkom a obchodom.
Je oblečenie z druhej ruky bezpečné pre zdravie? Použité oblečenie sa dezinfikuje
Dovážané odevy sa dezinfikujú, ale neperú. Dekontaminácia prebieha v špeciálnych komorách, kde sa účinne zlikvidujú všetky mikroorganizmy. Taktiež činitele, ktoré by mohli prispieť k zdravotným problémom. Takže hoci sú takéto odevy bezpečné pre naše zdravie, po ich zakúpení sa odporúča pred nosením ich vyprať. Dôvodom je najmä prítomnosť chemických látok v tkaninách, ktoré sa používajú pri dezinfekcii a môžu spôsobiť dermatologické ťažkosti u ľudí s obzvlášť citlivou pokožkou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Za šaty v hodnote viac ako 5 600 eur zaplatila 25 eur „Úžasný nález“
Hit 70. rokov minulého storočia je opäť v trende. Toto leto ho však nosíme úplne inak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.