30.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AndreyKac Súkromný archív instagram.com/rachel_loaf).
Udržať kuchyňu v čistote je nemožné. Jedlá pripravujeme tam, takže sa nemôže stať, že by niečo spadlo, odkvapkalo alebo sa rozpadlo. Tu máme aj naše odpadkové koše. Kuchyňa je prirodzene plná miest, kde sa hromadia rôzne druhy mikroorganizmov.
Zárodky radi rastú na teplých a vlhkých miestach. Kuchyňa je preto pre nich ideálnou miestnosťou. Zvyšky jedla tam neustále padajú alebo sa rozhadzujú, čo ešte viac prispieva k množeniu rôznych druhov mikroorganizmov. V kuchyni nie je ako udržať dokonalú čistotu, pretože ovocie a zeleninu umývame od nečistôt, dotýkame sa handričiek a špongií, krájame mäso. Oplatí sa však vedieť, ktoré miesta sú najviac vystavené kontaminácii a vynaložiť viac úsilia na ich čistenie.
Špongie a handričky
To, že tieto predmety patria medzi najšpinavšie v kuchyni, by nemalo nikoho prekvapiť. Koniec koncov, používame ich na umývanie riadu, utieranie pracovnej dosky a iných pracovných plôch v kuchyni a čistenie dosiek na krájanie. Ako uviedol Wprost v roku 2019, NSF International (nezávislá globálna organizácia zaoberajúca sa verejným zdravím) vykonala štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo 22 rodín. Boli požiadaní, aby utreli 30 každodenných predmetov (vrátane rôznych miestností a predmetov, od pracovnej dosky až po mobilné telefóny). Test ukázal, že najviac koliformných baktérií sa našlo na špongiách a utierkach používaných na umývanie riadu a utieranie pracovnej dosky. Bolo nimi kontaminovaných asi 75 percent týchto vecí.
Drez
Experiment ukázal, že druhým miestom, kde boli tieto baktérie najpočetnejšie, boli kuchynské drezy. Týkalo sa to 45 percent. Vzhľadom na to, že práve tu umývame rôzne druhy nečistôt z riadu aj potravinárskych výrobkov, nie je to veľmi prekvapujúce. Ako ABC zdôrazňuje, nečistoty sa hromadia nielen na dne a stenách drezu, ale aj v odtoku a na kohútikoch. Nezabúdajte preto drez čistiť pravidelne, nielen umývaním vodou.
Pracovné dosky a dosky na krájanie
Podľa štúdie NSF International boli koliformné baktérie prítomné aj v 32 percentách kuchynských dosiek a 18 percent doskách na krájanie. Tu pripravujeme jedlá, krájame a sekáme. Nečistoty a zvyšky jedla zostávajú a ak používame drevené dosky, prenikajú do úzkych medzier a štrbín, ktoré sa na nich vplyvom používania tvoria.
Podľa ABC Zdrowie môžu dosky na krájanie obsahovať až 200-krát viac rôznych mikroorganizmov ako na záchodovej doske! Nezabudnite, že drevené dosky na krájanie by ste nemali namáčať vo vode príliš dlho a neumývajte ich v umývačke riadu, pretože by mohli prasknúť. Takéto dosky by mali byť tiež impregnované pred prvým použitím.
Doska po krájaní mäsa alebo ovocia by sa mala vždy umyť jemným čistiacim prostriedkom a teplou vodou, umelohmotné sa dajú aj opariť. Na dezinfekciu drevených dosiek môžete použiť zmes soli, sódy bikarbóny a vody. Odporúča sa mať aj samostatné dosky na prípravu mäsa a samostatné, napr. na zeleninu a ovocie.
Rukoväte a kuchynské náradie
Nie vždy sa ich dotýkame čistými rukami (týka sa to rúčok, napr. chladničky, rúry a zásuviek, ale aj náradia) a používame ich na prípravu jedál. Po použití hodíme do nie vždy čistého drezu. Takto sa na nich usádzajú choroboplodné zárodky. Preto nezabúdajte na pravidelné čistenie, okrem iného: misky, vaky, mixéry, drevené kuchynské náčinie, hriankovače, soľničky a koreničky a nádoby na korenie. Na niektoré z týchto vecí sa často zabúda.
Domáce prístroje
Jedlo v nich pripravujeme a tepelne upravujeme, takže sa v nich nevyhnutne hromadia zvyšky jedla a tuku. To platí pre rúry a mikrovlnné rúry. Nezabúdajme ani na pravidelné umývanie umývačky riadu, pretože sa v nej zbierajú aj zvyšky z príborov a tanierov (nestačí len umývanie riadom, zariadenie treba z času na čas vyčistiť a umyť špeciálnou tekutinou).
Smetné koše
V kuchyni musia byť nádoby na odpad. Iná možnosť nie je. Mali by ste však dbať na to, aby sa odpad pravidelne likvidoval. Najmä zvyšky jedla, teda zmesový odpad, kam patrí napr. mäso a vajcia (nie však škrupiny), a bioodpad, kam vyhadzujeme okrem iného aj zhnité ovocie a zeleninu. Nezabúdajme ani na to, aby boli miesta, kde sú umiestnené odpadkové koše, teda zásuvky či skrinky pod umývadlom, čisté. Často sa stáva, že sa niečo rozpadne alebo odkvapká a bacily čakajú len na to.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nechcení hostia v posteli? Babičky to riešili šikovným spôsobom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.